Rengaskone

Rengaskone käytännöllinen vehje varsinkin näin renkaiden vaihtoaikaan olisi niin kätevää itse vaihtaa kumit vanteille.

Tunustaako kukaan, että olisi itse valmistanut tälläisen rengaskoneen. Periaate yksinkertainen?
Vai onko mitään poppakonstia millä renkaat lähtisi vanteilta vai kannattaako ostaa vanha rengaskone mihin hintaan?
1211277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tavallisia työkaluja voi käyttää apuna.

Mutta kannattaisiko renkaat jopa valmistaa itse? Yleensä autossa on neljä samanlaista rengasta, joten ei tarvitsisi hankkia kuin yksi muotti ja jonkunlainen uuni. Vanhoja renkaita hitaasti sulattamalla saisi valuteltua kumimateriaalin erilleen. Mopon kaasuvaijereita ja vastaavia käyttämällä voisi rankennella sitten uusiin renkaisiin rungot jne.

Äänestä
  • Ei kumi ole mitään kestomuovia, ei sitä saa sulateltua pois renkaasta. Kemiantunnille siitä mars!

    Äänestä

Mitä tuollaisella koneella tekisit? Turhaa ja taloudellisesti kannattamatonta hommaa, ellet perustarengasfirmaa. Rengasliikkeessä maksaa vannetyö pari euroa eikä kestä kauan! Ja saat renkaat tasapainoon.

Äänestä
  • nimisessä likkeessä saa rengastyöt PARILLA EUROLLA!

    Äänestä

Makso sellast 1000€ (vähän käytetty). Kyl sen hommaaminen pitkäl tähtäimel kannattaa. Vaihdoin nyt syksyl 6 settii.

Äänestä
  • Tiätsä hei vittu joo

    Äänestä

Kyllä kumit saa vanteelle ilman rengaskonettakin.

Vaatii voimaa, rengasrasvaa ja tekniikkaa. Alumiinivanteelle helpompi laittaa ilman konetta kuin teräsvanteelle.

Esimerkiksi venäjällä pikkupajoissa tehty rengastöitä yli 100 vuotta ilmanrengaskonetta.

Äänestä
  • renkaan vaihto vanteelle käsipelilläkin, mutta tosi työlästä on. Kuitenkin joutuu sitten liikkeessä tasapainottamaan. Miksi siis turhaa hikoilla, kun koneella käy nopeasti ja renkaan rikkomisvaara on lähes olematon?
    Kesä- ja talvirenkaille tietenkin kannattaa ostaa omat vanteet. Ne tiehaavat hintansa ennemmin kuin uskotkaan. Laskeahan kai osaat itsekin?

    Äänestä

  • Niin noita kiinalaisia renkaita en ottas rengasraudoin pois ei taida kestää sitä!

    Äänestä

Jos paljon pelaat renkaitten kanssa niin kannattaa ostaa rengaskone, ja jos oikein mallilleen haluaa niin tasapainotuskone kans kompurahan teillä on jo vai, mut jos ei niin se kans. Halvimmista päästä käytettynä 600eur kpl no kompuran hintaa en lähde aprikoimaan.
Sitten vaan miettimään mistä saa ostettua tasapainoja tasapainotus koneeseen.

Jos aikoo rakentaa tasapainotus koneen täytyy olla malli mistä tehdä ja osata koneautomaatiota jos ei sitten yksinkertaista rakenna, mutta siinäkin mekaniikan tietämys on tarpeen.

Äänestä

Kannattaa käyä kyseleen korjaamoilta että olisko niillä myytävänä! Ite ostin 200€ toimivan rengas koneen ja ei ollu kyl kallis ja saa rahat tienattua sukulaisten avulla äkkiä

Äänestä
  • biltema myy uusia koneita h.850e kpl miksi vaivaa näkee ja vanhaa laittaa... kompuran vaan tarvii ja varmaan voimavirran,jotku on kyllä valovirrallakin. tasapainoituspainot saa samasta liikkeestä joten ostamaan ja varmaan alennuksia kannattaa kysellä ja tehdä sopimus ,jatkossa painojen ostoista isommissa määrin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


omavalmiste kirjoitti:

Rengaskone käytännöllinen vehje varsinkin näin renkaiden vaihtoaikaan olisi niin kätevää itse vaihtaa kumit vanteille.

Tunustaako kukaan, että olisi itse valmistanut tälläisen rengaskoneen. Periaate yksinkertainen?
Vai onko mitään poppakonstia millä renkaat lähtisi vanteilta vai kannattaako ostaa vanha rengaskone mihin hintaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu