Videon polttaminen DVD:lle

Oon tehny omia videoita ja haluaisin polttaa ne dvd:lle niin, että näkyy dvd-soittimesta.

Oon kokeillut nerolla polttaa, mutta sille ei kelpaa mpeg:t tai avi:t.

Ongelmana on:
Missä muodossa videon tulee olla?
Minkä laatunen?
Miten pakata?
Ja miten saan niitä alkuvalikoita tehtyä?
6400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"Missä muodossa videon tulee olla?"

--> Sellaisessa muodossa, jota soittimesi tukee!

Äänestä

tulee Neron mukana ja on tähän mennessä syönyt kaikki mpegit ja avit mitä olen sille syöttänyt. Koneessa täytyy olla vain sellainen codec, että se osaa videot purkaa.

Make dvd... ja sieltä add video files

Äänestä
  • kaikki hokaa, koska siitä ei ainakaan minulle tullut pikakuvaketta työpöydälle.
    Mulla on tällaisen polun päässä:
    Käynnistä->ohjelmat->Nero-> Nero ultra edition->Nero express

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nööberi kirjoitti:

Oon tehny omia videoita ja haluaisin polttaa ne dvd:lle niin, että näkyy dvd-soittimesta.

Oon kokeillut nerolla polttaa, mutta sille ei kelpaa mpeg:t tai avi:t.

Ongelmana on:
Missä muodossa videon tulee olla?
Minkä laatunen?
Miten pakata?
Ja miten saan niitä alkuvalikoita tehtyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu