Asun 2 lapseni kanssa saunallisessa kolmiossa kunnan vuokra-asunnossa, jossa aloin epäilemään kosteusvahinkoa joulukuussa-05 lasten ainaisten sairastelujen takia...tilasin kunnan terveystarkastajan tammikuussa-06, joka totesi epäilyni oikeaksi;kosteusvahinko saunatilan pukuhuoneessa. Saatiin kiireellinen korjauspyyntö taloyhtiölle. Kesä meni, asialle ei ole tehty muuta,kuin laitettu silikonia repsottaviin reunoihin(nyt lattia ei enää "hengitä").... Soitin viime viikolla taas terveystarkastajalle ja seuraavana päivänä tarkastaja tuli taas toteamaan tilanteen.(nyt vaan isommat kosteus-arvot.)Nyt tuli maanantaina terveystarkastajalta kirjallinen tieto, et 31.10.06 mennessä kosteusvahingolle on tehtävä jotain tai asunto on asumiskiellossa!!Minulla ja lapsilla on koko ajan nuha, silmä-ja korvatulehdus..Ja kaiken lisäksi syön itse allergia-lääkkeitä kotona ollessani. Kunnalla ei ole kuulemma tyhjiä vapaita asuntoja meille!!Kertokaa mitä teen??
kokemuksia?apua??!!
ragge
111419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
oltava kunnossa. Saunan/pesuhuoneen poistoilma on toimittava. Koko ajan. Jos koneellinen, niin jatkuvasti pienillä ja pari kertaa vrk:ssa suuremmalla nopeudella. Koska saunassa ja pesutilassa käytetään vettä on sen veden aiheuttama kosteus viisainta poistaa ulos kuin jättää se sisälle. Samalla on tarkistettava että saa korvausilmaa muualtakin kuin postiluukusta.
Ensimmäiseksi yhteys talon isännöitsijään uudelleen ja sitten kaupungin sosiaali toimisoon.Joutuvat etsimään teille tilapäis majoituksen siksi aikaa kunnes asunto löytyy.Se voi kyllä olla esim.hotellimajoitus tms.Jos asunto on asumis kelvoton niin jo lasten terveyden kannalta äkkiä pois sieltä!!!!!!Ota yhteys myös oikeus avustajaan,joka on varmastikkin sinun tilanteessasi maksuton!!!!!
siellä ei saa asua,ei missään huoneessa.Korjattava huone on alipaineistettava korjauksen ajaksi.Jos sitä ei tehdä kaikki huoneet ja huonekalut saavat osakseen homepölyn ym. Tämä on taivaan tosi,vaikka tuntuukin liioittelulta.Ja jos näin käy,oireenne tulevat jatkumaan.Terveystarkastajan pitäisi tietää nuo suojaamiset (kuten asbestitöissäkin tehdään).Reiskat voivat nauraa tai vähätellä,tämä on erittäin yleistä,mutta näin määrää laki terveestä asumisesta ja terveyshaitoista.
On tämä niin vitun ihmeellistä kun kaikki ohjeet on ihan selväsanaisia siitä että suojaukset pitää olla niin silti ne ovat kuin jotakin ihmeellistä ekstraa mitä pitää vaatia erikseen.
Minkäs ikäinen muuten asunto on? Onko kunnollisia vedeneristyksiä?
Eli siis asutaan kunnan vuokra-asunnossa, rivitalossa..
Talo on rakennettu 1982,eikä peruskorjattu vielläkään. Rivitalossamme on 3 muutakin asuntoa,joissa sama vika...Meillä vaan oireillaan. 1Asunnossa asuu astmaatikko joka ei kylläkään oireile kosteusvahingon aiheuttamista "haitoista" enää...Ovat joskus 10 vuotta sit muuttaneet tänne rivariin ja alussa on ollut heilläkin oireita. Me ollaan lasten kanssa asuttu nyt 3 vuotta täällä ja oireet pahenee...Ollaan kyselty taloyhtiöltä toista paikkaa,mutta ei olla saatu,eivät katso tarpeelliseksi..Pitää varmaan ruveta toimittamaan kaikki lääkärilaskut, lääkekulut ja lääkärilausunnot taloyhtiölle nähtäväx ja maksettavax,jos sit uskovat. Itselläni taas korvatulehdus, ja maanantaina onkin taas lääkäriin meno tässä asuntoi asiassa.Onneksi on tällä hetkellä hyvä lääkäri,joka ottaa asian todesta ja osaa auttaa asiassa...JOspas sitä rupeis uus asuntokin löytymään...Toivottavasti...
Lääkäri voi kirjoittaa lausunnon, jossa todetaan oireenne ja asuntonne tila ja ehdotetaan, että nämä asiat otetaan huomioon asunnonhaussa. Lääkärin lausunto painaa kyllä asuntojonoissa, joten pyytäkää se (maksaa jonkun 27 euroa).
Teidän täytyy vain olla tulevan asunnon valinnassa erityisen tarkkoja, koska tyhjinä on nimenomaan homelääviä, joita kukaan ei ole huolinut. Moni muuttaa homeasunnosta toiseen homeasuntoon - ikuinen kierre, jossa pyöriessään varmasti altistuu aivan kaikille homelajeille ennen pitkää.
Kaikki kulut ja kuitit talteen, niin voitte reklamoida taloyhtiötä ja vaatia korvaamaan ne. Elleivät suostu, hakekaa korvauksia oikeusteitse, samalla voitte tällöin vaatia korvauksia myös menetetystä terveydestä ja mahdollisesti vahingonkorvausta, jos joudutte vaikka luopumaan osasta irtaimistoa, kuten monet pahoissa homeasunnoissa asuneet joutuvat.
Pitäkää jonkunlaista päiväkirjaa kaikista asuntoon liittyvistä asioista, mitä kukin on milloinkin sanonut tai luvannut jne. Kirjatkaa kaikki oireenne ja sairastelunne ylös ja huolehtikaa siitä, että lääkärinne on kaikesta siitä tietoinen. Hyvä jos teillä on asiallinen lääkäri, toimikaa yhteistyössä hänen kanssaan ja yrittäkää etsiä ymmärtäväisiä virkailijoita myös kunnan asuntotoimistosta ja missä vain asioittekin.
Piittaamattomuus varsinkin vuokra-asujien kohdalla on näissä homeläävissä yleistä. Tämä asia täytyy muuttaa, enkä näe muuta keinoa kuin että vuokralaiset itse ryhtyvät vaatimaan oikeuksia ja terveitä asuntoja. Jos vuokranantajat ja kiinteistönhallitsijat eivät piittaa muusta kuin rahasta, niin käydään sitten taistoon siitä.
Mitä järkeä on siinä, että asut myrkyllisessä asunnossa, jossa menetät terveytesi, työkykysi ja mahdollisesti vielä omaisuutesi, maksat vielä siitä hyvästä hyvän hinnan myrkyttäjälle? Kuka näistä vuokra-auschwitzeistä hyötyy? Vuokranmaksajat kärsivät kaiken nahoissaan ja maksavat kaiken. Vuokranottajien taas voi huomata pulskistuvan ja hommaavan isommat autot. Hei, ei tämä näin saa mennä. Turvanamme on terveydensuojelulaki ja huoneenvuokralaki, pistetään vain omistava taho noudattamaan niitä.
Kirjoitat:
"Lääkäri voi kirjoittaa lausunnon, jossa todetaan oireenne ja asuntonne tila ja ehdotetaan, että nämä asiat otetaan huomioon asunnonhaussa. Lääkärin lausunto painaa kyllä asuntojonoissa, joten pyytäkää se (maksaa jonkun 27 euroa). "
Näin lääkärinä en kirjoita koskaan lausuntoa jossa todetaan asunnon tilaa. Voin todeta oireet, ja niiden luonteen/syyn (allergian, esim.), mutta rakennustekniikasta ja sen sellaisesta en voi lausua mitään.
Kyllä minulla on allergologian ja keuhkosairauksien erikoislääkärin lausunto, jossa on sairauksieni lisäksi kirjattu myös asunnostani löytyneiden mikrobien suvut, lajit ja määrät sekä todettu mitkä niistä ovat potentiaalisia toksiinin tuottajia. Lisäksi lausunnossa on esitetty missä määrin ne ylittävät sosiaali- ja terveysministeriön asuntojen mikrobitasoille asettamat viitearvot. Lääkärini käytössä on ollut terveydensuojelulain 49 §:n edellyttämän pätevyyden omaavan mikrobitutkijan analyysi.
Rakennustekniikasta ei lääkärin tietenkään tule lausua yhtään mitään, mutta sen sijaan ASUNNON MIKROBIOLOGISESTA TILASTA terveydensuojelulain mukaisesti.
Lääkäri voi antaa asunnosta olevasta terveyshaitasta lausunnon, vaikka kukaan ei siellä vielä olisi edes sairastunut (Ylilääkäri Tuula Putus STM).
Lääkärinlausunnon lisäksi minulla on terveydensuojeluviranomaisten todistus asuntoni terveyshaitasta.
Toivoisin, että kaikki lääkärit, jotka eivät tätä alaa hallitse, tuntisivat vastuunsa ja ohjaisivat potilaat lääkärille, jolla on alan asiantuntemusta.
vaihtaa toiseen asuntoon.
Tavallisesti korjatessa noita kunnan asuntoja olen huomannut, että kosteusvaurio on toivottu tapahtuma vaikka kielletään jyrkästi moinen.
Toivon sinulle hyvää tuuria uuden kämpän metsästyksessä.
Asutaan nyt toistamiseen kunnan kosteusvahinko asunnossa. Edellisen asunnon hometilanteesta valitettuamme, saimme tämän asunnon.Asuntoa ollaan haettu jatkuvasti,eri paikoista,mut ei ole vielläkään tärpännyt. Käytiin taas eilen lääkärissä ja taaskin on vanhemmalla muksulla keuhkoputkentulehdus ja antibiottikuuri!!
Sisareni asuu kans saman kunnan vuokra-asunnossa, ja heilläkin on homeongelmia..Onko näin,ettei ns. pienillä kunnilla ole vara rakentaa kunnon asuntoja vaan kaikki tehdään ns. juosten kusemalla??
Enpä kyllä itse usko, että jos kunnan omat "jehut" muuttais näihin homelääviin ni eivät
pitkään katselisi asunnonkuntoas vaan räjäyttäisivät ilmaan koko paskan ja tekisivät tilanne varmaankin paljon paremman asunnon!!!!