Elikkäs olis kiikarissa toi E34 M5 beemer... Kaikenlaisia kokemuksia kyseisestä kärrystä...? Eikä mitään arvuutteluja... Miten esim. käyttökustannukset...?
Kokemuksia M5...?
E34
133148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
niin.itellä on 89 ämyrä.ei ole halpaa korjata.täl hetkel itsellä korjauksessa ja rahaa on uponnut ihan kiitettävästi..vakuutuksiin menee myös rahaa..mutta on tosi kiva ja hyvä auto.ite suosittelen!!!!
Paljon uppoo noinniinku vuositasolla €uroja...?
vaikea sanoa kun itsellä ollut noin 4 kk.nyt meni vaihtoon jarrusatulat eteen,levyt kaikkiin kulmiin ja palat myös.vois sanoa että kyllä sitä nelinumeroisen summan saa laittaa vuodesssa.mulla pelkkä liikenne vakuutus vuodessa 800 euroo.siihen kasko vielä päälle.niin ja ne löpö kulut on sit juttu ihan erikseen...
Niin tuskin tarpeen kysyä käyttökuluja.
Ota vaikka tavallinen auto 1.6 - litran koneella.
Laske sen auton kuluihin + 100 %. Alkaa valjeta kokonaisuus. Puhumattakaan, jos hajoo osia. Aivan eri hintaluokassa varaosat, kuin Corollan kokoluokassa.
Vinkki. Unohda, jos mietit käyttökuluja.
M5:sta enää osta käyttöautoksi? Käyttökulut pähkäillään siitä 1.6-CorollaGolfEscortista ja M5:n voi sitten hankkia harrasteautoksi.
Harrasteauton kuluilla kun ei ole niin väliä. Ja jos ei kaikki rahat mene, on valinnut väärän harrastuksen...
...käyttökustannuksia miettiä niin sitten se on liian kallis auto sinulle.
Ihan hauska härveli, eikä perustekniikan osat niin kalliita ole. Jarrulevyt n. 100€ / nurkka, palat alkaen varmaan joku 25€ (motonet,kyllä sieltä saa). Bensan jälkeen suurin kulu on varmaan renkaat ja öljyt (castrol tws 10w60 - ei mitään muita öljyjä koneeseen). Itsellä oli moinen rapiat kolme vuotta ja n. 70 tkm. Kerran tarvitsi säätää venat, vaihtaa vesipumppu ja vesiletku. Siinä oikeestaan kaikki, mitä koneelle tartti tehdä. Auto oli siis 3,8 litranen.
kappale oleva jarrulevy ei ole muka kallis!!!!!eli 400e pelkkiin levyihin ja halpaa on.
Kyllä! Esim. seuraavan korimallin femmaan ne maksaa about 280€ /kpl (etulevy) palat joku 150€ pari. Tietysti, jos vertaa jonku korollaeskorttatsunin jarruihin niin sitten ne on kalliit. :)
Siinä on se, että noilla jarruilla nämä autot yleensä pysähtyy hyvin sieltä isoista nopeuksista, ilman että ovat heti kierot tms.
Itelläni pilluilee toi edc(nûrburing alusta)
mutta onneksi vain kylmällä koneella...
"noilla jarruilla nämä autot yleensä pysähtyy hyvin sieltä isoista nopeuksista, ilman että ovat heti kierot tms."
Niin, todella tarpeellinen ominaisuus Suomeen.
Koskahan saadaan 1200hv autoja Suomen talviliikenteeseen jossa olisi 28 tuumaiset jarrut ja kymmentuuman pakoputki 3 cm maavaralla.
Pahoittelen, huono päivä.
:)
No eipä niitä sinällään täällä p*seenreiässä tartte, mutta josko sitä vaikka kesällä käy tuolla oikeilla koneteillä kokeilemassa, niin silloin ois kiva ku se tötterö myös pysähtyis. :)
Toisaalta jos tuollaisen auton haluaa, niin on tietysti valmis vähän uhraamaan noihin "kriittisiin" osiin hieman - vaikkakin niiden "tehoa" ei täällä niin tarttiskaan (näin ainakin itse tein). Jotain tiettyjä tingel-tangeleita voi hakea motonestitä tuohonkin, mutta jättäisin tosiaan ne esim. jarrulevyjen hankinnan muualle.
Eihän tuo saksanrauta ehtinyt kovin kauaa olemaan käytössä, mutta nyt on puolenkymmentätuhatta km rullattu. Auto menee talviunille.
Vaihteiston välitykset ovat tiuhat, johtuen 3.91 perävälityksestä. Tämä tarkoittaa lähinnä sitä, että kaupunkiliikenteessä saa aivan tosissaan rullata vaihteita joka lähdössä, ei kivaa. Maantieajossa kierrokset ovat normaalisti noin neljän tuhannen tietämissä, tosin tästä se kiva alkaa. Ai mikä kiva? No, punaraja on 7000 rpm:ssä, ja vasta hiukan ennen sitä saadaan huipputeho 340hv (3.8 ECE).
Auto kyllä liikkuu mutta vain jos sitä ajetaan ns. kunnolla. Tämä tarkoittaa täyttä tai lähes täyttä kaasua ja kunnolla kierroksia. Jälleen kerran, tämä on kyllä kohtuullisen kivaa - ohitustilanteet menevät heittämällä esim. 80 km/h vauhdista.
Alusta on kova, varsinkin jos EDC on vikatilassa (=kovimmalla asetuksella). Lisäksi 3.8-litraisissa on myös takapään korkeussäätö, jonka hydrauliset nestepallot saattavat hajota, mutta 140e/kpl ei nyt aivan hirmuinen hinta ole. 1k€/per EDC-iskari on suoraa rosvousta ja älytöntä - ei näitä autoja enää miljonäärit pidä vaan köyhät juntit (esim allekirjoittanut). E34:sista tutut ongelmat puslien, tukivarsien ja reaktiotankojen kanssa ovat totta myös M5:en suhteen, mutta eivät nämä osat nyt aivan hirveästi maksa ja kun riistää itseään sen verran, että alustaan laitetaan se 1-1,5k€ voi jo oikeasti alkaa puhumaan ajonautinnosta. Uusin E34 M5 täyttää ensi vuonna 12 vuotta (Touringeja ei nyt lasketa), ja yleensä alusta kaipaa osia. Edessä voi olla jotain eksoottista, kuten alumiiniseokselliset alatukivarret, mutta näitä saa Lemförderin luettelon avulla tilattua mistä tahansa vauhtiputkasta ilman, että menee hakemaan traumoja Laakkoselta.
Autossa on kulutusmittarin tilalla öljynlämpömittari ja hyvästä syystä. Jos autolla lähdetään polkemaan ennen öljyjen olemista käyttölämpöisiä (82° C), voi tulla helpommin moottorivaurioita - muistetaan se 7000 kierroksen punaraja. Öljyistä on monenlaista juttua ja moni moottori kuluttaa sitä. Castrolin TWS 10W-60 on suosittu vaihtoehto, muitakin löytyy mutta ei kannata mennä alle tuon "kylmän pään" 10W-viskositeetin, valuu vain ulos.
Kuluviin osiin on laskettava myös jarrut, alipaineletkut, vesiletkut ja pikanttina lisänä 3.8-litraisissa sytytyspuolat. Ne on helppo vaihtaa, mutta vain Laakkosen tiskiltä kelpo ~90 euron hintaan ja kuusihan niitä moottorista löytyy.. E34 ilmastoinnin kompressoreiden magneettikytkimien kanssa on saattanut olla pientä kulumaa, jos haluaa kylmää niin useampi sataeuroinen tulee pahimmassa tapauksessa kulumaan. Yleensä saksantuonneissa on ACC, yhdistettynä sähkökäyttöisiin ilma- yms. läppiin saattaa tuoda ylimääräistä kivaa syyskylmillä.
Vaikka auto on ollut poskettoman kallis uutena (käsintehty, jokaista tehty n. 2vk), niin se ei takaa mitenkään täyttä varustelua. Kuten bemareihin muutenkin, kaikkia mahdollisia varusteita on saanut - lisähintaan. M5:ssa melkein ehdottomia ovat:
-Nahkasisustus, puolinahka- tai alcantarapenkit vain eivät sovi kaikille. Makujuttuja?
-ACC. Kylmää pitää olla, ja jos ei ole, niin ainakin korjattavissa oleva laitteisto
-Cruise. Kaikki eivät pidä tarpeellisena, mutta pidemmät maantieajot ovat yhtä juhlaa
-BMW hifi. Tämän saa korjattua jälkiasennuksillakin, mutta hyvät poppikset ovat yllättävän mukavat :)
-Huoltokirja = mikä tahansa hyvästä huolenpidosta varmuuden antava dokumentaatio.
Nürburgring-alustapaketti tarkoittaa EDC-nappia kojelaudassa (kova tai järkyttävä kivireki), 19mm takavakaajaa (18mm "vakio" M5, 15mm 535i) sekä tuumaa leveämpiä takapyöriä. Ollut aikanaan kohtuullisen suosittu varuste, mutta ilman tulee loistavasti toimeen.
Kalleinta M5:ssa on moottori ja EDC-alusta. Kansiongelmia, hiusmurtumia lohkossa jne - kaikki todellista mutta ei nyt aivan jokaisen yksilön kohdalla sentään. Jos EDC-iskunvaimennin vuotaa, se ei tule menemään katsastuksesta läpi ja se tulee joka tapauksessa maksamaan - hankkii uuden tai vaihtaa koko alustan (iskarit & jouset) tavanomaisiin -> 2k€.
Autona M5 on hieno. Se on tehty nopeaan ajoon (mukava lähinnä 140 km/h) ja kestämään revitystä. Kun painaa kaasun pohjaan, ei tarvitse miettiä kestääkö joku paikka, pysyykö kosla kaistalla seuraavankin mutkan jälkeen tai pysähtyykö millä ripeydellä. Lisäksi suoran kutosen ulvonta jossain 5000 kierroksen jälkeen on mukavaa, tosin suuremmissa nopeuksissa muut äänet menevät päälle. Kyllä E34 M5:sta voi suositella ja jos 90-luvun alun 3.6:et käyvät, niin suorituskykyä ei välttämättä ole halvemmalla enää saatavissa. M5:sta mietittäessä on oltava rehellinen itselleen, käyttöautossa voi kaivata muitakin ominaisuuksia kuin sitä viimeisintä 0-100km/h -aikaa. Itse katselin pitkään 540i:tä kunnes sitten huomasi, että kaikki ///M-maininnat myynti-ilmoituksissa nostivat mielenkiintoa useamman pykälän. M5-paketti pitää nämä kaikki "herkut" vakiona, lisävarusteet vain ovat joskus kovin kitsaasti ruksittu optiolistalta.. Tosin ei kaikilla, joillakin on esim. jääkaappi takaistuimella kyynärnojana - tehtaalta asti!
P.S. Tuli juuri katsottua Autoscout & Mobile, ei niin hirveästi mielenkiintoisia yksilöitä..nettiauto voi olla hyvinkin varteenotettava vaihtoehto.