Tämän päivän iltalehtí kertoo lapsen vammautuneen synnytyksessä ja lääkärin saaneen siitä syytteen. En ole nähnyt lehteä vielä, kuka tietää enemmän asiasta?
Törkeä juttu nykyaikana.
Törkeä juttu nykyaikana.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
nuo hoitovirheistä aiheutuneet vauriot lapsille ovat aika "yleisiä" nykyään.. ikävä kyllä!
Meillä on yksi lapsista kärsinyt hapenpuutteesta. Syyllinen löytyy täällä kätilöstä, joka ei suostunut kutsumaan lääkäriä ajoissa. Onneksi lääkäri tarttui asiaan heti, pääsimme erittäin nopeasti leikkaussaliin, ja lapsemme saatiin elvytettyä. Oli ihan minuuteista kiinni, että jälki olisi ollut paljon pahempaa. Kätilö oli todella outo, halusi varmaan opiskelijalle esiintyä kovinkin pätevänä. Hän ei kuunnellut minua, sanoi mm, että et voi olla noin kipeä, kun olet saanut lääkettäkin. Hän ei välittänyt sydänkäyrien huonoudesta. Vihdoin kutsui lääkärin, kun mieheni hermostui todella hänelle. En tiedä kutsuiko samalla vartijatkin, en yhtään ihmettelisi, kyllä mieheni oli niin vihainen, että en ole eläissäni häntä sellaisena nähnyt. Tämä hermostuminen kuitenkin todennäköisesti pelasti paljon. Leikkaussalissa selvisi, että kohtuni oli revennyt, ja lapsi syntymässä vatsaonteloon.
tiedän, että tämä kätilö sai aika rankkaa palautetta toimistaan, vaikka en alkanut asiasta itse tappelemaan. Voi olla, että ei ihan heti samaa virhettä toistanut.
Virheitä sattuu..Eikä kyllä saisi sattua enää nykyaikana. Ei kuitenkaan kannata lähteä pelottelulinjalle, koska nykyään lapsikuolleisuus on huippupieni, maailman alhaisimpia. Joskus myös käy niin, että lapset eivät synny terveenä, tehtiin mitä tahansa. Synnytys on aina "treffit kohtalon kanssa" ja kyllä mä oon kolmen synnytyksen verran luottanu sairaalan henkilökuntaan.
mutta vain harva päätyy julkisuuteen,eikä kaikkia aivo vaurioita huomata vasta kun myöhemmällä iällä ja hoito virhe syytteen nostossa on aikaa vain 6kk syntymästä ei siinä ajassa mitään huomata kunnolla.tämä ei ole harvinaista myös 10 ystävälläni on ollut hieman saman laisia ongelmia.oma lapseni on joutunut kärsimän epä pätevästä synnytys lääkäristä.