Kallion katukuvaa puhdistetaan, kun Sompasaaren uusi asuinalue lähtee käyntiin, sitten kun satama siirtyy sinne Vuosaareen.
uusilla hienoilla taloilla kallion maine puhdistuu ja vanhojenkin asuntojen hinnat nousevat.
Onneksi ostin asuntoni Kalliosta enkä mistään Aurinkolahdesta, missä narunpätkät heiluvat tuulessa ja kelluvat kuulat kelluvat.
Mahtavaa kun saadaan Sompasaareen uusia hienoja taloja!
uusilla hienoilla taloilla kallion maine puhdistuu ja vanhojenkin asuntojen hinnat nousevat.
Onneksi ostin asuntoni Kalliosta enkä mistään Aurinkolahdesta, missä narunpätkät heiluvat tuulessa ja kelluvat kuulat kelluvat.
Mahtavaa kun saadaan Sompasaareen uusia hienoja taloja!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kalliossa pysyvät sosiaalitapaukset; se alue säilyy syrjäytyneiden ja laitatien kulkijoiden kehtona edelleen....
Kalliossa käydään vain kääntymässä; lähdetään paremmille asuinpaikoille, kun siihen on mahdollisuus.
Kallioon jäävät vain ne, jotka eivät sieltä jostain syystä pääse pois.
Kallion Asukas, siis myöntää että uudet hienot talot puhdistavat alueen ja Sompasaareenhan niitä aikanaan tulee, eli se mitä Asukas on toitottanut vanhojen talojen ihanuudesta on ollut pelkkää lumetta koko ajan.
Älä huoli ei se Sompasaaren alue pysty kallion vanhaa slummialuetta puhdistamaan, samat deekut siellä pyörii edelleenkin.
Mukavaa kuulla kuitenkin se että Kallion Asukaskin arvostaa kuitenkin sitä uutta rakennuskantaa, joka meille muille on aina ollutkin päivänselvää.
Taitaa käydä päin vastoin, arvot laskee, kun myrkkyjä oikein tutkitaan. Ja kallion örveltäjät eivät häviä, odotetaan kevättä....
Joo kiva jos Kalasatamaan ja Sompasaareen tulee hienoja ja laadukkaita uusia taloja, mutta toivotaan vaan ettei samanlaisia elementtilootia kuin aurinkolahden slummiin. Semmoiset neukku kuutiot pilaisivat hienon vanhan Kallion miljöön totaallisesti. Kyllä vanha, vankka kivitalo on aivan eri asia, kuin hätäisesti kasattu betoonielementtipalapeli.