Moi!Olen miettinyt kovasti koiran pennun ottamista ja nyt haluaisin tietää rokotuksien hinnoista ja koska rokotuksia pitää ottaa ja ovatko jotkut rokotukset "ei niin tarpeellisia..Haluaisiko joku kertoa tietämättömälle....
pennun rokotukset
10
12360
Vastaukset
- Koiran omistaja..
Moikkamoi!
Meillä makso pennun rokotukset 3x35 euroa(asutaan oulussa), eli käytettiin kuukauden välein kolme kertaa ja yks kerta oli tuon 35euroa. ensimmäisellä kerralla tutki silmät/korvat/nielun, kuunteli keuhkot ja sydämen ja punnitti. Kyllä ne rokotukset on tarpeellisia jos haluat pitää koirasi kunnossa. Kalliimmaksihan se tulee jos et rokota ja koira on kokoajan kipeä.
Mutta soitteleppa oman alueen ell. läpi ja kysele hintoja, niissä voi olla paljon eroja! - vaihtelevat,
riippuen millä eläinlääkärillä käy ja tietenkin myös paikkakunnittain on hinnoissa eroja.
Rokotukset annetaan: ensin 12-viikkoiselle pennulle kolmoisrokote (penikkatauti, maksatulehdus, parvovirus) ja seuraava rokotus kun pentu on tullut 16-viikon ikään: kolmoisrokotteen tehoste rabies.
Seuraava rokotus annetaan vuoden ikäisenä ja sen jälkeen rokotukset uusitaan kahden vuoden välein.
Kyllä kaikki rokotukset ovat tarpeellisia ja ei kannata alkaa koiran hankkimista suunnittelemaan, jos ei ole varaa rokotuksiin, eikä ne rokotuksetkaan ole ainoa menoerä, koira voi myös sairastua ja tarvitsee silloinkin lääkärinhoitoa ja lääkkeitä.
Myös ruoka ja kaikki muutkin hankinnat maksavat ainakin alkuun melkoisesti, jollei sitten satu olemaan ketään tuttavaa tai sukulaista keneltä saa koiran tarvikkeita.
Joten kannattaa harkita tarkkaan onko sitä rahaa kiinnittää siihen pentuun, onhan ne ihania karvapalleroita pieninä, ja myös aikuisina, mutta rahaa, aikaa sekä kärsivällisyyttä pitää olla.- skthe
kertoi, että nykyään saa ottaa rokotuksen jo 10vk vqnhoille, että miten on ?
- jgj
Me käytiin koirun ollessa 12-viikkoinen ekan kerran rokotuksissa ottamassa kolmoisrokotus, se taisi maksaa pääkaupunkiseudulla kun ollaan sellaiset 45 euroa. Sitten 16-viikkoisena otettiin vahvistusrokotus, jotain 50 euroa (eri paikka, mutta pääkaupunkiseudulla silti). Samalla kerralla eivät halunneet antaa raivotautirokotusta, joten mentiin ottamaan se sitten 3 viikon kuluttua (47 euroa). En tiedä onko siinä sitten eri käytäntöjä eri asemilla, että antavatko sen raivotautirokotuksen samalla vai eivät.
Rahaa siis menee mutta se on vaan hyväksyttävä kun koiran ottaa...- aina.........
rabies-rokote samalla kertaa kun kävi otattamassa sen kolmoisrokotteen tehosteen 16- viikkoiselle pennulle, nyt monet eläinlääkärit ovat siirtyneet siihen kolmeen eri käyntikertaan ja sehän on vain pelkkää rahastusta.
Itselläni on ollut aikanaan paljon koiria ( kennel) eikä koskaan mitään haittaa ollut siitä vaikka rabies annettiinkin samalla kuin se tehoste.
- KOIRAA!!!
Kun kerran nyt jo päästelet "suustasi" tuollaisia! Ne rokotukset ovat vain pieni menoerä koiran menoista! Se tarvitsee kunnon ruokaa, mikä maksaa. Leluja, hoitotarvikkeita ym. ym.
- ???
Olen tässä seuraillut tätä keskustelu palstaa kuukauden verran koska itselläni 9 viikkonen koiranpentu ja ensimmäinen koira :D Minkä takia aina kun joku "erehtyy" kysymään hinnoista niin tullaan tuomitsemaan että älä hanki koiraa kun hintoja kyselet? Kyllä minuakin kiinnosti kaikenlaiset hinnat ennen pennun ostoa jotta voi edes jotenkin varautua niihin maksuihin kun ei ollut mitään tietoa hintatasosta kun ei aiemmin koiraa ole ollut.
- Riiiii
eikö täällä enään kyselläkkään saa, ku aina joku tuomitsee. Ihan itsekkin olen koiranpennun hankintaa miettinyt. Ja tässä ihan mielenkiinnosta selailin näitä keskusteluja rokotusten hinnoista, koska minua todellakin kiinnostaa tietää minkä hintaisia nää rokotukset on. Parempihan se on näin päin, että kysellään ihmisilta jotka asioista tietää, kun että hankitaan se pentu ennen, ku tiedetään yhtään mistään mitään. Mielelläni minäkin jonkinlaisen arvion haluan tehdä siitä, että mitä ne rokotukset tulee suunnilleen maksamaan. Se on kyllä nykyaikana ihmeellistä, että ku joku tietämätön kysyy jotain, niin heti tuomitaan vastuuttomaksi. Kummaa menoa, ihmettelen...
- -,-,--,
Meillä oli koira jota ei koskaan rokotettu ja eli 11 vuotta . Eläinlääkäri sanoi että jos et käy näyttelyissä eikä ole muutenkaan tekemisissä muiden koirien kanssa niin ei tarvi rokottaa .Asumme melko syrjäisessä korvessa .Koira piti lopettaa eläinlääkärin toimesta sitten lonkkien takia kun alkoi vanhus kärsii niistä .Rodultaan oli collie .
- :(.
meidän koira sairasti pienenä penikkataudin(?) ja parvon(?)vaikka oli rokotettu mutta onneksi niistä selvisi.. ei tarvinnut sen jälkeen enää rokottaa kun oli immuniteetti sen verran kova.. "karanteenissa" oli jonkun aikaa eli ei saanut tavata muita koiria mutta jonkun ajan päästä jatkoi taas normaalia koiran elämää.. mutta suosittelen ehdottomasti rokotuksia!!! Veljeni koirat eivät olleet yhtä onnekkaita:(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli642618Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.272514Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️151694- 1021407
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1271396- 981337
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?241173Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411106Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141083Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest59985