Matka varattu täksi jouluksi ja uudeksi vuodeksi Queen Mary 2:n Karibian risteilylle. Lähtee Miamista ja käy mm. Meksikossa, Barbadoksella, Caymansaarilla ja monissa muissa maissa, risteilyn kesto 15 pv.
Onko kokemuksia? Millaiset hytit yms.? Me varattiin ihan juuri tuo matka eli myöhään. Sen takia ei ihan niin hyvää hyttiä saatu kuin olisi haluttu. Perheenä matkustetaan (minä, mies ja reilu 1v taapero), joten sekin vaikutti hytin saatavuuteen.
Karibia risteily, Queen Mary 2, kokemuksia?
13
4064
Vastaukset
- minä vain
ihan mielenkiinnosta vaan kyselen matkan hintaa
- taas...
kiinnostaa, että mistä löysitte KAHDEN viikon matkan...?!:)
Olisi haluja lähteä reissuun, mutta tuntuu jotenkin lyhyeltä ajalta olla vain viikko... Kuinka kauan olette merellä, oletteko osan ajasta maissa esim. Floridassa tmv...?
Onko kenelläkään kokemusta siitä, että tilaisi matkan suoraan jenkeistä...? - alkuperäinen vastaa
taas... kirjoitti:
kiinnostaa, että mistä löysitte KAHDEN viikon matkan...?!:)
Olisi haluja lähteä reissuun, mutta tuntuu jotenkin lyhyeltä ajalta olla vain viikko... Kuinka kauan olette merellä, oletteko osan ajasta maissa esim. Floridassa tmv...?
Onko kenelläkään kokemusta siitä, että tilaisi matkan suoraan jenkeistä...?Eli kyseessä on räätälöity matka, ei olla Miamissa kuin yksi yö. Olemme koko ajan risteilyllä, teemme periaatteessa kaksi yhden viikon reissua putkeen. Elikkä QM2 heittää ensin yhteen suuntaan risteilyn ja jatkaa siitä sitten "uutta" risteilyä uudella reitillä.
Jos pidemmät risteilyt kiinnostaa, niin ainakin tuo QM2 tekee esim. Atlantin ylitys risteilyjä ja jopa maailman ympäri risteilyjä. - alkuperäinen vastaa
alkuperäinen vastaa kirjoitti:
Eli kyseessä on räätälöity matka, ei olla Miamissa kuin yksi yö. Olemme koko ajan risteilyllä, teemme periaatteessa kaksi yhden viikon reissua putkeen. Elikkä QM2 heittää ensin yhteen suuntaan risteilyn ja jatkaa siitä sitten "uutta" risteilyä uudella reitillä.
Jos pidemmät risteilyt kiinnostaa, niin ainakin tuo QM2 tekee esim. Atlantin ylitys risteilyjä ja jopa maailman ympäri risteilyjä.Käydään siis 7 eri paikassa, 2 vrk "pelkkää" merellä oloa, muuten päivittäin vaihtuu paikka.
- alkuperäinen vastaa
En viitsi tässä tarkkoja hintoja ruveta kertomaan, mutta jos kiinnostaa, niin www.cunard.com löytyy lisätietoja ja hintoja. Muistaakseni tuon voyage calendar alta löytyy hinnat.
Me ollaan kyllä otettu tämä matka ihan suomalaiselta matkanjärjestäjältä, osaavat homman näppärästi, ottavat tietysti oman osuutensa. Tuolta osoitteesta voi kyllä itsekkin varata matkan suoraan laivayhtiöltä ja ottaa vaikka sitten lennot erikseen.
- alkuperäinen vastaa
Ihan mitkä vaan kokemukset kelpaa...
- alkuperäinen vastailee
ylös
- Alkuperäinen vastaa
Ihan muillakin laivayhtiöillä matkustaneiden kokemukset kelpaa...?
- matkan tehnyt
Hei!
Kokemuksena mahtavaa. Laivamme oli ylellinen verrattuna noihin Siljan laivoihin. Hytit todella siistit, meillä parivuode, pieni oleskelutila ja vaatekaapit. Tilaa oli kahdelle ihan sopivasti. Hytit siivottiin hyvin päivittäin ja hyttipalvelijat kyllä toteuttivat jokikisen toiveen. Ilmanvaihot hyvä. Ruoka laivalla: aamiainen monipuolinen, sai muuten hyvää puuroakin ja maitoa (lasta ajatellen) ja munakollelista....lihapulliin ja kaikkea siltä väliltä. Raikkaat ja tuoreet hedelmät olivat parasta!!
Illallinen mielestäni erittäin hyvä. Uima-allasosastossa myös lasten matalia altaita.
Ottakaa lapselle vaikka ns. jarrusukat ko. osastolle niin ei liukastu. Hyvät kokoon menevät rattaat ottaisin mukaan tai lapselle rinkan kun laivasta poistutaan, rinkka jopa parempi koska rattaita vaikea käyttää kaikkialla (hiekkaa).
Laivalla oli mukavaa ohjelmaa joka illalle ja erilaisia teemailtoja. Mutta ihanaa oli myös istuskella kannella leppoisassa meri-ilmassa illalla ja kuunnella meren kohinaa. Laivaa ei muuten juuri keinuta. Mahtavaa matkaa!!- alkuperäinen vastaa
Kiitos paljon vastauksestasi :). Varmistan vain vielä, että olitte siis nimenomaan tuolla Queen Mary 2-laivalla? Jos olitte, niin saako udella millä kannella hyttinne oli ja mitä luokkaa? Meillä on neljännellä kannella ja C1-luokka (muistaakseni), ei parveketta, ikkuna on. Tuo oli paras vaihtoehto, mitä oli jäljellä perheellisille. Olisin halunnut hiukan "paremman", mutta ilmeisesti tuokin ihan kiva. Ja itse asiassa ei haittaa ettei ole parveketta, kun tuo meidän viikari on aika kova kiipeilemään (ja järkeä ei vielä päässä...).
Oliko laivalla yleensä ottaen lapsiperheitä? Entä paljon muita suomalaisia (toivottavaa ettei...)? - matkan tehnyt
alkuperäinen vastaa kirjoitti:
Kiitos paljon vastauksestasi :). Varmistan vain vielä, että olitte siis nimenomaan tuolla Queen Mary 2-laivalla? Jos olitte, niin saako udella millä kannella hyttinne oli ja mitä luokkaa? Meillä on neljännellä kannella ja C1-luokka (muistaakseni), ei parveketta, ikkuna on. Tuo oli paras vaihtoehto, mitä oli jäljellä perheellisille. Olisin halunnut hiukan "paremman", mutta ilmeisesti tuokin ihan kiva. Ja itse asiassa ei haittaa ettei ole parveketta, kun tuo meidän viikari on aika kova kiipeilemään (ja järkeä ei vielä päässä...).
Oliko laivalla yleensä ottaen lapsiperheitä? Entä paljon muita suomalaisia (toivottavaa ettei...)?Laivamme oli eri laiva. Yhtään suomalaista meidän lisäksemme emme tavanneet koko matkamme aikana. Yksi tarjoilija oli Liettuasta ja laivan kapteeni oli norjalainen. Lapsia oli laivalla jonkin verran, muutamia pieniä ja muutama 10-15 vuotias, mutta pääasiassa aikuisia. Eniten laivalla nautin siitä ystävällisestä palvelusta. Uskon, että hyttinne on ihan kelvollinen kolmelle. Netistä pitäisi löytyä noista laivoista yleensä aika hyvät tiedot. Minäkin tutkiskelin eri vaihtoehtoja ja kuvia laivan sisältä ennen valintaa, mutta mielestäni kaikki olivt ihan ok.
- malla62
Hei, kertokaa palauttuanne millainen matka oli. Me olemme lähdössä jouluna -07 perheen kanssa samalle matkalle, joten taustaa olisi mukava kuulla. Varsinkin lastemme takia olisi hyvä varautua matkan tapahtumiin jo etukäteen.
- alkuperäinen vastaa
Tulen kertomaan sitten, viikon päästä onkin sitten jo lähtö :D. Oletteko menossa myös QM2:lle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1125160Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1292816- 282517
- 2012255
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4422223- 1781677
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1161359Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.361182Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72996Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?82940