Onko kaikki henkilömallin Astrot pitkää korimallia?
Olen etsinyt jo pitkään noin 1990-1994 vuoden lyhyellä korimallilla olevaa bussiastroa mutta ei kyllä ole tärpännyt.
Tietääkö kukaan missä ois?
Olen etsinyt jo pitkään noin 1990-1994 vuoden lyhyellä korimallilla olevaa bussiastroa mutta ei kyllä ole tärpännyt.
Tietääkö kukaan missä ois?
Vastaukset 5
Vanhimmat
TERVE
Multa löytyis vm.-89 Astro alkuperäinen bussi, jonka olen katsastanut 9 henkilölle, ajettu noin 135 tmil ja koneella noin 38 tmil.
mikäli kiinnostaa soita nr 050-3333752
Onko 10 1? eli tarviiko linja-autokortin? Oisko kuvii?
Henkilöauton henkilöluku on kuljettajan lisäksi enintään kahdeksan henkilöä. Auto ei voi olla rekisterissä henkilöautona, mikäli paikkoja on enemmän. Esim koululaiskuljetuksissa käytettävät henkilöautot saavat kuljettaa enemmän lapsia, kuin rekisteriin merkitty henkilöluku edellyttää, mutta niistä on maininta rekisteriotteen erikoisehdoissa.
B-luokan ajokortilla saa kuljettaa sellaista (henkilö)autoa, jossa on paikat kuljettajan lisäksi enintään kahdeksalle henkilölle. Tietysti myös pakettiautoa, mutta niissä paikkoja ei ole näin paljon.
D-luokan (linja-auto) ajokortti tarvitaan, mikäli auton rekisteriin merkitty henkilöluku on kuljettaja 9 tai enemmän.
Jep jep, olis 7h:lle rekisteröity lyhyt takavetoinen Astro -91. Mahdollisesti jopa myytävänä..0400-486047
Käy katsomassa netistä sivulta http://www.nettiauto.com/ ja sieltä helsingin autokeskuksen astrot, kaksi bussimallia vuosilta 91 ja 94.