Hei!
Haluaisin tietää, että onko tämä tekijänoikeuslain rikkomista.
Tykkään muokkailla kuvia.
Varsinkin oman suosikkisarjani näyttelijöiden kuvia etsin google.comin kuvahaulla, ja sitten muokkaan kuvia PhotoFiltreellä, esim. leikkaan kaksi kuvaa, ja asetan ne samaan kuvaan, teen tehosteita, kehykset yms.
Sitten laitan kuvat yhdelle foorumille, missä keskustelemme sarjasta.
Onko se luvatonta vai luvallista, laittaa nettiin, esim. omille kotisivuilleen itsensä muokkaamia kuvia, jotka on löydetty pyörimästä netistä?
Onko tämä piratismia?
7
1120
Vastaukset
- anatoliB
Et saa julkaista missään muiden julkaisemia kuvia ellei siihen ole erikseen lupaa annettu. Kuvia saat kopioda itsellesi mutta et saa julkaista/levittää niitä missään alkuperäisinä tai muokattuina.
Kuvia ei saa edes kopioida itselleen. Lähes pääsääntöisesti netissä olevat kuvat on laitettu sinne ilman lupaa. Näitä ei saa kopioida edes omaan käyttöön. Jo pelkkä katselukin voi olla laitonta.
- Kollaasitaiteilija
Jos tuotteesi ylittää teoskynnyksen, sitä voidaan pitää itsenäisenä teoksena. Kun raaka-aineena on käytetty tekijänoikeuden alaisia kuvia, kynnys on kuitenkin korkea ja käsittelyn pitää olla perinpohjaista ja omaperäistä. Kehyksen lisääminen ei riitä alkuunkaan. Jokin valokuvista koottu kollaasi saattaisi olla laillinen, jos mikään alkuperäiskuvista ei ole sen hallitseva ja olennainen osa. Esim. 200 kansanedustajan kasvokuvat liitettyinä sikojen päiden tilalle...
- piraatti
Piratismia on myös esim. se jos menee kirjastoon ja lainaa sieltä kirjoja, sen sijaan että ostaisi ne kirjat kaupasta. Tämä on totuus, ainakin jos tekijänoikeusjärjestöiltä kysytään.
- kaikki on laitonta?
eli periaatteessa kaikki on laitonta? ;
- on se
Totta, sillä periaatteessahan on sama asia, jos hakee kirjan kirjastosta ilmaiseksi luettavaksi, kuin että hakee netistä levyn ilmaiseksi kuunneltavaksi. Tekijänoikeusjärjestöt ovatkin jo kiinnittäneet asiaan huomiota, ja kirjastoja on vaadittu maksullisiksi, eli niistä haluttaisiin tehdä vuokraamoita. Asiasta oli juttua mediassa vähän aikaa sitten.
Kukaan ei saisi saada mitään ilmaiseksi. - -----
on se kirjoitti:
Totta, sillä periaatteessahan on sama asia, jos hakee kirjan kirjastosta ilmaiseksi luettavaksi, kuin että hakee netistä levyn ilmaiseksi kuunneltavaksi. Tekijänoikeusjärjestöt ovatkin jo kiinnittäneet asiaan huomiota, ja kirjastoja on vaadittu maksullisiksi, eli niistä haluttaisiin tehdä vuokraamoita. Asiasta oli juttua mediassa vähän aikaa sitten.
Kukaan ei saisi saada mitään ilmaiseksi.Mitä mieltä olette näistä: www.greenx.vuodatus.net
En ole uskaltanut myydä mitään, mutta muutamia töitä olen lahjoittanut hyväntekeväisyyteen. Voiko joku haastaa minut oikeuteen tämän takia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597474Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232906- 1421746
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651639Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671384- 1291116
- 73817
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707