Nyt ÄKKIÄ apua!!

Taitaa tulla uneton yö..

A-P-U-V-A!!

Osaako kukaan neuvoa mihin numeroon voin soittaa ja lähettää kuvan hämähäkistä,jonka tänä aamuna löysin lavuaarista. Ei taida onnistua ennen maanantaita..

Oli tod.näk. purrut koiraani yöllä, koska sen posket oli aamulla kamalan turvonneet ja kuonossa puremajälki. Jouduin viemään sen eläinlääkäriin kortisonipiikille ja nesteytykseen! Hämähäkin löysin vasta lääkärireissun jälkeen. Harmi, koska olisin ottanut sen mukaan näytille. Lääkäri epäili, että koiraa on purrut käärme tai useampi ampiainen, koska reaktio niin voimakas.

En ole eläissäni nähnyt Suomessa sen kokoista hämähäkkiä. Musta, paksu vartalo ja hieman karvaiset pitkät jalat. Aivan samannäköinen kuin siinä Araknofobia leffassa! Vartalon takaosa oranssin/ruskean läikikäs. Koko otus tulitikun mittainen,pelkkä ruumisosa n.2,5cm.

Mikä ihme tuo on? Joku jättiyksilö vai eksoottinen vieras?? Pelottaa, jos niitä lymyää jossain enemmän. Voiko suomalaisen hämähäkin myrkky saada noin vahvan reaktion aikaan isossa, 40kg painavassa koirassa?

Ei taida tulla uni silmään yöllä..

7

1397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aaksuu

      Mitä Teit sille hämähäkille?
      Jos pelottaa, kutsu tuholaistorjuja

    • ....

      ei ole kyllä suomessa tuollaisia hämiksiä,joten se on kyllä salamatkustaja tms. se on voinut tulla esim banaanien mukana :S kannattaa tarkistaa talo niin hyvin kuin pystyy... jos hämis olisi purrut esim. vauvaa,hyi kamala,en halua edes ajatella... :S

      • hhmmg...

        Sehän voisi olla tarantella joka on salamatkustanut esim hedelminen mukana?


      • SORI VIHAAN HÄMÄHÄKKEJÄ
        hhmmg... kirjoitti:

        Sehän voisi olla tarantella joka on salamatkustanut esim hedelminen mukana?

        TAPA HELVETISSÄ SE ÖTÖKKÄ JOS ET HALUU ET SE PUREE SUAKIN EI SUOMEEN NIITÄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    • TULI MIELEENI, ETTÄ

      Oletko ollut lähiaikoina ulkomailla?
      Sieltähän tommosia voi tuoda tietämättään mukanaan.
      Toivon mukaan pääsit jo eroon sitä, eikä sikissyt enempää moisia........

      • huh huh

        raidia pari pulloa kokeilet...


    • nyt elättinä

      Minä löysin viinirypälepussista hämähäkin.Sellaisesta kun kaupassa on noin puolenkilon annos pistetty paperipussiin.Siellä se oli matkustanut Suomeen.Voin sanoa suoraan että en ole eläissäni niin paljon säikähtänyt kun hämähäkki kapusi kädelle ja kun tajusin mikä se on.Onneksi en tappanut sitä kun viinirypäleet tippui ja ravistin sen pois.Nyt se on jo melko iso mutta joku trauma sillä on jäänyt kun käden vie lähellekään niin se nostaa etukäpälät ylös ja kääntyy aina käteenpäin.En ole kokeillut onko se miten myrkyllinen kun ei tiedä vaikka henki menisi.Sellainen karvaturri se on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3603
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      18
      1904
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      37
      1881
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1691
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1452
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1412
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1349
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1105
    9. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1065
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1063
    Aihe