Hei,
onko olemassa vapaassa käytössä olevia nyyssipalvelimia, joihin pääsisi myös Dnan liittymällä? Googlella niitä pääsee lukemaan, mutta Outlookilla tms newssiselaimella olisi helpompi niitä seurata..
-Olli
onko olemassa vapaassa käytössä olevia nyyssipalvelimia, joihin pääsisi myös Dnan liittymällä? Googlella niitä pääsee lukemaan, mutta Outlookilla tms newssiselaimella olisi helpompi niitä seurata..
-Olli
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eihän se ole rajoitettu, sähän voit käyttää periaatteessa mitä tahansa news-palvelinta. Ainoastaan vastaaminen (siis sähköpostin lähettäminen) vaatii sun internet-operaattorisi smtp-palvelimen (siis smtp on kytköksissä isp:hen).
> Eihän se ole rajoitettu... [klip]
Ei pidä paikkaansa ainakaan esim mtv3i yhteyden tarjoamaan news-serveriin perustuen:
-------------------------------
502 You have no permission to talk. Goodbye.
Configuration:
Account: news.yhteys.mtv3.fi
Server: news.yhteys.mtv3.fi
Protocol: NNTP
Port: 119
Secure(SSL): 0
Error Number: 502
Code: 800ccca0
-------------------------------
Yleensä news-serverit ovat rajoitettuja tiettyihin ip-avaruuksiin eli yhteyttä muodostettaessa ei päästetä 'ulkopuolisia' käyttämään palvelimia..
Siis voi veikkonen, jos sinulla on tiedossa palvelin jota voin käyttää rajattomasti, niin mielelläni siitä kuulisin..
-Olli
Siis onko toi ihan totta???? Aika käsittämätöntä että news-palvelimiakin rajoitetaan. Sen tiedän että aikoinaan MTV3:lla oli sellainen rajoitus joita ei muilla ollut: eli pop3-postipalvelimeen sai yhteyden vain MTV3:n omaa yhteyttä käyttäen ja jos soitit toisen ISP:n (operaattorin) yhteydellä niin et päässyt lukemaan posteja, tosin tuo rajoitus on poistunut. Aika jännä juttu. Smtp-palvelimen rajoitus taas johtuu vain siitä että kun ko.protokollassa ei yleensä kysytä käyttäjätunnusta ja salasanaa niin siksi se on rajoitettu vain sen operaattorin yhteyttä käyttäen jonka smtp-palvelinta käytetään. Täytyypä kokeilla miten noiden newssien kanssa. Olen kyllä ennenkin käyttänyt newssejä niin että vaikka otin yhteyden yhden operaattorin (ISP:n) yhteydellä niin käytinkin toisen operaattorin news-palvelinta. Toivotaan että tuo rajoitus on vain MTV3:n systeemeissä.
Jep, tein pikaisen testin, huomasin että yllätykseksi monet noista palvelimista kysyivät salasanaa ja käyttäjätunnusta. Siis näköjään sitten eivät enää ole vapaasti käytössä. Ennen olivat kyllä. Kumma ettei asiasta ole ollut missään mitään juttua. Poikkean tuonne tietsikapuolelle Internet ja selaimet-ryhmään ja kysyn asiasta lisää. Kolumbukseen en nyt saanut yhteyttä joten en tiedä onko sinne vapaa pääsy. Kokeilin mtv:n, saunalahden ja mbnetin palvelimilla mutta en päässyt.