Heips!
Kyselisinkin nyt tällasta että kun yleensä masuasukille muotoutuu jo raskausaikana jokin nimi, jolla häntä koko ajan kutsutaan ja joka todennäköisesti tulee myös syntymän jälkeen ainakin toiseksi nimeksi, niin millaisia nimiä teidän toukille on muodostunut?
Meillä masuasukkia on alusta asti sanottu Viliksi, ja jos on poika, se varmasti tulee myös syntymän jälkeen etunimeksi :)
Muutenkin olisi mielenkiintoista tietää mitä nimiä olette vauveleille suunnitelleet?
Kyselisinkin nyt tällasta että kun yleensä masuasukille muotoutuu jo raskausaikana jokin nimi, jolla häntä koko ajan kutsutaan ja joka todennäköisesti tulee myös syntymän jälkeen ainakin toiseksi nimeksi, niin millaisia nimiä teidän toukille on muodostunut?
Meillä masuasukkia on alusta asti sanottu Viliksi, ja jos on poika, se varmasti tulee myös syntymän jälkeen etunimeksi :)
Muutenkin olisi mielenkiintoista tietää mitä nimiä olette vauveleille suunnitelleet?
Vastaukset 9
Vanhimmat
tapauksen josta puhuttiin aina että "onni sielä potkii" ja nyt sitten Onni potkii täällä ulkopuolellakin.
Meillä on ihan omalla nimellä kanssa kutsuttu ihan alusta asti vaavia.
Vaikka en olekkaan taikauskoinen jätän nimen kumminkin näin yleisesti sanomatta.
Hmm,nimet joo kyllä ne löytyy jos tulee 2 tyttöä niin olis tämmöset nimet kun Mirja Katariina ja Mia Eveliina tai jos on kaksi poikaa niin Miika Johannes ja Jani Eemeli...Ett semmosta!
Veikoksi on leikillään mein vauvelia sanottu,vaikkei sukupuolesta ole tietoa =)
Se ei ole kuitenkaan tuleva poikanimi, vaan sitä varten on jo ajat sitten muotuoutunut 2 suosikkia=)
Masuasukkia kutsutaan pääasiassa Oskariksi. Kolmisen vuotta sitten mies keksi, että meidän pojan nimeksi tulee tuo. Jos poika tulee, tuota nimeä se ei kuitenkaan tule saamaan missään nimessä kun tuttavapiiriin kuuluu jo kaksi alle yksivuotiasta Oskaria.
Tytölle on jo muutama nimiehdotus valmiina, etunimenä on minusta vahvimmilla Lilja, Elsa Henna ja Liisa (siippa ei ihan täysin samoilla linjoilla kaikissa). Toisetkin nimet on jo mietitty. Pojalle taas toistaiseksi vahvimmilla on Jouni (mies haluaisi Jonnen, mutta sitä ei taaskaan noteerata) ja Jere. Toiseksi nimeksi tulee luultavasti miehen toinen nimi.
Mutta en usko, että nimeä voi täysin päättää ennen lapsen syntymää. Eiköhän se vauva sitten kuvasta parhaiten sitä tulevaa nimeään. Mutta kiva näitä on miettiä!
myös pojan toinen nimi polveutuu miehen puolelta ja sielä ruukataan olla Anteroita toiselta nimeltä.
Mikähän siinä on että periaatteessa haluaisi taistella vastaan mutta huomaa kumminkin taipuvansa???
Ukko-Poika vaik oliski tyttö :DDD
Tarvii katsoo sit miltä näyttää ja nimi sen mukaan :)))
Meillä ei mitään varsinaista tekonimeä ole tuolle meidän vauvalle, mutta meillä on mies alkanut kutsua mahaa Omena-nimellä, sen muodon perusteella. Välillä hän hoilottaa sitä lastenlaulua "Olen omena, olen omena, olen pyöreä omena!" ja joskus taas toteaa "Jaaha, siinä tulee omppu ja äiskä..." :) (Siitä tuo nimimerkkikin on peräisin)
Pojalle meillä on jo nimi valmiina, kummankin suvusta yksi nimi, etunimi miehen puolelta ja toinen nimi mun puolelta. Luultavasti samoin toimitaan tytönkin kanssa, mutta jostain syystä siitä ei olla vielä oikein edes puhuttu, vaikkemme edes tiedä kumpi sieltä on tulossa... Sukunimi tulee jokatapauksessa avokiltani.
vaavia kutsutaan emppuliksi(en muista mistä tuli..) ja nimeksi ollaan päätettiin pojalle Eeli Oliver ja tytölle Fia Amanda.
Masuasukkia kutsutaan välillä Napiksi ja välillä Nöttöseksi :)
Viralliset nimet on vielä pohdinnassa. Sen näkee sitten vauvan silmistä, että minkä nimen hän saa :)