Vuosien ajan poskien limakalvoillani oli valkisi verkkomaisia juosteita. Hammaslääkärini ihmetteli että mitähän ne noikin on. Lopulta katsoin netistä ja päättelein itse, että punajäkälää. Sain lähetteen
erikoislääkärille, joka otti koepalan ja totesi sen perusteella että punajäkäläähän se on. Samoin olen kärsinyt useita muista suun tulehduksita, mm. aftoista ajoittain. Epäilen myös, että minulla on ajoittain aktivoituva suun sienitulehdus. Kymykseni kuuluukin. Onko muilla vastaavia kokemuksia ja suun reaktioita suun punajäkälästä. Tauti on autoimmuuninen, joten limakalvojen epitaalisolut, eli immunologiset solut, tosin sanoen ovat kääntyneet terveitä soluja vastaan. Kyseessä on siis hekentynyt immunologia suussa, joka ilmeisesti altistaa myös muille tulehduksille?
suun punajäkälä
17
23516
Vastaukset
- ogf
itselläni on ollut suussa punajäkälää noin 5-vuotta. Välillä se oireilee tosi paljon.Kokeile suun kosteutusgeelejä.Jos löydän lääkereseptini niin kirjoitan sinulle sen niin voit pyytää lääkäriltäsi reseptin
- olo
sulla ollut muita oireita? Mua ihmetyttää etenkin ajoittainen kielen päälle ilmestyvä vaalea kate. Sainkin siihen joskus imeskelytapletteja, mutta ei ne ole auttaneet. Luin että 30 % suun punajäkälää sairastavilla on myös sitkeä sienitulehdus. Lääkärini ei otat tätä asiaa vakavasti vaikka olen useaan otteeseen puhunut sille asiasta.
- Sain Daktarinia
olo kirjoitti:
sulla ollut muita oireita? Mua ihmetyttää etenkin ajoittainen kielen päälle ilmestyvä vaalea kate. Sainkin siihen joskus imeskelytapletteja, mutta ei ne ole auttaneet. Luin että 30 % suun punajäkälää sairastavilla on myös sitkeä sienitulehdus. Lääkärini ei otat tätä asiaa vakavasti vaikka olen useaan otteeseen puhunut sille asiasta.
Itell'äni kieli usein menee valkoiseksi ja sitä kirvelee.
Sain lääkäriltä Daktarin kuurin. Kävin sitten hammaslääkärillä ja sanoi että kannattaa ensin ottaa sieninäyte ennenkuin käyttää.
Käski kokeilla myös puolukkaa ja odotella jos paranis itekseen noin parissa viikossa. Sitten näytteet ja Tarvittaessa Daktarinia lisää.
sano että Daktarin on aika jämy kuuri noin ensialkuun. - ogf
olo kirjoitti:
sulla ollut muita oireita? Mua ihmetyttää etenkin ajoittainen kielen päälle ilmestyvä vaalea kate. Sainkin siihen joskus imeskelytapletteja, mutta ei ne ole auttaneet. Luin että 30 % suun punajäkälää sairastavilla on myös sitkeä sienitulehdus. Lääkärini ei otat tätä asiaa vakavasti vaikka olen useaan otteeseen puhunut sille asiasta.
alussa oli sieniinfektio mutta onneksi se saatiin kuriin imeskelytableteilla.Tomaatti ärsyttää limakalvoja.
- kipeä suu
ogf kirjoitti:
alussa oli sieniinfektio mutta onneksi se saatiin kuriin imeskelytableteilla.Tomaatti ärsyttää limakalvoja.
Suu ei välttämättä kestä normaalia hammastahnoja.Ne kuivattaa suuta.Minulle suositeltii hammastahnoja, jotka EIVÄT sisällä natriumlaurylsulfaattia.Apteekissa on myös hammastahnoja, jotka ovat myös kuivalle ja afta herkälle suulle. Kannattaa kokeilla! Ja lisäksi minulla ikenet eivät kestä kaupan pehmeitäkään harjoja vaan käytän apteekista ostettua tosi hienoharjaista harjaa.
- ogf
olo kirjoitti:
sulla ollut muita oireita? Mua ihmetyttää etenkin ajoittainen kielen päälle ilmestyvä vaalea kate. Sainkin siihen joskus imeskelytapletteja, mutta ei ne ole auttaneet. Luin että 30 % suun punajäkälää sairastavilla on myös sitkeä sienitulehdus. Lääkärini ei otat tätä asiaa vakavasti vaikka olen useaan otteeseen puhunut sille asiasta.
tässä lääkkeet jotka auttoivat minun sieni-infektioon.en ole vielä löytänyt reseptiä joka auttoi punajäkälään mutta heti kun löydän sen niin saat sen .Sienilääke:caps.DIFLUCAN 50 MG RESEPTILÄÄKE. Fungizone-imeskelytabletti.
- kipeä suu
Tervehdys!
Minulla on suussa valkojäkälä. Toisinaan epäilee punajäkälää. Koepaloja ei suusta otettu, muualta kyllä, jossa löytyi valkojäkälä. Vaiva on vaikea, sillä pahimmilleen ikenistä lähtee kaikki nahat. Lääke (Protopic Tai tuon tapainen) ei käynyt minulle, sillä minulle tuli voimakkaita allergia oireita. Nyt käytössä "lusikat", jotka hammaslääkäri teki. Niihin laitetaan salva (minulla kortisoni)ja lusikoita pidetään suussa 1-2 x pv kerralla noin 30-60 min.2 viikon kuureina.Oletko saanut miten paljon tietoa punajäkälästä? Minulle annettiin hammaslääkäristä lista ruoka-aineista, jotka ärsyttää limakalvoja(esim. happamat, paprika, sitrushedelmät, kuumat...)Toivotan sinulle kärsivällisyyttä vaivan kanssa. Itse en aina jaksa olla kärsivällinen... - Anonyymi
Minulle tuli punajäkälä suuhun n.7v sitten..Ainoa millä olen saanut pysymään sen kurissa,on helokkiöljykapselit..Muuta en ole käyttänyt ja on pysynyt oireettomana..
- Anonyymi
Oikeastikko ?? Minulla myös on ollut vajaan 10 vuotta suussa tuo ilmeisesti punajäkälä. Koska punajäkälää on ajoittain säärissäkin. Se on tutkittu ja kortisonivoiteet auttaa näihin säärien ihottumiin.
Kokeilen heti huomenna tuota vinkkiäsi. Hammaslääkärini sanoi että kortisoneista ei ole yleensä apua suun punajäkälään.
- Anonyymi
Minulla todettiin suun punajäkälä 2 vuotta sitten. Ensin suositeltiin kortisonipohjaista lääkettä, mutta kieltäydyin, koska suolistoni ei kestä kortisonia. Sitten määrättiin Gumparoex- liuosta kuuriluontoisesti pullossa olevan ohjeen mukaan ja se on auttanut. Aina, kun oireita ilmenee, purskuttelen suuta viikon ajan aamuin illoin.
Limakalvot ei kestä sitrushedelmiä, kiiwiä eikä tuoretta ananasta, joten niitä en syö lainkaan. Alkoholi on myös pahasta.
Mulla vaiva puhkesi voimakkaan stressin yhteydessä tosi pahana: suussa rakkuloita, kieli ja ylähuuli turvoksissa. Sen jälkeen oireet olleet lievempiä. Koepalan otolla vaiva todettiin.- Anonyymi00015
Kiitos ! Sain juuri suosituksen yksityishammaslääkäriltä Gum PAROEX :n käyttöön kuuriluontoisesti. TK hammaslääkäri on sen kieltänyt vaikka minulla on myös ientulehdusta. Ärsyttää kuulemma liikaa punajäkälääni. Kokeilen koska hampaiden toisella puolella on jopa vaikea syödä ientulehduksen takia.
- Anonyymi
Itselläni on ollut punajäkälä monta vuotta..mikään ei ole auttanut kunnes aloin käyttämään vetyvettä..3kuukauden kuluttua käytöstä se oli melkein hävinnyt..nyt11 kuukautta käyttänyt tätä vetyvettä ja tilanne on todella hyvä.
- Anonyymi
Mistä tätä vetyvettä saa? Kiitollinen neuvosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä tätä vetyvettä saa? Kiitollinen neuvosta.
Vedessä on vetyä 2 atomia sekä happea yksi atomi=H2O joten aika jytyä ainetta se on!
- Anonyymi
Minullekin hammaslääkäri sanoi että punajäkälää on. En tiedä mitkä ovat oireet mutta ei ole ollut tietääkseni mitään vaikutusta 20vuoteen.
- Anonyymi00016
Punajäkälä voi olla myös oireeton. Vain valkoisia juovia ikenissä. Näin minullakin oli muutaman vuoden kunnes sain myös ientulehduksen. Nyt on kipeitä kohtia suussa.
- Anonyymi00017
Minulla punajäkälä oireilee vesirakkuloina välillä suussa ja näitä juovia on .On todettu näytteellä .Minä käytän oxygenol herkkä sarjaa suun hoidossa,kun apteekin aine kalliimpaa.Hammaslääkäri vinkkas tään .Hyvää ollut tuo,mutta sitä ei aina kaupoissa ole.Hammaslääkärillä,hygienistillä tietty säännöllisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte1673050Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli1132296Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.801987Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi491748Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n621627Kuka on Farmi Suomi Riiko?
Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe181503Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä
Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään321450Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan681277Vastuuhenkilöt
Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.731271Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n241032