Mitenkähän tän asian ny esittäis nii et olis mahd. selkeesti sanottu. Ku neuvolassa kysyttiin onko lähisuvussa kaksosia ja tarkennettiin viä että nyt tarkoitetaan sisaruksia, vanhempia tai isovanhempia, niin onko tuo tosiaan se raja, joka nostaa todennäköisyyttä saada kaksoset? Vai voiko vähän kauempana suvussa olevat kaksoset myös lisätä todennäköisyyksiä vai onko se ihan sattumaa jo sitten? Kun isoäidilläni oli kaksossisarukset, siis hän ite ei ollut kaksonen mutta sisaret oli, että voiko tuolta periytyä jotain vai onko se ihan puhdasta sattumaa sit jos mäkin saisin?
Mietin vaan ku oon ny viikolla 16 ja maha on jo nii iso että kaikki on huomanneet että oon raskaana eikä sitä enää voi peitellä mitenkään paitsi tosi väljillä vaatteilla, ehkä. Samoin oon tuntenu pieniä liikkeitä mahassa jo n. viikolta 14 ja just nyt tätä kirjoittaessakin sielä joku täryyttää.. Eihän noi nyt oo mitää kummempia merkkejä kaksosraskaudesta, tiiän sen, mut silti ihmetyttää ku tuntuu et raskaus ois pitemmällä mitä todellisuudessa on. Samaten raskausoireet alko jo melkein viikkoa ennen plussaamista..
Kaksosia suvussa?
9
2415
Vastaukset
- kaksospoikien äippä
Itselläni isoäitini oli itse kaksonen. Kyllä mielestäni myös sinun tapauksessa kaksoset saattaa hyvinkin periytyä. Itselläni eka ultra taisi olla rv. 13 , jossa kaksoset jo näkyivät.
- äitikokelas
Jos ekassa ultrassa ei vielä toista kaksosta näkynyt, niin millä viikolla tämä eka ultra oli? Pitäiskö jo rv9 ultrassa näkyä molemmat?
- Nimetön
oli rv 8 5 ja sillon näkyi molemmat.
- minä vain
Meidän suvussa EI OLE kaksosia EIKÄ MYÖSKÄÄN siskon miehen suvussa. Ja kaksosia he odottavat. =)
- IDENTTISTEN ÄITI
Sain kaksostytöt, vaikka meidän kummankaan suvussa ei ole kaksosia.
Toki jossain kohtaa sukupuuta varmasti kaksosia löytyy (olisikin kiva saada tietää) mutta ei kaksosten saaminen ole loppujenlopuksi sen kummosempaa, paitsi heistä saa olla TUPLASTI ONNELLINEN ja KIITOLLINEN.
Mä tulin ihan ns.normaalisti raskaaksi ja heti alkuvaiheessa voin pahoin ja kaikki äklötti.
Olin aika väsynyt ja vähän jaksoin käydä kävelyllä, muuten lueskelin ja katselin videoita.
Vatsanikin pyöristyi tokalla kuulla.
Nyt saan jo viettää omaa-aikaa, kun pirpanat ovat jo ekalla luokalla koulussa.Muutenkin ovat omatoimisia ja reippaita tyttöjä.
IHANAA ODOTUSAIKAA SINULLE! - ...
Itselläni on kaksostytöt. Tätini (isän puolelta) on saanut kaksospojat (=serkkujani) ja toinen tätini (myös isän puolelta) odotti kaksosia, mutta se raskaus meni kesken.
Isän suvussa on sukututkimuksen mukaan syntynyt joskus 1800-luvullakin yhdet kaksostytöt.
Meillä on siis isäni suvun puolelta selkeä "sukurasite", joka nostaa mahdollisuutta saada kaksoset kaiketi 1-2% verran. Suurinosa kaksosista on kuitenkin sattumaa, eli ihan kuka vain voi saada kaksoset.
Tsemppiä ja onnea odotukseen sinulle! - tiinami
Meillä on isoäiti kaksonen, hänellä on kaksostytöt, eli mun tätejä, näistä toisen tädin pojalle tuli kaksoset. Minä oottelen tässä tammivauvaa, ihan yhtä kappaletta, tosin näin ensikertalaisena voi olla helpompi vaihtoehto, kun ikääkin ittelläni on jo 38v.
- Itsekin kaksonen
Mun isän isällä oli kaksoissisarus. Isälläni oli kaksoissiskot. Äidinäitini sai kaksoset. Äitini sai kaksoset eli minut ja veljeni. Siskoni on saanut kaksospojat. Ja sukuni on kaikenlisäksi pieni! Suuri "riski" siis minulla saada kasoset tai mistäs sitä tietää, jos putkahtaisi enemmän kuin kaksi. Ei ole kyllä ollut perheenperustamissuunnitelmiakaan vielä.
- Aloittaja
Eipä ollut kaksosia tulossa, tänään ultra sen todisti. Ihanaa että on terve lapsi masussa mutta silti toivoin salaa kaksosia niin kovasti. =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2283935Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1381404
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein126925- 77909
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37890Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8747J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61726Mara&Esko gaalassa jälleen
Onkohan expariskunta taas tulossa yhdessä punaiselle matolle etuilemaan?? Heillähän on omasta mielestään oikeus, ovat He187697