maito,peruna

ym muut

kotiruuat sopivatko ajokoiralle? välillä koirallani vatsa kuralla, voisiko johtua jostain ruoasta, mitä ei välttämättä kannattaisi koiralle antaa?
olen kuullut, että perunaa esim ei koiralle vaikuta antaa kuin soseutettuna, että muuten koira ei perunaa pysty hyödyntämään.

4

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maito

      Maitoa en antaisi ollenkaan koiralle.
      Olen kuullut, että pahimmassa tilanteessa se voi jopa tappaa koiran.

    • ....

      Maidossa on laktoosia, monet koirat ripuloi siitä... ja perunaa ei saisi antaa paljoa, ei ole hyödyllistä ja aiheuttaa sekin vatsaongelmia.

    • Hippokampus

      Maitoa voi koiralle antaa, mutta useimpien vatsalle vähälaktoosinen tai laktoositon maito sopii paremmin. Hapanmaitotuotteet (piimä, viili) sopii koiralle hyvin (vähälaktoosiset ja laktoosittomat jälleen).

      Perunaakin voi koiralle antaa, mutta ei se siitä mitään hyödy. Mitään ravintoaineita perunasta ei koira kykene hyödyntämään, oli se sitten pilkottu tai soseutettu. Ylipainoiselle koiralle peruna on hyvä muun ruoan korvike pienissä määrin. Se nimittäin täyttää kyllä vatsan mainiosti ja antaa koiralle kylläisen olon. Mutta ravintoarvoa ei sillä koiralle ole.

      • hyvin

        asiapitoisesta viestistä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      171
      1111
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      472
    Aihe