Sain Afille kutsun haastatteluun...ois kiva kuulla muiden fiiliksiä haastatteluista...
AFI:N haastattelussa ollut...
venla-veenia
423646
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Air Finland on hieno yhtiö, koska siellä työskentelee vain ja ainoastaan motivoituneita ja työhönsä sitoutuneita ihmisiä. Kaikille on yhteistä se, että he yrittävät omalla loistavalla työpanoksellaan vaikutta yhtiön menestykseen. Tavoitteena on, että matkusta saadaan toistekin yhtiön lennoille.
Itse en ole enää aikoihin lentänyt Finnairin lomalennoilla, koska Air Finland on palvelun tasossa (samoin kuin Spanair, MyTravel ja Finnmatkat lomalennot) ihan eri luokkaa. Nämä yhtiöt ovat erikoistuneet nimenomaan lomalentoihin ja se näkyy kaikessa. Matkustaja tietää todellakin olevansa tervetullut lennolle ja ei tarvitse tuntea syyllisyyttä, jos esim. lennon aikana painaa lentoemännän kutsunappia. Air Finalndin lennoilla jopa kehotetaan tekemään niin, mikäli on jotakin toiveita. Finnairillahan on perinteisesti itsepalvelu, jos haluaa esim. juotavaa. Emännät eivät viitsi eväänsä liikuttaa.
jonkun tutkimuksen mukaan ollut aika kärjessä lentoyhtiönä?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4500000000000164&posting=22000000019625924
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4500000000000164&posting=22000000019620422
Kyse on lomalennoista ja niistä ei ole tehty mitään tutkimuksia.
Sitä paitsi suhtaudun todella epäilevästi Japanilaisten tekemään vertailuun. Joka tapauksessa kaikki aasialaiset yhtiöt ovat palvelussa Finnairin edellä.
http://www.airfinland.fi/oy_air_finland_ltd/uutiset_ja_tiedotteet/vertailun_mukaan_suomen_paras_lo/
Minäkin sain kutsun haastatteluun, 2.11 pitäis mennä! Jännää on :)
Kiva...samassa veneessä siis ollaan...:) Mulla haastattelu jo tällä viikolla ja jännitys nousee pintaan. Minkä ikäinen olet? Itse jo 31v, mutta toivottavasti eivät ikää katso!
Olitkos jo, millaista oli,miten meni..jne?!
Oma haastattelu vielä edessä...
Huomenna haastis edessä! Nyt jo perhosia vatsassa...odotan kuitenkin innolla!!! Palaan huomenissa asiaan!
..no eikun tsemppiä ja paljon onnea huomiseen!!
Samat on joo fiilikset- kovin odottelen myös ensi viikkoa ja omaa koitosta.
Kuulemisiin.
Mulla on ikää 26v. En malttais millään odottaa ensi viikkoon... tekis mieli soittaa sinne toimistolle ja kysyä että miten haastatteluun pitäis varautua! Tsemppiä oikein paljon Venla-Veenia ja muutkin!
kuinka nopeasti hakemuksenne lähettämisestä saitte kutsun haastatteluun?
..pari viikkoa ainakin meni..
..tiedosta. Oletko jo saanut tietää pääsystäsi?
Haastattelu on onnellisesti ohitse. Jännitti kamalasti ja jalat tärisi. Tunnelma oli muutenkin leppoisa ja mukava. Onnea kaikille haastatteluun menijöille ja jaetaan kokemuksia!
Nyt odotellaan tietoa pääsystä...
..minulla vasta ensi viikolla. Ehkä Venla-Veenia tietää kuinka nopeasti ilmoittavat, että miten kävi?
Oletko itse saanut jo haastattelukutsun vai odottelet sitä?
Hei Venla-Veenia.
Mitä kaikkea haastattelussa kyseltiin?
Saatko tiedon milloin pääsetkö?
Onnea kaikille haastatteluihin :)
kuulla,että hengissä siellä ollaan ;).
Sanoivatko yhtään milloin saat tietää...
Kiva kuulla että haastattelussa oli leppoisa tunnelma! Vajaan viikon päästä on omakin haastattelu ohi... Niin, kuinka nopeasti sieltä luvattiin ilmoitella? :)
Parin-kolmen vkon päähän...kurssi alkaa 11.12. Kuulin, että osalta oli kysytty kysymyksiä ruotsiksi, mutta itseltäni ei kysytty. Kysyttiin vaan, että osaanko puhua...
Oli oikein leppoinen tunnelma...
Käytiin palkka ja stand-by käytäntö läpi ja yleisesti juttelivat Air Finlandin toiminnasta...
...saanut kutsua haastatteluun. Lähetin hakemuksen puolitoista viikkoa sitten. Olen jo yli 40v, joten ehkei sitä kutsua tulekaan, vaikka kielitaitoa, koulutusta ja kokemusta asiakaspalvelusta piisaa. Tsemppiä teille vaan! (Toivottavasti onni potkaisee minuakin.)
Itsekin laitoin hakemuksen menemään noin viikko sitten, eikä mitään ole vielä kuulunut. Ikää on 36, koulutusta ja asiakaspalvelukokemusta löytyy kyllä...
olla myöhässä? Viimeinen hakupäivä oli 27.10. Tsemppiä vaan.
Nimittäin pistin sen menemään pikana, jotta varmasti ehtisi 27.10. mennessä.
Kiitokset tsempistä! Kyllä sitä jo tarvitaankin.
Ja olin 2vkoa sitten haastattelussa ja nyt odotan tietoa pääsystä yhtiöön...
Onko tilanne vielä sama, että et saanut kutsua haastatteluun???
Eli kutsua haastatteluun ei ole tippunut. Hakemukseni oli takuuvarmasti perillä 27.10. mennessä. Joko itse olet saanut tietää jatkosta? Tiedustelin aikataulua myös sähköpostitse, mutta mailiini ei edes vastattu.
ja kysynyt asiaa?
minnekään. Oletko itse? Firmaan ei tunnu olevan kuin yksi puhelinnumero ja sähköpostiosoite, ja kun eivät vastanneet mailiinkaan... Hiukan outoa kyllä.
matkustamohenkilökunnan hakua koskevalla nettisivulla näkyvään numeroon, ja sain puhelimessa vastauksen, että papereitani ei näy haastatteluihin kutsuttavien joukossa. Minua ei siis ole valittu edes haastatteluun. Hakemus on kyllä ehtinyt perille ajoissa. Hyvää jatkoa sinulle.
Hakijoita oli ollut useita satoja, joista haastatteluun kutsuttiin 50-60. Paljon hyviä hakijoita jouduttiin aivan varmasti karsimaan! :/
Luulen että ensi viikolla ilmoitellaan haastattelussa olleille että miten kävi, tällä viikolla oli kai vielä haastatteluja.
Soitin tänään, 9.11., AF:n palvelunumeroon (siihen ainoaan mikä nettisivuilta löytyy) ja kerroin hakeneeni 27.10. päättyneessä haussa. Kysyin kannattaako kutsua haastatteluun enää odotella. Jäppinen langan toisessa päässä sanoi, ettei haastatteluja ole vielä edes järjestetty ja että kaikille hakijoille ilmoitetaan kyllä asioiden etenemisestä kyllä. Kuka kertoi sinulle tiedon, että haastattelut on haastateltu? Ei tosiaan tiedä enää mihin uskoa.
Olin viikko sitten haastattelussa, ja silloin sanottiin että tällä viikolla haastattelut vielä jatkuvat ja sen jälkeen kaikille ilmoitetaan miten kävi. Minulle tuli tänään sähköpostiviesti että en tullut valituksi. Voi surku :(
Minua onni potkaisi ja nyt joulukuussa alkaa kurssi!!! Jee...muistakaa, jos tahtoa löytyy niin joskus se palkitaan!
Kun soitin AF:lle, minulle sanottiin (mahdollisesti samainen "Jäppinen"), ettei papereitani näy haastatteluun kutsuttavien joukossa. Siis en suinkaan sanonut, että KAIKKI haastattelut olisi jo käyty. Mutta mitä ihmettä se tarkoitti, ettei haastatteluja vielä edes ole järjestetty?? Toivotan sinulle rutkasti onnea, ehkä olet niiden onnellisten joukossa, jotka vielä pääsevät haastatteluihin.
tarkoitti sanoessaan, ettei haastatteluja ole edes järjestetty. Kuulosti kyllä aika epävarmalta itsekin. Mahtoikohan tarkoittaa nimenomaan 27.10. päättyneen haun haastatteluja, en tiedä. Väliin jo tuntuu tosin, että puhuvat mitä sylki suuhun tuo kyselijöitä rauhoitellakseen. Sanoi vielä, että tämän viikon aikana ilmoitetaan kaikille miten on käynyt. Nyt on perjantai, eikä ole kuulunut soittoa tai mailia. Voikohan tuonkin infon jättää omaan arvoonsa..? Itse en mahiksiini enää usko. Mut merkillistä touhua lentopuljuilta, se täytyy sanoa.
Onnea uudelle uralle! Kivaa varmaan ainakin aluksi. Toivottavasti jatkossakin. Yksi tuttava lopetti kahden vuoden jälkeen. Töitä kuulemma järjettömästi ja muutenkin riistettiin. Siis Afilla.
"Töitä kuulemma järjettömästi ja muutenkin riistettiin. Siis Afilla." Älä nyt viitti! En ois siis ikään uskonu tollasta!
Huomenna haastattelu... iiks :)
Menikö haastattelu nappiin? Itsellä oli viikko sitten...
Haastattelu meni kai ihan ok. Jännitin kyllä aika paljon, mutta onneksi oli kuitenkin leppoisa tunnelma siellä :) voi kun jo pian saisi tietää miten kävi!
Toivottavasti molemmilla tärppää!!!!