unihikoilu

Mistä johtuu kun hikoilen aina yöllä? huone on kylmä kun mikä, eikä peittokaan niin paksu ole. 15 min kun olen nukahtanut niin on kamala hiki päällä.
71113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Olen ihmetellyt samaa, lapsena en hikoillut öisin, sitä on jatkunut vasta muutaman vuoden, nyt olen 25-viúotias. Itsekin pidän huoneen aika viileänä, mutta joka yö herään siihen, joinakin öinä useampaan kertaan, että yöpaita on ihan läpimärkä, peitto ja lakanakin ovat ihan kosteita hikoilusta... Ihme juttu eikä yhtään kivaa =( haluaisin tietää voisiko siihen vaikuttaa jotenkin, esim ruokavaliolla.

Äänestä

mut mä taidan olla kateellinen.
Saan olla tyytyväinen jos nukun samanajan koko yönä(yleensäkin).
Tää ei oo vittuilu.
Pakko sulkee tää kone ja lähtee kattelee texti-tv:tä kohta,pää laukee

Äänestä

Itsellä ollut samoja "oireita" AINA syödessäni e-pillereitä. Olen ainakin omalla kohdallani melko vakuuttunut pillereiden ja yöhikoilun yhteydestä. Olen tällä erää syönyt pillereitä noin kolme vuotta (ja kokeillut kolmea eri merkkiä) ja kaksi kertaa pitänyt taukoa. Nytkin taolla ja hikoilua ei ole. Pillereiden aikana oli joka yö.

Äänestä
  • se yöllinen hikoilu voisi olla hormonaalista?
    Vaihdevuosien vaivaamat naiset ainakin hikoilevat paljon kun hormoonitoiminta heikkenee. Ja kuulemma yöt ovat pahimpia. Voisi ehkä kokeilla vaikka helokkiöljyä, samaa mikä jonkin verran on noita naisiakin auttanut.

    Äänestä

  • kaisakerttu kirjoitti:

    se yöllinen hikoilu voisi olla hormonaalista?
    Vaihdevuosien vaivaamat naiset ainakin hikoilevat paljon kun hormoonitoiminta heikkenee. Ja kuulemma yöt ovat pahimpia. Voisi ehkä kokeilla vaikka helokkiöljyä, samaa mikä jonkin verran on noita naisiakin auttanut.

    minullakin , olen 43v. välillä hikoiluttaa rintamuksesta, yöpaita likomärkä ja vähän ajan päästä kylmä olo.

    Äänestä

  • vaihdevuosien tulosta =) Ehkä sit parinkymmenenvuoden päästä. Mutta en kyllä ole ennen aatellut noita E-pillereitä. Vois hyvinkin johtua niistä, aloin oikeen ajatteleen, että kun alotin pillerit joskus 5 vuotta sitten, niin senhän jälkeen ne hikoilut alko. Mutta mieluummin hikoilun kun kärsin järkyttävistä vatsakrampeista.

    Äänestä

Kun oikein puuhastelee illan ja sitten kiireellä maate, niin hiki tulee sitten vasta kuin lenkiltä tulisi. Energiaa palaa vielä, kun pysähdyt.
Puskee hikeä kuin löylyjen jälkeen. Sulla saattaa olla hieman stressiä....kiire.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ten. kirjoitti:

Mistä johtuu kun hikoilen aina yöllä? huone on kylmä kun mikä, eikä peittokaan niin paksu ole. 15 min kun olen nukahtanut niin on kamala hiki päällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu