Kertokaas viisaat

Tilanne, että lapseton aviopari on yhdessä testamentannut koko omaisuutensa henkilölle X. Miten perinnöjako menee, kun testamentin tekijöistä toinen osapuoli kuolee? Periikö leski kaiken vai periikö henkilö X testamentin nojalla jotakin?
1308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Riippuu testamentin sanamuodosta.

Jos se on vasta toisen puoliskon jälkeen siirtyvä ja täysi omistus- ja hallintaoikeus siihen asti eloonjäänellä ei mitään mietittävää. Testamentti tulee silloin voimaan vasta kummankin kuoltua.

Ilman testamenttia omaisuus ensin jaetaan kahtia ja sen toisen puolen perii puoliso.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


henkilö x kirjoitti:

Tilanne, että lapseton aviopari on yhdessä testamentannut koko omaisuutensa henkilölle X. Miten perinnöjako menee, kun testamentin tekijöistä toinen osapuoli kuolee? Periikö leski kaiken vai periikö henkilö X testamentin nojalla jotakin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu