Miten myydä??

Olen aikanaan keräillyt melkoisen määrän merkkejä ja kuoria. Nyt olen ollut pitkään "ulkona" filateliasta. Mikä olisi tänä päivänä paras tapa myydä/ostaa merkkejä? Olisivatko nettihuutokaupat hyvä kanava, mistä niitä löytää, mikä on toimiva/hyvä??
51883
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kokemäellä ilmestyvä Keräilyuutiset on mielestäni hyvä lehti postimerkkihuutokauppa-asioissa. Siinä on selkeät värikuvat kohteista ja on myös pikahuutokaupan osio, jossa paljon kokoelmia ja "kimppatavaraa" halvalla.

Äänestä

Riippuu missä päin Suomea olet.Niin mihin myyt.
Jos olet etelä-Suomen alueella ja haluat myydä merkkisi niin soittele MERKKI-ALBERTTIIN ja kysele kaverilta tulisiko katsomaan.Ja veisikö
kansainväliseen huutokauppaan.

Äänestä

systeemi.net on toimiva osto ja myyntikanava. Kohteita on melko paljon ja kohteiden, joissa hintavarausta ei ole, ilmoittaminen on ilmaista. Toinen paikka on huuto.net mutta siellä postimerkkikauppa ei mielestäni ole yhtä korkealaatuista.

Äänestä
  • Ehdottomasti paras paikka Etelä-Suomessa merkkien myyntiin on Helsingin Sanomatalossa
    sijaitseva Järvenpään Filateliapalvelu Oy
    (http://www.teho.net/filateliapalvelu/), jossa saa asiantuntevaa ja ystävällistä palvelua. Paikkahan on keskellä kylääkin hyvien kulkuyhteksien varrella !

    t. Porari

    Äänestä

  • Porari Järvenpäästä kirjoitti:

    Ehdottomasti paras paikka Etelä-Suomessa merkkien myyntiin on Helsingin Sanomatalossa
    sijaitseva Järvenpään Filateliapalvelu Oy
    (http://www.teho.net/filateliapalvelu/), jossa saa asiantuntevaa ja ystävällistä palvelua. Paikkahan on keskellä kylääkin hyvien kulkuyhteksien varrella !

    t. Porari

    Tuosta asiantuntemuksen tasosta nyt voi kyllä olla montaa mieltä... Oma kokemukseni on, että kyseinen herra ei kyllä klassisesta filateliasta paljoa mitään tiennyt. Oikeata asiantuntemusta saa sen sijaan: Hellmannilta, merkki-albertila ja Suomen Filateliapalvelusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puupaappa kirjoitti:

Olen aikanaan keräillyt melkoisen määrän merkkejä ja kuoria. Nyt olen ollut pitkään "ulkona" filateliasta. Mikä olisi tänä päivänä paras tapa myydä/ostaa merkkejä? Olisivatko nettihuutokaupat hyvä kanava, mistä niitä löytää, mikä on toimiva/hyvä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu