Haluaisin pitää Halloween-pirskeet kavereille. Ajatuksena tietysti naamioituminen teeman mukaan. Nyt mietin ruoka- ja juomapuolta eli mitä ehdotatte, mikä olisi esim. mustaa ja oranssia ruokaa/ juomaa? Ei viitsisi tarjota vain porkkanoita ja kahvia.. ;-)
Mikä muuten sopisi syötäväksi ja juotavaksi halloween-teemaan?
Oranssia ruokaa & juomaa
8
6047
Vastaukset
- Katrina Silber
Yritin kovasti miettiä, että mikä olisi sopivaa ja en keksinyt juuri mitään, mikä olisi _valmiiksi_ oranssia ja / tai mustaa. Muutamia ajatuksia ajattelinkin tähän ylös rustata, ehkä ne auttavat. :)
-Karamellivärit ja ruoan värjäykseen tarkoitetut aineet varmasti voisivat toimia tässä. Kerman (jos tekee kakun esimerkiksi) voisi värjätä oranssiksi ja vaikka päällystää sillä kakun, johon tekee mustalla kermalla koristeita? Tai toisinpäin, ihan miten tykkää.
-Marsipaani. En tiedä miten toimii, en ole ikinä käyttänyt sitä, mutta eikös sitä saa joko värillisenä tai sitten sitä saa värjättyä?
-Salmiakki, lakritsa jne. Mustia kaikki tyynni.
Suolaisista herkuista en oikein keksi mitään, mikä olisi erikoisemman väristä. Kuitenkin, jos englanninkielen taito riittää, niin http://www.marthastewart.com/page.jhtml?type=learn-cat&id=cat20519&rsc=bottomnav -sivulta tuosta repulsive recipes-kohdasta löytyy aika hyviä juttuja. :) (Älä säikähdä musiikkia, joka alkaa soimaan tuolla sivulla, jokin ärsyttävä mainos vain siellä pyörii. :D )- Lindalidna
Minulle tuli ainakin ensimm'isen' mieleen mandariinit, appelssiinit, porkkanat yms.
- piiroo
Hei!
Mustaa väriainetta olen löytänyt Suomesta vain Bake & Party -nettifirmasta, oransssia on siellä myös myynnissä.
Mustaa pastaa löytyy välillä suuremmista marketeista ja muistan joskus nähneeni jonkun pastapussin, jossa värikkäitä pasta "pyöriä", siinä oli myös mustia. Tee vaikka ruokaisa pastasalaatti, johon pinnalle laitat kaikki keitetyt mustat pyörät.
Käy kurkkaamassa blogistani muita vihjeitä, www.piiroo.vuodatus.net.
t. PiiRoo- .....
oon kiertäny viroa myöten kaikki kaupat, mutta mistään en oo lyötäny mustaa pastaa. (muistan kyllä joskus nähneeni ihan tavallisessa ruokakaupas) Oliskohan mahdollista et tulis myyntiin vasta lähempänä halloweeenia? mitenköhänon ku meiän porukas muutama kala-allergia ni pystyyköhän syömään sitä ku eiks se värjätty mustekalan musteella??
mut jos ei lyödy koko pussia mustaa pastaa ni täytyy tyytyä sihen formula makarooniin missä on mustia ja vähän oransseja.. mut toivottavasti lyötyis..
- Kettukarkki
nimittäin limanvihreä ja yönvioletti!
- Sukka
Juomana voisi olla jonkun lainen booli, laittaa vaikka spiriteä ja sen väristä elintarvike väriä mitä haluaa.. Ruoka puolesta minulla ei ole oikein tietoa, mandariinitkin/appelsiinit ovat oransseja =)
p.s. sama värjäys teema sopii melkein mille vain (esim. popparit, muut juomat ja yms.) kokeile ihmessä, jos milesi tekee noita värejä.- -marie-
Ilman elintarvikevärejä voit tehdä esim tummasta suklaasta tai lakritsista kastikkeen appelsiinin paloille. Hyvää on :) Tottakai on aina helppo lakritsijäätelö ja oranssit nonparellit. Grillisipsit ja jaffakin ovat oransseja...;)
- .-.-.-.
Oransseja naposteltavia ovat ainakin juustonaksut ja kaiken maailman nacho cheese ballsit, irtokarkit, porkkanatikut dipillä, mac & cheese, hedelmäsalaatti appelsiinista persikasta aprikoosista jne.
Mustaa väriä saa lakuista, tummista mokkapaloista (tai brownieseista), irtokarkeista jne.
Oranssin boolin saa jaffasta, hedelmämehuista, mandariini- ja sitruslikööreistä, greippivischystä tms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31911983Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15611107Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2626451Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2325256Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1783720- 1743568
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin532563Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292000Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121854Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi181751