Vauvan kanssa yö valvomisten ja varmasti lievän unenpuutteen vuoksi. Mulle on tullut öisin olotiloja, joissa kohtaus olisi tuloillaan, mutta ei kuitenkaan tule. Paikkoja nykii ja lihakset ns:kutiavat, jos tiedätte mitä tällä tarkoitan. Tunne on tosi inhottava ja pelottavakin. Mulle ei kuitenkaan koskaan ole tullut kohtausta hereillä olessa, joten en sitä pelkää niinkään, mutta mitä sitten kun nukun ja kohtaus tulee?? Mies kuitenkin lähtee välillä töihin jo aamu5, joten ei sekään ole paikalla, jos jotain sattuu! Eikä mua sen kohtauksen jälkeen saa hereille kirveelläkään!! Paska homma, kun ei isännän työpaikalla anneta lomaa jos mä olen sairas.... Olen ottanut yöllä 1-2 ylimääräistä lääkettä, kuitenkin tästä lääkemäärästä olen seuraavana päivänä tokkurassa, vähän kuin olisin juovuksissa! Joillekkin epileptikoille on käynyt niin hyvä tuuri, että synnytyksen jälkeen ei enää tule kohtauksia, mulla nyt näyttää olevan toisin! Tää on niin mun tuuria!! V......A!!!
lisää lääkettäkö???
Miwi
9573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ensinnäkin, en tiedä mutta
rohkea olet jos epilääkettä olet ottanut
niitä ei käsittääkseni saisi
ylittää.
Annostus lääkityksessä, ravinto
sekä elämäntavat ja uni, siinä
on hoidon tasaisuuteen pesustuvat asiat.
En kyllä noudata itsekään, kuin
lääkityspuolta sitä ei kannattaisi
mielestäni ylittää.
Olen kuullut että lääkityksen
epätasaisuus voi johtaa kohtausten
lisääntymiseen.
Soita neurolokillesi.
Yökohtailija myös ;)
t. taavi boy
Otatko sä epilääkkeesi aina johonkin tiettyyn kellonaikaaan? Mä kun olen "vähän" lipsunut tästä säännölisin kellonajoin tavasta... Joskus otan 9,illalla ja joskus otan 11,illalla. Oliskohan siitä apua, jos alkaisin säännölisin kellonajoin ottamaan lääkkeitäni? Tai varmasti siitä apua on... Joo pakko myöntää, että olen itse ottanut ilman neuroligin lupaa ylimääräisiä lääkkeitä (en kuitenkaan joka yö)... Taidan olla "vähän" tyhmä, tai ainakin turhan tyhmän rohkea, kun leikin terveydelläni... En vaan haluaisi mennä neurologille, kun saan taas selittää koko tarinani uudelleen! Ja tuntuu, ettei neurologini ymmärrä koko sairauteni kuvaa.... Mulla, kun ei ole vain yhtä neurologia, vaan aina on ollut uusi naama... Se ketuttaa, kun saa aina selittää uudestaan! Sitten niillä on 10eri mielipidettä asiaan. Alkaa tuntua siltä, että ainoa ketä ei asiassa kuunnella/ymmärretä olen minä itse! Jaksamisia sinne!
Säännöllisyyteen mutta, niin aamu 9.00
ilta 22.00 mutta
Lipsuu jos vaikka nukun tunnin tai,
mutta ei se vielä haittaa.
Sama heitto mahdollista illassa.
Joskus on aamulääke unohtunut ja otan
ne illalla kaikki jopa
yhtä aikaa, ei ole tullut silti
kohtausta sen takia.
Sääntö on kunhan sama lääkeainemäärä
veressä ja saman vuorokaudenaikana
ottaa mutta todella pyrkimys
jokseenkin säännöllinen.
t. taavi boy
ei saa olla yli kahden tunnin ylitystä normaaliin ottoaikaan nähden,vaan lääkkeet on pyrittävä ottamaan vajaan kahden tunnin viiveellä normaaliin ottoaikaan nähden.
Nyt välittömästi otat yhteyttä äitiysneuvolan terveydenhoitajaan ja pyydät apua.Hänelle kuuluu järjestää sulle apua että pääsettee turtvallisesti alkuun uuden vauvan kanssa. Eikö tästä ole keskusteltu jo raskauden aikana?? Koska harva vauva nukkuu hyvin ja läpi yön. Terveydenhoitaja voi järjestää sinulle kotiapua että voit nukkua ja levätä päivälla jos yöunet on jäänyt vähiin ja samalla luo sitä turvallisuutta sinulle. Kerro rohkeasti että pelkäät sekä oman että vauvan turvallisuuden olevan vaarassa!! Tsemppiä!!
tämän takiahan me maksamme veroa ja joskus on saatava verorahoista vastinetta esim terveyden ja sos.huollon palveluina. Koska sinä MIWI tarvitset apua jos ei JUURI NYT!
En ole tainnut onnitella: ONNEA VAUVAN JOHDOSTA! t. solisti :))))
apua kotiin sosiaalitoimiston kautta
jos teillä on käytössä Lapsiperheiden Kotipalvelu.
Rohkeasti otat nyt aikusena vastuun
sekä lapsistasi,
että itsestäsi ja menet sinne
neurologillesi käymään.
Muutenkin on hyvä käydä siellä
säännöllisin väliajoin vaikka
kaikki olisikin hyvin.
Lääkkeitä ei kannata omapäisesti
mennä lisäämään eteenkään tuossa
tilanteessasi ja jos kohtaus tulee
ja nukut kuin tukki niin silloin
vain nukut.
Mitään et voit tehdä ja mitä vain
voi tapahtua.
Voit pyytää rannekkeen käteesi
joka hälyttää apua paikalle,
ennen kuin saat kohtauksen ja
näin auttajat tietävät sinun
olevan yksin kahden pienen
lapsen kanssa.
Itse olin päivät yksin 3 lapsen
kanssa ja sain kohtaukset päivisin,
aamuisin tai iltaisin.
Lapset oppivat siihen,
että soittivat aina isille jos
kohtailin ja hän lähti aina
töistä hoitamaan lapsia sillä
loppu päivän olin pedissä.
Ennen kaikkea sinun täytyy asettaa
lapset etu sijalle sillä jatkossakin
he tulevat aina ensimmäisenä ja
sitten vasta kaikki muu =)
soittaa maanantaina neurologille ja jutella asiasta! Sen otin jo selville, että täällä Porissa on kamalat jonot noissa kotiapu jutuissa, mutta mun äitini lupas olla täällä niin kauan kun isäntä on töissä. joten kiitos taas kerran, kun jaksoitte potkia mua perseelle, että saan haettua apua! se aina auttaa, kun samaa sairastavat sanovat sen, eikä tietämättömät puutu neuvoillaan asiohin!!!
on äiti joka voi auttaa sinua =)
Käytä äitisi apua ja tukea niin
kauan kuin hän haluaa ja
jaksaa auttaa,
mutta muista että myös ulkopuolista
apua on saatavilla.