Epäilen mammallani dementiaa,miten toimia?

Tarja=)

Eli mammani on nyt asunut palvelukodissa 8v.Joutui sinne asumaan,kun ei pystynyt enää yksin asumaan,paappani kuoltua.

Viimeisen kuluneen vuoden aikana mammani on ruvennut unohtelemaan asioita.Mutta nyt kuukauden parin sisällä on se mennyt mielestäni huolestuttavaan suuntaan.

Eräs kerta kun menin mammaani katsomaan,niin hän nukkui.Yleensä kun tietää minun olevan tulossa niin odottaa jo melkein ulkoovella.Kun mammani sitten heräili ja olimme hetken jutelleet,niin yhtäkkiä hän totesi että mennään nyt tuonne toiseenpäähän tupaa,kun sielä on mukavemmat tilat.Olimme siis mammani huoneessa,jossa olemme yleensä aina.Sitten mammani lähti olohuoneeseen.Sinne päästyään meni hämilleen.Kävin juttelemassa sitten hoitajan kanssa,ja hänkin totesi että mammallani on ollut sekavuustiloja jonkin verran.

Usein on nyt käynyt niin,että soittaa minulle eikä muist että soitti edellispäivänä,ei muista koska kukakin on käynyt kylässä (vaikka olisi eilen joku käynyt).Ei osaa enää kutoa villasukan kantapäätä,vaikka koko elämänsä kutonut sukkia.Kyselee samoja asioita,ei tahdo ymmärtää yksinkertaisia rahaasioita,on surullinen ja itkuinen.

Hänellä on lääkitys aivoverenkiertohäiriöön.Hänellä on kyllä ollut suuri menetys nyt kesällä (hänen rakas poikansa kuoli yllättäen)Eli voisiko tämä johtua siitä vai olisiko dementiaa?Ja mitä minun kuuluisi tehdä?Muut sukulaiset eivät juuri välitä!

1

679

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suzyanne

      Hei, Tarja. Minkä ikäinen mammasi on? Mun omaiseni on 85 - vuotias ja sairastanut dementia - alzheimeria diagnosoituneena v. 2002 lähtien. Hänellä se todettiin sillä tavoin, että oli unohtanut kai ottaa lääkitystä (sydänlääke) ja oli hiukan sekavan oloinen. Hänellä oli rytmi häiriö ja se jäikin päälle (eteisvärinä ? ).

      Muistihäiriöt, käytöshäiriöt jne. kuuluvat ainakin tuohon sairauteen. Omaisellani on siten, että on juuri itkuisuutta, ei syö, on masentunut välillä ja hautoo kuolema - ajatuksia, on harhoja (peittää ikkunat myös sieltä, missä ei ole) jne. Jos se on suinkin mahdollista, hoitajat voisivat varmaan tehdä muistitestin ja jos siinä ilmenee jotain, he varmaan voivat suositella sitten lääkärin tutkimuksia. Minun omaisellani ne olivat veriarvojen ottaminen ja kerroskuvaus. Viimeksi mainitussa näkyi sairauteen sopivia "harmaita alueita" ja verestä puuttui b 12 - vitamiinia. Omaiseni saa nyt sitä ja muita lääkkeitä.

      Me omaiset yritämme hoitaa häntä kotona, mutta se käy voimien päälle - niin fyysisten kuin psyykkisten. Mietimme intervallipaikkaa sairauden alussa, mutta... se sitten jäi. Olisi parempi omaisellenikin ollut toisten, ikäistensä seura ja kylvetyspalvelu kerran viikossa. Omaiseni asuu maaseudulla 14 km päässä, jonne ei yllä ruokapalvelu.

      Voin kertoa hänen oireistaan lisääkin, jos vain tahdot.

      Mutta kuten mainittua, muistitesti ja niiden pohjalta lääkäriin kehoitus, jos tarvitsee.

      Jaksamista ja voimahalaus t. Suzyanne - ei ammattilainen, vaan omainen. Toivottavasti oli apua vastauksestani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1100
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1075
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      73
      538
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      483
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      440
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      42
      422
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      396
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe