Olisimme lähdössä uutenavuotena äkkilähdöllä ja luultavasti kanarialle.
kertokaa,mikä paikka olisi hyvä uimiselle, illanviettoon(ei mitään ryyppyjäisiä,mutta olisi mukava katsoa illanmenoja) ja retkille.
minkälainen on hintataso ruoan suhteen. entä millaisilla retkillä olette olleet mukana?
lopuksi olisi mukava kuulla kaikenlaisia omakohtaisia kokemuksia matkoiltanne :) kiitos!
kertokaa,mikä paikka olisi hyvä uimiselle, illanviettoon(ei mitään ryyppyjäisiä,mutta olisi mukava katsoa illanmenoja) ja retkille.
minkälainen on hintataso ruoan suhteen. entä millaisilla retkillä olette olleet mukana?
lopuksi olisi mukava kuulla kaikenlaisia omakohtaisia kokemuksia matkoiltanne :) kiitos!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jos katsoit eilenillalla sen brittiohjelman missä kaksi perhettä menee toistensa lomille niin sait väärän kuvan americasista. Siellä voi siis tehdä muutakin kuin ryypätä.
Itse pidän siitä paikasta eniten. uimarannat ovat hyvät (eikä tuule niin paljoa kuin inglessä), rantakävelykatu on korvaamaton, muutenkin siisti-ilmeinen paikka nimenomaan LOMAN viettoon. Ruoka on esitteiden mukaan saman hintaista kuin suomessa, mielestäni kuitenkin edullisempaa. Varsinkin kaupasta ostettuna.
Illanviettoon tuo mainitsemani kävelykatu on oikein omiaan. Varmaan löydät hakemalla joko täältä tai plazan vastaavalta palstalta lisää tietoa.
Retkistä: Itse kävimme vaimoni kanssa viimeksi delfiiniretkellä, ihan mukava, tosin merisairaaksihan tuossa tulee.. tänä vuonna (jouluna olemme menossa) mietimme jos kävisimme päivän matkan gomeralla. Tai sitten vain vuokraamme auton. saa nähdä.
sata kertaa ettei juurikaan ole väliä mille saarella menette. Voi olla muuten kohta paikat tiukassa jopa äkkilähdöt jos meinaatte uutena vuotena. Ottakaa muuten lämmintä vaatetta sillä yöt pirun kylmiä ja jopa päivälläkin tarvitsee lämmintä.Ruoka ja muukin on = Suomen hintataso eli pirun kallista.Ja omakohtaisia kokemuksia eipä juurikaan ala väääntää, 26. kertaa käyty.
Jos kerran kanarian saaret on noin paska paikka niin varmaankaan sinun ei sitten kannata mennä sinne enää 27. kertaa. Ja ihan varmaan on väliä mille saarelle menee. Luulisi että olet 26 käynnin aikana sen jo huomannut. Mutta jos joku haluaa kuitenkin mennä kanarialle, niin eikö ilo siitä kannata hänelle suoda? Kuitenkin tässä maailmassa on myös POSITIIVISESTI ajattelevia ihmisiä.
Samaa ihmettelin minä... 26 kertaa jos joku käy paskassa paikassa, niin ihmetellä täytyy. Poikkeuksia lukuunottamatta, Kanariallahan ei ole koskaan pirun kylmä. Tammi-helmikuussa pitkähihainen on iltaisin ehkä tarpeen, mutta pääasiassa Kanarialla on lämmintä. Hauskaa lomaa vaan sinne matkaaville, hyvän lomapaikan olette valinneet!
kyläpä tuli katseltua se ohjelma,siksi ajattelinkin kysyä omakohtaisia kokemuksia. mukavaa kun kerroitte, kiitos :)
mutta et sitten vastannut sinä positiivinen ihminen yhteenkään kysymykseen, arvostella kyllä näköjään osaat. minä kuitenkin lähes kaikkiin mutta en nyt ala 35 vuoden reissuja luettelee...ja ketä se edes kiinnostaa.
missä kohdassa sanoin että paska paikka? Keväällä menen Lanzarotelle 27. kerran. Outoa porukkaa kun eivät edes osaa lukea?
Ja tiedoksi että Kanarian kylmät kelit eivät ole sitä mitä kotona (-25C) mutta kun menee lämpimään niin alle 10 C on pirun kylmää ja siellä ei juurikaan lämmitystä. Ja noin kylmää on yöllä Kanarialla joulukuusta helmikuun loppuun, siis yöllä.
On hyvin harvinaista, että Kanarialla lämpötila putoaa alle 10 C ... mantereella kyllä, mutta ei Kanarialla. Talvikuukausina yölämpötila on n. 15 C ja päivällä on lämmintä. Oot ehkä yöpynyt Tejedalla, tai Teidellä... siellä kyllä vilu tulee puseroon, mutta eipä juuri muualla.
"asiantuntijoita" ja jopa vielä maaliskuussa voi olla alle 10 C öitä Kanarialla. Tammikuussa sääntö ilman poikkeusta että yöt kylmiä ja tuo 15 C on ihan liikaa.Tuohon olisi helppo laittaa linkkiä sääpalvelusta jossa käppyrällä sama osoitetaan mutta enpä kehtaa. Mutta kuka uskoo mihinkin, minä sen ainakin tiedän.
Voi H****tin ääliö!
vastasin kysymyksiin ketjussa kaksi (2) viestiä aiemmin. Sen tajuamiseen ei nyt hirveän suuria älynlahjoja tarvita. Sovitaanko että ennenkuin seuraavan kerran häiriköit muiden lomanodotusta, opettelet lukemaan?
Peli on heti menetetty, kun hiikeentyy... ei ois pitäny hikeentyä.
Itse olen useamman talven ajan viettänyt muutaman kuukauden Fuerteventuralla ja sen etelä-osissa. Esim. viime talvena kylmin yö oli 13.9 eräänä tammikuun yönä. Tosin Fuerten etelä-osassa on muutenkin paljon lämpimämpää kuin Lanzalla.
ollaan, että tiedämme sinun puhuvan omiasi... heh... maaliskuussa alkaa kevät jo olla mantereellakin pitkällä ja yön lämpötilat korkeammalla, kuin 10 C. Kanarialla todellakin on hyvin harvinaista, että lämpötila on alle 10C. Edellä jo joku mainitsikin n. 15C yöllä ja se melko hyvin pitänee paikkansa... sekin siis vaan talvikuukausina.
Menkää etelärannikolle, siellä varmin sää kun muilla saarilla tai Cranillakin pohjoisessa saattaa sataa ja olla viileää. Viime viikolla oli 29-30 astetta jatkuvasti kun oltiin siellä ja yölläkin jotain 22, keskitalvella lienee 22-23 aika realistinen myös päivällä.
Näyttää olevan noita 26 kertaa käyneitä mukana keskustelussa, meidän perheelle 1. kerta Kanarialla, aiemmat kokemukset on Rhodos/ Kreeta x2, Kypros/ Portugali ja tämä oli paras kokonaisuus missä ikinä oltu! Ollaan mielestämme rentoa, "tavallista" suomalaista porukkaa joka toivoo että hommat toimii ja paikat on siistit.
Suosittelen Gran Canariaa ja siellä Puerto Ricoa; saaren eteläkärjessä, "säävarma", hyvä kohde lähteä muihin osaan saarta retkeilemään.
Hyviä ruokapaikkoja lukuisia. Hintatasokin vaihtelee. Paikallisten suosimat lounas- ja take away paikat on edullisimpia.
Vuokra-autolla saaren eri osiin tutustuminen on erittäin antoisaa. Esim. saaren sisäosien järville, missä voi grillata ja nauttia luonnon rauhasta. Eri päivinä eri osiin saarta ja oppii tuntemaan "aitoa kanariaa".
Seitsemäs matka tulossa eli me ainaskin tykätään.
lämmintä piisaa