Voisiko onnistua?
Turku - Riika
Lacplecis
11547
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Laivareissuako tarkoitat?
Silja Europa on jo monena jouluna tehnyt jouluristeilyn Turku-Riika 24.12-26.12, kuten myös tänä jouluna. Parhaimat hytit on jo kylläkin aikoja sitten varattu..
Täytyy vain odotella, mitä saavat aikaiseksi. Kovasti ne yrittää uusia reittejä avata. Mikä on hienoa!
Turku - Riika toimii ainoastaan erikoisreittinä. Pysyvää ja jatkuvaa matkustajaliikennettä turha odottaa.
Kyllä Turku - Riika välillä voisi aivan hyvin olla säännöllistä liikennettä. Mutta miten säännöllistä, se on eri juttu.
Jos Turku - Viro välille tulee säännöllinen autolautta yhteys, ei Turku - Riika autolautta yhteyttä juurikaan tarvita.
Kaikki riippuu kaikesta, mutta Turku on sijaintinsa ja väestömääränsä suhteen erittäin potenttiaalinen risteily-kaupunki.
Johan Viking Linen pääpamppu sanoi, ettei Turku - Viro välikään ole kannattava säännölliseksi yhteyksi, mm. matkustusaika olisii aivan liian pitkä. Täten ei Turku - Riika välikään ole millään laskuopilla kannattava.
Ja en nyt ymmärrä, miten Turku sijaintinsa puolesta olisi muka jotenkin erityisen potentiaalinen risteilykohde. Turun saaristo vaan hidastaa matkantekoa huomattavasti, eikä Turku ole lähellä pääkaupunkiseutua. Eikä Turun seudun väkiluvussakaan ole mitään erityisen ihanteellista.
Ne nyt sanoo mitä sanoo. Ei se silti ole mikään totuus.
Saaristo on heikkous nopealle liikenteelle, mutta ristelytyyppiselle liikenteelle se kyllä sopii. Ja noin visuualisesti se on jopa vahvuus.
Turkuun pääsee koko Suomesta satamaan asti junalla, myös sieltä valtaisasta Helsingistä, jonka väkimäärät riittävät muka kaikkeen ihmeelliseen, mutta kenenkään muun ei mihinkään ;)
Plus, että Turku on Varsinais-Suomen noin 450 000päisen joukon pääkaupunki. Varsinais-Suomi pinta-alaltaan pienempi kuin Islanti ja silti meillä on aivan tajuttoman paljon enemmän ihmisiä kuin siellä.
Logiikalla, jolla Turusta ei voisi muka mitään operoida, tai kehittää, ei Islannissakaan voisi olla yhtikäs mitään toimintaa millään saralla. Mutta veikkaampa, että Reykjavikissa pärjätään tällä hetkellä jopa paremmin. On kansaivälisiä lentoja ja laivareittejä, jotka paljon paljon vilkkaammasta Turusta puuttuvat.
Eli ero ei ole "tajuton"
On myös suuresti liioiteltua, että Turun vaikutus alueella olisi liian vähän ihmisiä, kun täällä on aivan tarpeeksi, vaikka pyörittämään ihan omaa valtiota. Varsinais-Suomi pärjäisikin paljon paremmin omana valtiona, kun ei Helsinkiä aina tarvitsisi pitää mittarina sille, voiko jotain tehdä.
Sitten vain tehtäisiin ja homma toimisi.
Astu alas pilvilinnoistasi, kiitos!
Kyllä, Islannissa on vähemmän asukkaita kuin Varsinais-Suomessa. Mitä sitten? Se on niin helvetin mielenkiintoinen ja luonnonkaunis maa, ettei se tarvitse suuria väkimassoja taakseen. Esim. laivaliikenne olisi sinne kannattavaa, vaikka siellä ei asuisi ainuttakaan sielua.
Varsinais-Suomi on asia erikseen. Se ei todellakaan ole lähellekään yhtä kiinnostava kuin Islanti, kaukana siitä. Se tarvitsi paljon enemmän asukkaita, että sen ja Latvian/Viron välinen laivaliikenne olisi kannattavaa.
Me ollaan paskoja... kaikki on paskaa ja tulevaisuus on paskaa. Ei Turku ketään kiinnosta, eikä meitä kiinnosta mikään. Kietoudutaan vain "tosiasioihin", eli ei meistä kukaan kiinnostu, eikä Helsinkiä voi voittaa. Hävitään vaan ihan heti kättelyssä vapaaehtoisesti, ettei sitten vaan kukaan pääse sanomaan, että me voitettiin teidät turkulaiset jälleen haha haha haha.
Saattaisko olla, että meillä olis hienoa upeita juttuja ihan omastakin takaa? Kaunis jokilaakso ja saaristo. Voisinpa väittää, että saaristoon risteily kannattaisi, vaikka Turussa ja ahvenanmaalla ei asuisi ristinsielua.
ei tarvitse kärjistää.
ei kukaan järkevä ihminen voi väittää, että varsinais-suomi voisi vakavasti kilpailla islannin kanssa. huhheijjaa.
jos se voisi, niin kai niin olisi sitten jo tapahtunutkin. vaan eipä näytä varsinais-suomi olevan ulkomaisten matkailijoiden mekka.