Miten matkustetaan pienen pennun kanssa?
Pentu pissii vielä sisällekkin.
Miten saadaan auto kuivana perille?
Voisitteko kerto omista nikseistännne ja muuta tietoa. Kiitos vastanneille!! (:
Pentu pissii vielä sisällekkin.
Miten saadaan auto kuivana perille?
Voisitteko kerto omista nikseistännne ja muuta tietoa. Kiitos vastanneille!! (:
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minä olen kuljettanut molempia koiria pennusta, siis ihan siitä 8viikkosesta, asti mukana. Autossa, linja-autossa ja junassa. Autoissa on se hyvä puoli että voi välillä pysähtyä pissittämään pentua. Junallakin kulkiessa on tiettyjä pysäkkejä missä juna pysähtyy niin että kerkeää käymään ulkona.
Koskaan ei ole kumpikaan pissinyt tai muita tarpeitaan kulkuvälineisiin tehnyt. Meillä ainakin koirat nukkuu kaikki matkat, joten ei siinä pissit ole edes mielessä. :D Mutta muuta en osaa neuvoksi sanoa kun että ei kun matkaan vaan. Kyllä se pentukin pärjää pissimättä hetken jos toisenkin.
Laita takapenkille varmuudeksi suojapeite.Ja tämän päälle jokin huopa jonne pennun on hyvä mennä nukkumaan. Pysähdy riittävän usein.
Älä anna pennulle ruokaa ennen matkustusta (tai vähän) sillä juurisyönyt pentu voi kärsiä pahoinvoinnista.(ikuiset traumat autoilusta)
Jos matka on pitkä ota mukaan pulloon vettä.
Voit myös laittaa pennun koosta riippuen (ja auton koosta) pennun kuljetusboxiin...Jos boxi on tarpeex iso niin toiseen päähän sanomalehtiä ja toiseen päähän pehmeä peti pennulle...ja ulkoiluttaa pentua matkan varrella ja tietenkin antaa vettä tarpeeksi usein....mutta kovin pieneen boxiin ei pentua voi laittaa....
Kiitti vastauksista. vielä voi vastata ja pitää jostietää mahdollisimman mukavaa kun ei haittaa maksaa..
Kun nyt 2 v. koiramme oli pentu niin ajattelin ja hätäilin samaa asiaa. Kun sitten lähdimme pitemmälle matkalle niin pysähtelimme ylimääräistä ja pissatimme pentua. Välillä oli tilanne , että oli kovakin hätä.
Tein johtopäätöksen, että koira koki auton takapenkin (turvavaljaat käytössä) samaksi kuin oma peti. Ja omaa nukkumapaikkaansahan koira ei pissaan sotke vaan odottaa. Näin ainakin me tulkitsimme silloin.