Tahtoisin tietoa miten yleistä cockerillanne on korvavaivat?
1.koiran ikä
2.mitä korvavaivoja
3.oireita
4.hoito/lääkitys
1.koiran ikä
2.mitä korvavaivoja
3.oireita
4.hoito/lääkitys
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaksi Jenkkiä siis..
1. 13kk ja 11kk
2. Yhden kerran ollut korvapunkki ja punkin aiheuttama tulehdus, samalla toisen yhdestä korvasta löytyi sauvabakteereja.
3. Oireina korvapunkille tyypillinen ruskea, kahvinporomainen erite ja hiukka raaputtelua.
4. Hoitoina kolmen viikon kuurit Canofite vet- tippoja ja toiselle Otomax vet- tipat.
Molemmille niskaan Advocate liuos punkin häätöön ja kolmen viikon päästä uusintakerta.
Nyt ovat korvat taas siistit ja puhtaat, kontrollissa täytyy vielä toinen käyttää sauvabakteerien vuoksi.
Korvat pysyvät näillä lappukorvilla terveinä ja siisteinä, kunhan muistaa putsailla riittävän usein ja pitää korvakäytävän ympäristön siistinä ja lyhyenä, näin korva pääsee edes vähän tuulettumaan :)
1. Koira on 1,6 vuotias
2. Ei ole ollut kertaakaan mitään vaivoja korvissa tai muuallakaan.
Ei minunkaan cockerilla mitään vaivoja tuon ikäisenä.Täytti just 4vuotta ja tänä kesänä vasta eka korvatulehdus(hiivainen).Eläinlääkäri kertoi, että tyypilliset cockerin korvat!!!Suosittelen pitämään cockerin korvista hyvää huolta, säännöllisesti, ettei tulisi suurempia vaivoja! Eläinlääkärin ohje:putsaa korvat aamuin illoin puhtaalla kankaalla/paperilla JOKA PÄIVÄ!