elikkä kuukautisia ei ole näkynyt..(4 päivää myöhässä) ja olen ihan hermoraunio, koska kuukautiseni ei ole yleensä ikinä myöhässä. ja pelkään koska ei ole tuosta ehkäisystä tullut pidettyä kiinni niin hyvin kun olisi pitänyt (eikä nyt mitää moraali saarnoja kiitos). eli haluisin vain kysyä, että miten tätä abortti systeemiä lähdetään pyörittämään... mennäänkö omalle lääkärille joka toteaa raskauden ja kirjoittaa siitä jonkun todistuksen, jonka jälkee ohjataa toiselle lääkärille joka suorittaa abortin?? ja miten tää abortti tehdään? auttakaa tietämätöntä. mitä se abortti maksaa vai onko ilmainen? asiallisia vastauksia kiitos.
hukassa..
woot?
231688
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Jos se on positivinen niin varaat ajan lääkärille tai neuvolaan, riippuu paikkakunnan käytännöistä. Raskaustesti tehdään vielä labrassa ja jos sekin on positiivinen niin lääkärin kanssa konsultoit jatkotoimenpiteistä, eli raskauden jatkamisesta tai aborttista. Abortti tehdään joko lääkkeellisesti tai kaavinnalla. Lääkkeellinen vaatii 2 käyntiä, ensimmäisellä kerralla annettavat pillerit keskeyttävät sikiön kehityksen ja tästä parin päivän päästä kohdunsuullesi sairaalassa laitetetaan tyhjennys lääkkeet ja tyhjeneminen alkaa. Hinnaksi tulee 2X 22€ eli 2 krt tuo naisten poliklinikan maksu. Kaavinnan hinnaksi tulee 72€, eli yhden päivän päiväkirurgisen hinta. Kaavinta tehdään humausnukutuksessa ja se on ohi hetkessä sekä harvemmin epäonnistuu niin kuin lääkkeellinen.
Mutta tee ensin se raskaustesti ja murehdi sitten vasta jos positiivista näyttää:)
alkoi askarruttaa että onko sossu valmis maksamaan koko jutun tai edes osan.. olen 16w ja mulla ei ole mitään tuloja, enkä voi vanhemmiltanikaan rahaa siihen pyytää. koska en voi kertoa heille tästä JOS olen nyt sitten ees raskaana. (ellen sitten keksi jotain ovelaa ja valehtele heille) kun on se 44€ kuitenkin tosi paljon. ja mietityttää ne jälki jutut ku joillekkin tulee kamalat jälki kivut ja tosi runsaat vuodot. kokemuksia niistä???
Tässä on hieman tietoa abortin hakemisesta.
Hyvä sivusto asian miettimiseen:
http://portia.scp.fi/tesol/projektit/abortti/
Potilasohje abortista:
http://www.terveysportti.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=khp00025
Satakunnan sairaanhoitopiirin kuvailu:
http://www.salpanet.fi/public/download.aspx?ID=1235&GUID={044A7983-9447-4121-9FD3-27D519224B2D}
Tarkempi kuvailu itse toimenpiteestä sekä lääkkeistä:
http://www.kaypahoito.fi/kh/kh_julkaisu.NaytaArtikkeli?p_artikkeli=hoi27050
Raskauden keskeytys nuoren näkökulmasta:
http://www.nettineuvo.fi/nettineuvo/fi/01_Aeitiys_ja_isyys/11_Seksuaaliterveys/03_Raskauden_keskeytys/index.jsp
http://www.vaestoliitto.fi/seksuaaliterveys/seksuaaliterveysklinikan_nettipa/nuoret/tietopankit/raskaus/abortti/
http://www.ituprojekti.net/index.html
Raha ei voi olla este raskauden keskeyttämiselle, eli kun keskustelet lääkärin kanssa asiasta niin pyydä häntä antamaan sairaalan sosiaalityöntekijän numero. Voit sitten jutella hänen kanssaan siitä miten tuo maksu hoidetaan.
Mikäli päätät pitää lapsen täältä saat tietoa erilaisista tukimuodoista:
http://www.nettineuvo.fi/nettineuvo/fi/01_Aeitiys_ja_isyys/12_Nuoren__aeidin_tukipalvelut/index.jsp
http://www.teiniperheet.fi/
Toivottavasti linkeistä oli apua sinulle päätöksen tekemisessä. :-)
Kipuja sinulla on periaatteessa vain sairaalassa ja niihin saa vahvoja kipulääkkeitä. Keskeytyksen jälkeen kipuja ei juurikaan ole. Vuotoa on keskeytyksen jälkeen, mutta se ei juuri kuukautisvuotoja runsaanpaa ole.
Noista sossu jutuista en tiedä.
Tsemppiä sinulle ja tee nyt ensin se raskaustesti, toivottavasti näyttää negatiivista:)
Kipuja sinulla on periaatteessa vain sairaalassa ja niihin saa vahvoja kipulääkkeitä. Keskeytyksen jälkeen kipuja ei juurikaan ole. Vuotoa on keskeytyksen jälkeen, mutta se ei juuri kuukautisvuotoja runsaanpaa ole.
Noista sossu jutuista en tiedä.
Tsemppiä sinulle ja tee nyt ensin se raskaustesti, toivottavasti näyttää negatiivista:)
Oletko aivan varma siitä, ettet aio ilmoittaa vanhemmillesi? Olisiko sellainen vaihtoehto mielestäsi mukavampi, että teetätät abortin hätäisesti ja se tulisi jälkikäteen vanhemmillesi ilmi?
Päätös on pitkälti omasi, mutta kannattaisi edes jonkinverran lukea täältä muiden kertomuksia aborteista ja niiden jälkeisistä fyysisistä ja henkisistä murheista. Oletko aivan varma, että sellainen vaihtoehto olisi oikea?
Onko lapsen isä tiedossa ja aiotko keskustella tästä asiasta myös hänenkin kanssaan, mikäli olet raskaana? Huomaa, että laissa raskauden keskeyttämisestä
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1970/19700239
on vuodesta 2001 alkaen sanottu 7§ 1. momentissa
----- 8< ------
Ennen raskauden keskeyttämistä koskevan päätöksen tekoa on, jos siihen katsotaan olevan syytä, varattava odotettavan lapsen isälle tilaisuus esittää käsityksensä asiassa.
----- 8< -----
Ellet siis selvitä asiaa siltä puolen etukäteen, on mahdollista, että lääkäri haluaa asian selvitettäväksi.
Kuinka se voisi tulla jälkikäteen ilmi?
Vain 20% abortin tehneistä kärsii asiasta ja hekin sen vuoksi etteivät olleet varmoja ratkaisustaan. Abortteja tehdään kuitenkin 10 000 vuodessa.
Jos hän haluaa abortin niin hän se voi tehdä, siihen ei kysytä miehen mielipidettä eikä siihen miehen mielipide vaikuta.
Suomen lain mukaan abortti ei tässä maassa ole vapaa, vaan sille on asetettu rajoituksia. Ja tuo isän mielipiteen selvittäminen on myös aivan selvää lakitekstiä, asia _ei ole_ Suomessa niin kategorinen, että se olisi puhtaasti naisen oma valinta _missään vaiheessa raskautta_. Toisaalta olen kyllä saanut käsityksen, että tuota lakia tulkitaan hyvin väljästi ja kierretäänkin surutta, mikä sitten lisää turhia tragedioita.
Nämä kertomisasiat (joka tapauksessa lapsen isälle, alaikäisten tapauksessa myös omille vanhemmille) olisivat kyllä aivan olennaisen tärkeitä, jotta se ratkaisu, mihin ikinä päätyykin, olisi kunnolla informoitu ja selvitetty.
Harmittaa lukea täällä niitä viestejä, joissa vain yritetään hoputtaa lopulliseen toimenpiteeseen ilman mitään kyseenalaistamista.
tuolla pykälällä ei ole mitään merkitystä. Ja jos esim nainen ei suostu kertomaan kuka lapsen isä on niin kuinka sitten meneteltäisiin?
Abortin saa jos sen haluaa
ei pidä paikkaansa. Mistä lienet tuollaisen kaivanut.
"saa" aina jos sen haluaa. Siihen on tarkat säädökset ja joissain tapauksissa vaaditaan kahdenkin lääkärin suostumus.
saa, jos ensimmäinen lääkäri ei suotu kirjoittamaan niin hänen tulee neuvoa nainen sellaisen lääkärin luo joka paperit kirjoittaa. Abortin saa kuka tahansa missä tilanteessa vain, jos raskausviikot eivät ole ylittäneet 12:sta.
STAKEsilta löytyy lisää tietoa jos sitä kaipaat...
...samainen prosenttiluku ituprojektin sivuilta (kristillinen aborttia vastustava taho). Sekä juuri Stakesilta (virallinen puolueeton tilasto) ja sitten tietenkin kaikista muistakin aborttia ja henkisiä kärsimyksiä asiallisesti käsittelevistä materiaaleista löytyy tuo samainen prosentti luku. Eli älä usko esim. silikonitietoa, vaan oikeaa tutkittua/tilastoitua tietoa.
Aiemman vastaajan viestiin lisään vielä, katumiseen on kolme pääasiallista syytä ja niistä yksi on liian hätäinen päätös. Muut ovat pakottaminen ja aiemmat mielenterveydelliset ongelmat.
oli KATUMISESTA niin sehän on aivan päivänselvästi eri asia kuin kärsiminen. Mielestäni 20% katujajoukko on todella suuri sitäpaitsi.
Toisaalta 80 prosentin ratkaisuun tyytyväisten joukko on todella suuri. Käytännössä valtaosa on siis tyytyväisiä ja pieni osa katuu ratkaisuaan. Katujien osuus olisi tietenkin hyvä saada pois esimerkiksi paremmalla ohjauksella päätöksen tekemiseen, mutta tätä katujien joukkoa ei pitäisi yleistää kaikkiin abortoijiin.
Ei saa yleistää, että 80% _tyytyväisiä_ olisivat. Paremminkin niin, että 80% välttyy siinä asiassa kaikkein vaikea-asteisimmilta itsesyytöksiltä ja raskaimmalta itsetuhomietteiseltä masennukselta.
Sen sijaan uskoisi, että useimmille aborttipäätös on _aina_ erittäin surullinen asia itse tapahtumahetkellä kuten myös vuosikausia sen jälkeen. Eikä saa unohtaa niitä fyysisten komplikaatioiden riskejäkään.
Eri ihmiset käsittelevät asiat eri tavalla. Joku tarvitsee aborttinsa läpikäymiseen keskusteluapua ja vuosikausia aikaa, joku sanoo viikon päästä ok that's it. Kumapakaan käytöstä ei voida pitää epänormaalina koska ihmiset ovat erilaisia. Jos sinusta tietyn asian läpikäymiseen tulisi käyttää niinjaniin kauan aikaa, käytät sitä silloin niin itse. keneenkään toiseen et voi yleistystäsi silloin ulottaa.
***
Jos ihminen märehtiin surussaan vuosikausia ratkaisun jälkeen, hän kuuluu ehdottomasti jo siihen 20%:n.
Jos raskaus on mahdollisesti ei-toivottu, niin soita terveyskeskuksesi ajanvaraukseen ja kerro haluavasi raskaustestiin. Meillä päin ei tarvitse tässä vaiheessa edes käydä lääkärillä vaan labraan pääsee noin vain. Labran jälkeen käydään varaamassa lääkäriaika.
Joissakin terveyskeskuksissa ei edes oteta raskaustestiä kuin vain niiltä joiden raskaus on ei-toivottu. Heidän testi on niin tarkka, että näkyy kotitestejä nopeammin. Jos lääkäri toteaa raskauden, niin hän laittaa lähetteen raskaudenkeskeytykseen sairaalaan. Eli soitto terveyskeskukseen. Äläkä panikoi. Olisiko se vauva sittenkään katastrofi???
Kannattaa soittaa omaan terveyskeskukseen ja kysyä sieltä vaikka omaa lääkäriä tai terveydenhoitajaa. Esitä asiasi siellä niin ne ohjaa sinut vastaanotolle ja sieltä neuvotaan abortin ajankohta ja toimenpide luonne. Kannattaa toimia ripästi koska siinä ei oo hirveesti aikaa.
Abortti maksaa muistaakseni päivystysmaksun verran ehkä noin 30 nykyään suurinpiirtein. Riippuu kuinka kauan viivyt sairaalassa. Itse lähdin jo samana päivänä kun tuli kaveri hakemaan. Yksin sieltä ei saa lähteä, koska sinut nukutetaan siellä kun toimenpide tehdään. toimenpide on nopeasti ohi ja aika kivuton muutenkin.