maito,peruna

ym muut

kotiruuat sopivatko ajokoiralle? välillä koirallani vatsa kuralla, voisiko johtua jostain ruoasta, mitä ei välttämättä kannattaisi koiralle antaa?
olen kuullut, että perunaa esim ei koiralle vaikuta antaa kuin soseutettuna, että muuten koira ei perunaa pysty hyödyntämään.

4

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maito

      Maitoa en antaisi ollenkaan koiralle.
      Olen kuullut, että pahimmassa tilanteessa se voi jopa tappaa koiran.

    • ....

      Maidossa on laktoosia, monet koirat ripuloi siitä... ja perunaa ei saisi antaa paljoa, ei ole hyödyllistä ja aiheuttaa sekin vatsaongelmia.

    • Hippokampus

      Maitoa voi koiralle antaa, mutta useimpien vatsalle vähälaktoosinen tai laktoositon maito sopii paremmin. Hapanmaitotuotteet (piimä, viili) sopii koiralle hyvin (vähälaktoosiset ja laktoosittomat jälleen).

      Perunaakin voi koiralle antaa, mutta ei se siitä mitään hyödy. Mitään ravintoaineita perunasta ei koira kykene hyödyntämään, oli se sitten pilkottu tai soseutettu. Ylipainoiselle koiralle peruna on hyvä muun ruoan korvike pienissä määrin. Se nimittäin täyttää kyllä vatsan mainiosti ja antaa koiralle kylläisen olon. Mutta ravintoarvoa ei sillä koiralle ole.

      • hyvin

        asiapitoisesta viestistä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6215
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5318
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3555
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe