Muslimit samoin kuin juutalaiset saivat takavuosina aikaan Suomeenkin sellaisen lainmuutoksen, että eläinten epäinhimilliset teurastukset sallittiin.
Miksi allah vaatii, että eläimet pitää teurastaa epäinhimillisellä ja tuskaa eläimille tuottavalla tavalla?
Ovatko muslimit saastuttamassa jo Suomenkin?
Miksi islam vaatii eläinten epäinhimillistä teurastusmenetelmää?
11
681
Vastaukset
- Lahtari
Raamatussa ja koraanissa todistellaan elävillä olennoilla olevan henki ja sielu. Juutalaisten rabbien ja islamin mullahien tulkinnan mukaan laskettaessa veri pois niin henki lähtee ja kait sielukin samalla.
Eikä elukoiden sielua haluta syödä.
Tämän uskomuksen lisäksi luullaan ettei verta saada pois ruhosta ellei sitä lasketa pois ennen tainnuttamista. Nämä opit ovat peräisin ajalta, jolloin ihmistenkin kiduttaminen oli tavallista saatikka sitten eläinten. Eläinrääkkäyksestä on alettu puhua länsimaissa vasta sivistyksen kasvettua. Suomessa taas suvaitaan tämäkin hullutus sillä perusteella, että tulokkaiden on saatava säilyttää kulttuurinsa. - Möhämmed
islam sisältää niin paljon kaikkea ihmiselämälle vierasta, että tämä palsta täyttyisi hetkessä, jos niitä rupeaisi tässä luettelemaan.
Esim.
- viattomien murhaaminen
- ns. kunniamurhat
- enemmän kuin 1 vaimo miehellä
- naisen alistaminen
- kivitystappamiset
- maailmanlaajuinen terrorismi
- ihmeelliset pukeutumis- ja kättelysäännöt
jne. jne. jne. jne. jne. jne. jne. jne. jne. jne.- Muhamed
"islam sisältää niin paljon kaikkea ihmiselämälle vierasta, että tämä palsta täyttyisi hetkessä, jos niitä rupeaisi tässä luettelemaan. "
Pitää paikkansa, mutta miksi Suomen lainsäätäjät menevät tuohon hulluuteen mukaan ja säätävät meidän kulttuurillemme vieraita lakeja?
- utelias
Kyllä meillä ei musilmeilla oli ,aika imhottava tunne ,kun tämä niiden lampaan teurastus aika tuli.Muutamaa päivää ennen tuotiin,lammas taka -pihalle.Kyllä se oli niin vasten mielistä ,että piti lähteä poiskotoa teurastuksen ajaksi.Vaihka se tapahtuikin sisätiloissa,koska joissai asunnoissa,on viemäri sitä varten keitiön lattiassa ,jotta siihen saa laskettua veren. Jossain rannoilla tehttiin myös nuotio ,ja teurastus siinä nuotion vieressä..
Sitten juhlat oli ylimmilään ,kuin meillä täällä suomessa juhannuksena,viina virtasi sekä musiiki soi ja mässättiin lammasta... - A
Onko teurustamisellä sääntöjä?Luulen että itse
olet aikomainen mestari kiduttaja!Mitä kalastaja
tekee,kun kalastaa kaloja?Tappaminen on tappami-
nen,vaikka se pistoolilla,tai millä?Mutta jos joku yrittää tappaa minua,tulen sinun luoksesi,
ettet satuttaa paljon!Syö tai älä syö siinä on
kysymys!- x
"Onko teurustamisellä sääntöjä? "
Oli aikaisemmin. Eläimille ei saanut aiheuttaa tarpeetonta kärsimystä. Teurastettava eläin oli tainnutettava ennen teurastusta sanoi laki.
Nyt muslimien tultua lakia muutettiin niin, että eläimistä päästetään veri pois ennen tainnuttamista.
Se on tarpeettoman tuskan tuotamista eli eläinrääkkäystä. Kaiken lisäksi suomalaiselle kulttuurille vierata. - Lakimies
Maassa maanlakien mukaan, tai maasta POIS!!!!!!!!!!
- lakiluk
Lakimies kirjoitti:
Maassa maanlakien mukaan, tai maasta POIS!!!!!!!!!!
KAIKKI LAKIMIEHET MAASTA POIS,SAATANAT MUKANA.
- kulinaristi
"Elänten epäinhimilliset teurastukset?"
Enpä tiedä minkälainen on inhimillinen teurastus?
Teurastus on teurastus. Olen itse ollut vuosikausia kasvissyöjä,koska en halunnut,että vuokseni tapetaan eläimiä. Nykyisin syön lihaa ja mieluiten hyvää lihaa. Enpä tiedä missä saisi paremman makuista lihaa kuin arabimaissa. Tuoretta ja maukasta.Ei ole roikutettu päiväkausia varastoissa eikä pakattu elmukelmuun lihatiskille seisomaan. Lehmää,lammasta, kyyhkystä, kania.
Kaikkia eläimiä tulee kohdella ja hoitaa hyvin. Mutta teurastus on teurastus.Eläinaktivisteille löytyisi kyllä ihan oikeitakin epäkohtia tässä maailmassa korjattavaksi!- Ilman-tainnutusta
Niinpä niin. Katsopa, kulinaristi, kuitenkin tämä video halal-teurastuksesta.
http://www.liveleak.com/view?i=56b_1306913252
- luonnonlakeja
Omasta kehyksestään irrotettu asia muuttuu historiallisen ajan, "kirjanoppineen" eli selittäjän, kirjoittajan, kielenkääntäjän, kultuurien ja uusien ajanjaksojen myötä. Vaikka käänettäisi historiasta löytyneitä alkuperäiskirjoituksia emme käsitä sitä maailmaa emmmekä niitä kultuureja emmekä varsinkaan sen kultuurin sisällä olevia erilaisia uskomuksia ja tapoja. Juuri sinä aikana on saattanut olla joku kulkutauti tms. minkä vuoksi on noudatettu jotain tiettyä tapaa tai menetelmää. Jokainen perimätietona tullut tapa ja uskonto on historiallisessa mielessä arvokas mutta uusien aikakausien on uudistuttava niihin inhimillisiin mittoihin joihin ihmisen aivot kulloinkin yltävät. Valitettavasti niin käy harvoin, toinen julmuus vain korvataan toisella. Niin kauan kun aivomme tarvitsevat meitä eli koko ihmeellistä ihmiselämän kokonaisuutta olemme riippuvaisia lainalaisuuksista: maidän on syötävä, juotava, hengitettävä... Olemme riippuvaisia siitä luonnosta mitä tuhoamme ja olemme riippuvaisia siitä kultuurisesta ympäristöstä mihin olemme syntyneet. Oman kultuurin kukoistus riippuu sen kultuurin yksilöitten hyvinvoinnista. Oman kansan ja oman maan historiallinen ulottuvuus (luolatutkimukset) takaa meille vankan sijan; sitä ei pitäisi millään maailmanpoliittisilla seikoilla tai jonkun maanosan liikalisääntymisellä horjuttaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662218Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381843Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711450Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣211434Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1771094Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.731079Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬211074Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1031036En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9902- 75888