Palstalaisilla on kaikilla hienot nickit, joita on ajateltu jopa viikkotolkutta, ennen kuin ne on lanseerattu julkisuuteen.
Nykyään ovat kuitenkin uusinta uutta intiaaninimet. Umpihul...umpihurmaava ystäväni J. on kehittänyt itselleen komean intiaaninimen Ensilumi (satoi ensilumi, kun hän äitinsä kanssa tuli laitokselta).
Tästä suivaantuneena otin itselleni intiaaninimen Iso Paska. Ensilumi suuttui ja sanoi, ettei sellaista heimoneuvosto voi hyväksyä. Pitkällisen kinan jälkeen minulle hyväksyttiin intiaaninimi Iso Paska Joka Talloo Sinitakit.
Ajattelin ehdotella palstalaille intiaanimiä, itsehän sen sit voi päättää. Tuffe olisi Viisas Emo, Tomppa Hän joka tietää, jou Naisellinen Sydän, Niisku-myy Peloton Hiiri, Mysteriet Karski Nuoli, mohna Hevosen Voima, muutamia mainitakseni. Älkää nyt saatana kamut loukkaantuko, mulla on tsykiatri haussa.
Nykyään ovat kuitenkin uusinta uutta intiaaninimet. Umpihul...umpihurmaava ystäväni J. on kehittänyt itselleen komean intiaaninimen Ensilumi (satoi ensilumi, kun hän äitinsä kanssa tuli laitokselta).
Tästä suivaantuneena otin itselleni intiaaninimen Iso Paska. Ensilumi suuttui ja sanoi, ettei sellaista heimoneuvosto voi hyväksyä. Pitkällisen kinan jälkeen minulle hyväksyttiin intiaaninimi Iso Paska Joka Talloo Sinitakit.
Ajattelin ehdotella palstalaille intiaanimiä, itsehän sen sit voi päättää. Tuffe olisi Viisas Emo, Tomppa Hän joka tietää, jou Naisellinen Sydän, Niisku-myy Peloton Hiiri, Mysteriet Karski Nuoli, mohna Hevosen Voima, muutamia mainitakseni. Älkää nyt saatana kamut loukkaantuko, mulla on tsykiatri haussa.
Vastaukset 96
Vanhimmat
Kieltäydyn kursumasta Sinua Isoksi Paskaksi Joka Talloo Sinitakit!
Sinulle sopivampi nimi täytyy löytyä... miten olisi vaikka Kotkansulka...
Minä olen muuten; Tanssii Susien Kanssa
I'd like to know if Susie is a good dancer.
Onhan mullakin western-nimi: Hullun Halontekijän Poika - Son of the Crazy Timberman. Eikä siinä ole edes liioittelua.
Hän tanssii oikein hyvin - hänellä on toki muitakin avuja, tämä vain päällimmäisenä...
Kumpi vanhemmistasi olikaan tämän hulluusgeenin lahjoittaja?
Laitetaan harkintaan uusi nimi. Joo, Sinä todellakin tanssit susien kanssa...tai oikeastaan tanssitat niitä. Tanssittaa Susia Kanssa?
Aina paranee...
Hän Joka Antaa Kyydin?
Kyydit? Ei ku uutta nimeä piti ehdottamani: Hän-joka-viattoman-pienen-koiran-ulos-ajoi?
Hän Joka Määrää Vauhdin?
Sohvalla makoilee piski
kun isäntää pa...nukuttaa
siinä on pieni riski
että ilman olla saa
unta ;D
Hän Joka Määrää Tahtipuikon Liikkeet?
Kuka siis heräs ja mistä ja riittikö uni. Seuraavassa Kuplan jaksossa selviää.
Kapellimestari?
Vai olisiko oikeammin sanottu Kapelimestari... Kauhee kapeli yhdestä nimestä - baa
Olivat sitä ikäluokkaa, jossa polttopuunteko oli yksiselitteisesti miesten työtä. Kun nyt katselen omia talvivarastojani, niin ahaa-elämys liittää minut perinteeseen.
Ai niin... en varmaan tietäisi halkosukua olevanikaan, jos asuisin vaikka kerrostalossa. Onhan juttu mulle vähintään puolipakollinen.
Tulipa mieleeni se ikivanha vitsi... tulee kova talvi, kun intiaaninaiset kantavat polttopuita...
Pidätkö perinnettä velvoittavana?
Haluaisitko joskus ostaa klapinipun huoltoasemalta?
Miehen täytyy tehdä...
Vaaleanpunainen Nukka. Baa! Baa!
Minäkin olen kova puumies. Siinä puita pilkkoessa sielu lepää ja ai pentele, kun on macho olo komentaa kirvestä. Terve hyötyliikuntamuoto.
Vaalenpunainen Nukka ;D
Ja Sinulle?
Kauriin Silmä Kotkan Sydän
Baa
jutun talveen valmistautumisesta!
Olen katsonut huoltsikan halkopussukoita. Mikäs siinä, tasalaatuista tavaraa, kuivaa ja määrämittaista, yleensä koivua. Mutta jos isäni eläisi niin haudassaanhan se miesparka kääntyisi, kun poika ostaisi halot muovikassissa kiskurihintaan pesällinen kerrallaan.
Mutta miehen on tehtävä, joo-o. Toistaiseksi ei halonteko ole ollut ongelma: hyvät vehkeet ja reilusti raaka-ainetta.
... ja uusi pino valkopäisiä koivuhalkoja on ilo silmälle!
Taidettiin löytää sopivat. Baa baa! *potkii ilmaa innoissaan takajaloillaan*
Jos isäsi eläisi, hän ei taatusti kääntyisi haudassaan - kiikkustuoli siinä tosin voisi mennä nurin, jos tulisit esson puuhapussi mukanasi kotiin... Ja tähän on aivan pakko laittaa hymiö ;D, niin kauhee (surullinen) aihe kuin onkin...
Minäkin muuten pidän halkohommista - fiskarsin kirves ja tukeva pölkky...
... kun se oikein rautalangasta taivutellaan! Mutta kuolleethan ei haudassa kääntyile - mitäs siihen sanot?
No niin, nyt sanailut sikseen - faija saa levätä rauhassa vähintään yhden miehen halot tehtyään.
Fiskarsin kirves löytyy ja pölkkykin on, tehty samalla kaavalla kuin kottaraispönttökin: omasta päästä. Ja pari vuotta sitten palkitsin itseni oikealla pilkekoneella, jolla paloitellaan ne oksikkaimmat pöllit.
Jo kirjoittaessasi... tekee tiukkaa olla ottamatta kantaa tuohon omasta päästä tehtyyn kottaraispönttöön.... aaaargh (jupinaa)
Millainen kone? Sellainen iso ruuvi joka halkaisee halon?
yhdistelmä, otaksun. Pamppu vieressä millä ne puut tainnutetaan niin etteivät karkaa pölkyltä.
Pamppu vieressä sen vuoksi ettei se halonhakkaaja karkaa...
Varo sitä etutassua kuitenkin ;D
Tää ei oo ruuvisysteemi, vaan yksinkertaistetusti tällainen:
Pöytä, joka kapea ja lievästi kourumainen, ettei pöydälle asetettu pölkky putoa sivulle.
Pöydän päässä hydraulisylinteri ja mäntä, joka työntää pölkkyä pitkin tätä "ränniä".
Toisessa päässä kiinteä kirvesmäinen terä, joka halkaisee pölkkyä sitä mukaa kun työntöliike jatkuu. Liikkuva mäntä tietysti pysähtyy rajoittimeen ennen kuin itse osuu terään.
Väärinkäytettynä tietysti tappovehje! Koneenkäyttäjä joutuu turvatoimena pitämään kaksi kättä kahvoilla, jotta masiina toimisi. Mutta jos hommassa on apulainen halkoja siirtelemässä, niin ottakoon reilun taka-askeleen ennen kuin halkaisuliike alkaa: väliin ei ole varaa kaatua.
Ja vaikka mä en hymiöitä ymmärräkään, niin 'aaargh' on aina ilo silmälle!
Alkaa paranemaan päin olla. *potkis potkis*
Käväisin kurkkaamassa sivullasi...
Varoisit niitä räntäsateen kastelemia rinteitä - laumasi toivoo Sinun saapuvan perille ehjin tassuin...
Joo, kato vuorikauriin elämä on yhtä vaaravyöhykettä. Mutta aatelisen on näytettävä esimerkkiä. Noble oblige! (vai miten se meni)
Hän, joka yhtä sormea käyttää kahteen...
Eiks ole häpeä. kun USA:n erikoisjoukot huutaa Geronimo, kun hyppäävät laskuvarjolla. Sillä lailla Geronimoa kohtelivat, Floridaan veivät. Geronimo ei ollut oikea nimensä, tietenkään.
Ehkä tässä tapauksessa on otettu härkäsestä
oppia. Kärpäsenä ja laumanjohtajana hän keräsi
lukuisia siipeilijöitä ja alihankkijoita, joita
ameriikan kauppayhtymä ei suopeasti katsonut.
Erottamalla pääjohtajan kyvyttömistä aliurakoit-
sijoistaan, konserni paloiteltiin lihoiksi ja
ruhon pää kauas ruumiista, jotta reinkarnaatio
intiaanilaisittain estettäisiin.
Siispä, ameriikan kaupparatsut huutavat Geronimoa
hätistäessään kärpäsiä - härkäsiä peloissaan.
Ja ehkäpä Saddamista tulee nähtävyys. Vaikkapa
Japanissa.
Olen vain Wakantanka, toimin vain puolet vuoro-
kaudesta.
Aku Ankan sivuilla ilmoitti nimekseni;
Ylivertaisen Apaattinen ja Nuhteettoman Ennakkoluuloton Tullivirkailija.
Toi apaattinen pitää kyl tällä hetkellä paikkansa, nuhteettomasta en ole ihan varma..
Mikäs se on nuhteettomuuden vastakohta, nuhteellisuus? Kuulostaa hassulta. Nuhteettomuudesta voi seurata apatia, mutta nuhteellisuudesta harvemmin, eli silloinhan olet myös nuhteeton?
Et mää oon joku elin,toisaalta oli toi kivempi kuin esim.naisellinen munuainen;)Sulle ehdottaisin kyllä parempana Hän Joka Pongaa Tiput
siis noinkin lintu ystävänä kuin olet;)
Eihän tänään ollut hempeilypäivä?
Hempeilypäivä on nykyään joka päivä, kun kaksimielisyydet on kaluttu...tai pikemminkin nuoltu loppuun. Vai ei kelvannut sydän...oisko Hellä Maksa parempi, ei, se sopis mulle.
Nuolaista ennenkuin olen tipahtanut;)Pehmeet aivot olis kyllä aika sopiva mulle tällä hetkellä;)
Nuolaisemaan, nimittäin. Ettei vaan maistuis köh tabasco. Mullakin on aivot ihan kakkosroolissa. Koska sydän sanoo niin.
Tabasco,selvä sillisalaattihan se;)Niin mitä sitä aivoilla jos sydän on kunnossa,älykkyys on ihan yliarvostettuu nykyään;)
Kaikenlaisiin elimiin vaikuttaa. Toi sydän. Muista kierrättää hei köh. Vanhoille vaatteille uusiokäyttöä, se on päivän sana, ontuva aasinsilta siis tähän intiaaninimen vaihtoon. Kuttu mä oon sekasin ny. Puutostauti vaivaa, tähän ei auta kuin hämähäkin purema. Sellasen myrkyllisen....
Mää kierrän talon pari kertaa ympäri,niin onks se vanhan tavaran kierrättämistä;)Sitäpaitsi antiikki on arvokasta;)Hämähäkit on vaarallisia ei niille kannata sormeaan tyrkyttää ainakaan semmosille isommille;)
Sormea olekaan tyrkyttämässä, tai no sitäkin. Semmoset komeat tarantellat. Ne on kauniita, mutta onkohan ne vaarallisia.
Lesket on pahempia;)Mutt mitä kaunista on kuusjalkaisessa karvaisessa oliossa?Tiedän kyllä mihin sun ajatukset menee;)hämähäkkeihin tietenkin;)
Mä oon herkkä mies. Sattuu kun tuolla lailla vihjailet.
Tää heleppaa sua :P Zeez jos et tiedä kenen piisi, ni sit onkii kuula järeesti sekaisin ;D Mua kerran puras ilkeesti, mut ei Ikurissa ;P Hyvää myrkkyä, nam, vaik aiheutti hirveet jälkijysärit! Tais tapahtua "puutteen kujalla". Äläkä vaan väitä, ettet tiijä missä se sijaitsee :O
Duckzoni
I had a spider woman
And she was so good
She chained me
In her web so tight
I lost the freedom
Of release that night
So I stayed right by her
I dreamt I saw a blind man
Who was singing a song
About a guy who
Couldn't take no more
And the meaning of
The words he swore
Told me go find her
She was a spider woman
But she was good to me
Spider Woman
But she was good to me
I told her 'bout my vision
But she laughed in my face
So I told her go
And walk in the street
But by the time
She got past my feet
I lost control
Koskee;)?Tietenkin olet herkkä,mulla vaan on likanen mielikuvitus;)
Tulis niinku vähän mieleen Uriah Heep. Tänks meilistä, vastailen myöhemmin. Tuntuu hyvältä saada aseveli takaisin.
Puhalla. sattuu, aijaijai. Spider woman pisti lovepiikillä.
palautunut lyyrillisesti ikivihreänä takaisin..ainakin piipahduksen verran. *hymyilee*
Ei sitten autakkaan pieni puhallus,tarvitaan puhuri;)Spider woman?Tota mikä oli sen sun lääkärin numero?Ihan vaan varmuuden vuoksi,ei mitään hätää *hyssyttelee*
Väsäsin galleriaan omakuvauksen. Nyt sitä lääkäriä vasta tartteekin, tsekkaa hani se. Spider woman on Tarantella, huu, your poison running through my veins...huu, huimaa, huhuu, poison...
Hieno kirjoitus sun profiilissa (kade);)voihan kilipukki;)Tarantella;))Muistiks sää ottaa tänään ne vaaleanpunaiset pillerit??
Kiitos Sinulle. Tä? Mä otin niitä koko purkillisen. Tulee hämähämähäggi, kiipee mun langalleee...*pyörtyy*
Menit sit vetä koko purkillisen;)Aragnofobia (heh mää osasin uuden sanan)lähtee vähemmälläkin kun koko purkillisella;)Sun uusi nimi olkoon,tanssii hämähäkkien kanssa.Ugh olen puhunut;)))
Kiitosh rouvva...pussaan vompattianne..maailma pyörii...katsos vaan....silkkinen ihana vompatti..höh...minä se olen joka...ottaa lisää värillisiä pillereitä, nam.
Oisit ny saanu keksiä mullekki,ku ei leikkaa ny mikään...;)
No puumahan on Amerikan leijona eli Liekehtivä Puuma olet.
Kiitti äijäkäs....:)) Oikeen naurattaa tuo nimi..:D
...kun kelpas. Sulle on helppo keksiä nimi, kato mun ex-vaimo oli kanssa Leijona ja aika samanlainen kuin Sinä. Kiltin uhmakas Jalopeura.
No eihän sen sit pitäis olla ex...:DDD Sorry...mä taas kirjotin mitä mieleen ekaks tuli....;))
Ja toi oli oikeesti kiva nimi..Oot ihana...;)
No ei mitään sorry, tähän ei voi muuta sanoa kuin sellaista elämä on.
Kiva oot itsekin. Tulin nyt kyllä möläyttäneeksi siis miksi pidän Sinusta, se samankaltaisuus....
haittaa,ku oli nii kiva möläytys...;)
Mut ny täytyy mennä...Moikka taas..:)
ettet vaan olis Hän Joka Nälkäiseksi Jää.
Viitaten aloitukseen, ketä julkkista muistutat, mä taidan olla Hän Jolla Suu Täynnä Mustaa Makkaraa. ;)
Toi vois olla sopiva nimi Heklalle;)))
Tere febbis pitkästä aikaa. Mun tekis nyt mieli alkaa vääntää normaalit kaksimielisyydet tosta kommentistas, mutta eikös Sun intiaaninimi ennen ollut Hän joka Hillitsee Mielitekonsa
Mustaa makkaraa? :D Muutes, se Tanssii susien kanssa oli ihan outo pätkä? Ei se Kevin tanssinut kenenkään susien kanssa siinä? :/ Aaatelin, jos se olis se Susie Quattro ollu filmis. Ei ollu? :/
Duckzoni, "hän jonka nokka kaislikossa suhisee"
Minähän se edelleen, mutta irstas sivupersoonani neiti H on intiaaninimeltään Hän Jonka Mieli Tekee Hillittömästi.
Jatkuvaa tasapainottelua siis... ;)
Elämä on. roolileikkiä....tana, tuostakin tuli kaksimielisyydet mieleen. Oon mää kyllä sairas yksilö.
Olenkos minä jokin joka tanssii susien kanssa - vai mitä penteleitä ne oikein ovat? ;DDD
Olisiko Sinulla jokin ehdotus?
Sopii joku herkempi nimi, ootas Kuunkukka?
Sellaisen pienen inkkarikylän ja nyt tartteis repii kivet ja kannot tiipien alta pois.
Nyt käännyit oikeen heimolaisen puoleen.
Ja jos tarvit apua sinitakkien kanssa, eiku hihat heilumaan...=))))
Ugh... Hevosen Voima on puhunut.
Pidän kyllä huolta, että urakan jälkeen saat tulilientä virvokkeeksi. Sinitakkeja jahdataan ja otetaan niiltä aseita ja sitä tulilientä omiin tarpeisiin. Avataan reservaattiin oma kuntosalikin.
länkkärinimi tänne.
Viitaten tuohon "kullan"kimalteiseen nikkiini,
olkoot ainakin minun puolesta uusi nimeni:aika meni jo. Ugh olen puhunut;)
En ihan kokonaan tajunnut, mut ei se mitään. Mulla on aika paljon asioita, mitä en tajua.
kun lukee omia juttuja jälkeenpäin,en yhtään ihmettele.(Vai muka pää olkapäitten välissä!!!)
"Kultainen" nikki viittas sun aloitukseen(mietitty viikkotolkulla no siksi kultainen;))
Ja toi retrohan viittaa menneisiin aikakausiin siksi inkkarinimi"Aika meni jo"
Ettette sitten vaan mulle naura mun selityksiä?:DDD
...inkkarinimestä menee ihan sellaisenaan? Vaikka onkin jo vanha ja kulunut.
Eiks se ollut jonkun sissiliikkeen nimi? Perussa?
Sitä porukkaa, joo - mutta me ollaan ihan kaimoja vaan, minä olen rauhaarakastava ihminen!
... mä en noista elämäntapaintiaanijutuista oikein syty, mutta miten ois mahtuuko reservaattiin yks aboriginaali? Kun oon ikäni hiihdellyt näitä lähiönurkkia ja jo kalustoa, niin multa voi kysellä sinisten bussien syvintä salaisuutta ja istahtaa Manskun patsaan juurelle kutsumaan taksia!!!
Kyllä yks aboriginaali joukoissa menee, Uskaltaako kysyä missä lähiössä abo asuu?
"Hän joka tietää"...ei paha.
Miltäs uusi-äijäkkäälle kuulostaisi nimi: Aina Nälkä Ja Koko Ajan Jano?
Etenkin se Jano. Taas tullut tässä viime aikoina törpöteltyä.
olisko mulle sopivaa nimeä tarjolla?
Oli uneton yö ja lähinnä tulee itselle mieleen joku "Hän jota ei enää edes kylmä kahvi kaunista".
Äläpäs jellona kiroile. Olisitkos Sinä Jalomielinen Ruusu? Mikäs valvotti? Toivottavasti ei miehet.
Tänne;)Vompatti sentään, mitä hiivatin vompattia;))??Nimesi olkoon sitten,tanssii vompattien ja hämisten kanssa;)Alkaa olla aika eläimellistä touhoa, parempi sekin kun elimellistä;)
Kylvetä vompattisi, äläkä mukise vastaan. Lähetä heti lisää vaaleanpunaisia, rupean virkistymään. Tiedätkös mikä päivä huomenna on? No et tietysti. Huomenna on tsekkauspäivä!
Huomenna on kyllä lauantai;)Katoitko tarkkaan mitä siinä purkin kyljessä luki?Hyvä on, vompatti kainaloon ja saunaan;)Otaks mää muutaman hämiksenkin mukaan;)niin sitt mun nimi olis, kylpee vompatin kanssa *hymyilee ymmärtäväisesti*
Nyt sää nainen kyllä jotenkin vihjailet ikävästi. Pidät Sä mua lääkkeiden vää-vää-rin-rin-käyt-käyttäjänä-nä?
Miten sää sellasen käsityksen sait;)Vain väärän lääkkeen käyttäjänä *hymyilee viattomasti*
Tämä oli hauska ketju lukea :-)) Tietysti aloin itselleni miettiä omaa nimeä, vaikka en taida vielä niin kovin tunnettu ollakaan :-)) Voisin olla vaikka Hän Joka Tulee Kaukaa tai Punaisen Viinin Vartija (vähän huono sellainen, kun pullo mun vartioimana kyllä hupenee, tosin vain terveellisen päiväannoksen verran...) tai Rohkea Orava, kun tänään melkein kiipesin puuhun :-)
Jospa olisit Punainen Orava, niin siinä yhdistyis kaksi asiaa. Miten olisi Rohkea Punkku?
vastaan kiitoksella :)
Olkoon nimeni siis tästä lähtien Niisku-myy Peloton Hiiri. Muttei harmaa hiiri, eihän?
Ei harmaa, vaan joku syksyn muotiväreistä.
Siis tuota.. nehän on tietty... kyllä minä silti valitsen vaaleanpunaisen :D
Kunnon intiaaninimihän kertoo käyttäjästään. Sopisikohan minulle paremmin Unohtunut pilleri vai Kaatuva etupenkki?
niin kuin Mimmi Kippi? :P
Antaisin sulle nimeksi Ihanan Hullu :)))
Luin että joku on vaihtanut sinuun renkaita, onnea paljon :) Tai muista ainakin onnitella Häntä, Joka Sinut Rengaisti :)))
Onnitteluista Tuffe. Minulla tosiaan sattui olemaan hyvä päivä ja vastakappaleella tilapäinen mielenhäiriö. Kaipa hän ottaa nimekseen Katuva Renkaankylväjä.
että hänkin on kuullut sanonnan "nauru pidentää ikää" :)))