Tutkija Aune Flinck on selvittänyt väitöstutkimuksessaan miesten ja naisten kokemuksia parisuhdeväkivallasta ja toteaa, että jokainen tuo parisuhteeseen koko eletyn elämänsä. Lapsuudessa tapahtunut kaltoinkohtelu, liian suuri vastuu tai sukupuoli-identiteetin kehityshäiriöt altistavat aikuisuudessa parisuhdeväkivallalle.
Lähde:
Helsingin Sanomat 20.10.2006 sivu A13
Lähde:
Helsingin Sanomat 20.10.2006 sivu A13
Vastaukset 13
Vanhimmat
se selville, miten itsensä saisi "nollattua" niin, että ne (negatiiviset) painolastit ei enää vaikuttaisi?
Niiin
Parisuhdeväkivalta saattaa olla ns. väärinkäsiteltyä luonteenpiirettä. Mihestä naiseksi elämä naisen kanssa saatta olla sitä, että mies kokee olevansa nainen siinä jossa naisystävänsäkin. Nainen saa sanoa ja tehdä, mutta mieheltä ei yksinkertaisesti hyväksytä samanmoista käytöstä. Käytännössähän nainen joutuu leikkaamaan mieheltä peniksen irti, jotta häntä edes epältäisiin rikoksesta. Lapsien kanssa naiset huutavat ja antavat nipsuja ja tukkapöllyjä, mutta jos mies tekee saman, niin kyseessä ongelmallinen mies. Naisesta mieksi, niin sehän on vain pieni maskuliinisuuden osoitus kun tinttaisee nyrkillä.
Miksi siis sukupuolenkorjaukseen. Siksi, että on myös sen näköinen kun ihmisenä on!
Trans-sukupuoliset välttyvät perheväkivallalta vain ja ainoastaan jos he päättävät ettei heidän tarvitse sietää väkivaltaa.
Ts-naisen ei tarvitse jäädä parisuhteeseen jossa normaali heteroäijä hakkaa. Joillakin leikkaamattomilla ts-naisilla on pelko etteivät he kelpaa kenellekään ennen leikkausta ja alistuvat mitä oudoimpiin suhteisiin.
ITSETUNTOA SIIS!
Te löydätte uuden ja paremman! Vanha äijä vaan pihalle ja uutta etsimään. Ja jos ruista löytyy vielä ranteesta niin muista lyödä takaisin! Jos hyvää uutta miestä ei löydy niin aina voi olla jonkin aikaa sinkkuna!
Olen päättänyt etten tule alistumaan parisuhteessa väkivaltaan. Mutta koskaan ei voi sanoa ei koskaan.
Täytyy myöntää että joitakin vuosia oltuani sinkkuna, alkaa taas hiljalleen kaivata parisuhdetta, vaikka siinä olisikin riskinsä.
Valitettavasti hoitojen tuloksena ei enää löydy ruista ranteesta niin paljon että pärjäisi riskille miehelle, enkä sen takia ole lähtenyt salille. Ellei puhumalla pärjää, otetaan kunnolla hajurakoa.
Siis ei pidä unohtaa edelleenkään sitä että transseksuaalit ovat olleet miehiä. Eli ei se sieltä korvien välistä poistu, vaikka ulkonäkö muuttuukin naisellisemmaksi. Yhtä väkivaltaisia ja hulluja nämä silti voi olla.
Haukkasit paskaa.
"Altistuu väkivallalle" on suomea ja tarkoittaa, että on väkivallan uhri.
Siis jos transnaisilla olisi päässä se, että ollaan väkivaltaisia hulluja, niin silloin lyötäisiin takaisin eikä vain altistuttaisi.
Etkö sä ymmärrä mitä sä luet? Vai tahallaanko väännät jutun aivan päinvastaiseksi.
Vastustan siis ehdottomasti (perhe)väkivaltaa sekä fyysistä että henkistä.
Toista saa lyödä vain takaisin. Alistuminen lyönteihin ei lopeta lyömistä - muuta kun vain sillä kerralla. Seuraava kerta tulee aina...
Ts-mies voi joutua henkisen väkivallan kohteeksi esim. heteronainen voi haukkua häntä "munattomaksi" ja ts-mies voi kuvitella ettei löydä toista ja alistuu jäämään suhteeseen.
Hormoonit vaikuttavat mm. käytökseen mutta eivät ole koskaan syy asioihin. Syyt ovat korvien välissä.
"Toista saa lyödä vain takaisin."
Minä en lyö takaisinkaan, siitä syntyy vain tappelu. Onneksi tällaisia tilanteita on tullut äärettömän harvoin ja silloin olen häipynyt paikalta. Jos lyö takaisin, seurauksena on aika usein jopa poliisin kanssa selvittely kuka oikein aloittikaan ja kumpi oli pahempi lyöjä.
Totta...minä olen ainoastaan kerran potkaissut päällekäyvää juoppoa ns. arkaan paikkaan. Paikalle tullut poliisi totesi, että nainen puolusti itseään ja vei humalaisen mennessään. Paha mieli tuli kuitenkin tästäkin kerrasta.
Mutta kattaneeko tutkimus myös homoseksuaaliset suhteet? Alkuperäisestä viestistä ei käynyt ilmi.
Valitettavasti parisuhde väkivalta ei katso seksuaalista suuntautumista. Siinä suhteessa homoseksualisuus on samalla viivalla heteroseksualisuuden kanssa.
Homoseksualisessa suhteessa avun hakeminen voidaan kokea vaikeammaksi. Eikä syyttä...
En tiedä onko tutkimus koskenut pelkkiä heterosuhteita ja juridisessa mielessä trans-sukupuolisen suhteet voivat muuttua homoseksualisesta heteroseksualiseksi tai toisin päin.
Puhuin yleistäen viesteissäni heterosuhteista