Mihin lämpötilaan LTO-laitteen esilämmityksen termostaatti pitäisi asettaa suhteessa huoneen lämpötilaan? Pitääkö huoneisiin tuleva ilman olla kylmempää kuin itse huonelämpötila, vai onko tavoitteena, että huoneen tuloilma on samanlämpöinen kuin huoneen lämpötila?
LTO - tuloilman
esilämmitys
295271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Huoneeseen tuleva ilma pitäisi olla kylmempää kuin sisäilma. Tällöin tuloilma painuu lattialle ja sekoittuu paremmin tjms.
Itse olen pitänyt tuloilmaa 16 asteessa, koska pidän raikkaasta ilmasta. Tämä on siis vähän mieltymyksestä kiinni.
Jouko
Meillä aina nollassa.Ei laske tuloilma kovallakaan pakkasalla alle 20 jos uuni lämpimänä.
Vai että ILTO pukkaa 20 astesita ilman jälkilämmitystä, vaikka pakkasta on -30?? Buhahahaaa!!! Mahtaa olla ilmamäärät 'hiukan' sekaisin ja puhallat harakoille lämmintä ilmaa oikein urakalla!! Nimittäin on MAHDOTONTA, että suurinpiirtein samoilla ilmamäärillä -20 asteinen ilma lämpiäisi 20 asteeseen, vaikka poistoilma olisi 30 asteista!! Eli lopetahan valehtelu.
Itse kysymykseen: mekaanisillä termareilla kannattaa lämpötila säätää aika alas. Jos säätää esim. 16-18 asteeseen, niin helposti tulee tuloilmaan 25 piikkejä, koska termari ja patteri on on/off tyyppisiä. Kannattaa säätää (ja siis mitata) niin, että tulo ei mene koskaan yli 20 asteen silloin kun patteri käy päällä.
Otappa huomioon että iltossa tuloilma putkessa on ulkolämpötilan mukaan säätyvä läppä,joka on -30 asteessa jokseenkin kokonaan kiinni ja tuloilma on suurimmaksi osaksi kiertoilmaan uunin päältä.Eli koneelle tulee hyvin vähän sitä -30 asteista ilmaa.
Eli pakkasella se toimii samoin kuin huippuimuri ja korvausilma tulee ikkunoiden raosta.
Ei kai se ikkunoiden raosta ala vetää jos kerran korvaa osan korvausilmasta kierrättämällä poistettavaa ilmaa? Toinen juttu onko sitten "vanhaa" ilmaa mitään järkeä kierrättää uudelleen. Mielestäni ei, koska esim. hiilidioksidi ei jää suodattimiin ja kiertää näin ollen uudelleen huoneistoon. Vai ymmärsinkö jotain väärin?
Nyt on sulla kyllä mennyt puurot ja vellit sekaisin!
Se kiertoilmakanava säädetään n 10-20% ulkoilmasta.
Eli sillä kiertoilmalla on se tarkoitus, että sillä sekoitetaan ulkoilmaan jonkun verran lämmintä ilmaa, jolloin se vo teoriassa muutaman watin säästää tuon jälkilämmityspatterin kulutuksesta!
Mutta jos sä meinaat sulkea raikkaanilman lähes kokonaan ja kierrättää tuota likaista ilmaa torpasssasi, niin siitä vaan!
Toi kiertoilma on kylläkin suurimmaksi osaksi mainoskikkaa!
samoina ja mihin väliin kiertoilma (oikeammin kai palautusilma) tulee? Vähentääkö kiertoilma jäteilman tai ulkoilman määrää?
Katsoppas sinne iltos tuloilmaputkeen.Todennäköisesti siellä on tuo kyseinen läppä ja toimii juuri noin.Ainakin vuosimallin 98 koneissa on. Voi tietysti olla vuosimalleissa eroja. Ja se myös on -30 asteen pakkasella kiinni,tietysti se vähän ohi ilmaa antaa. Tarkistappa asia ja ilmottele.
Eipä ole tuollaista kuristusta tuloilmaputkessa!
Katsoppa Meptekin sivuilta esite/käyttöohje,siellä ei ole tuollaisesta mainintaa.
En tiedä miksi ovat sen poistaneet?
Uusissa vissiin ei ole. Vanhemmassa nelisatasessa on ja hyvin toimii.
Miksi se on sitten poistettu??
Olisko sellanen homma että nykyään kun rakennusmääräykset on sellaiset että ilma pitäisi kiertää talossa niin ettei hattu pysy päässä.Niin sehän määrää sen että ei tuloilmaa voi mennä sulkemaan sen enempää kesällä kun talvellakaan -30 pakkasessa.Ja jos joku luulee että korvausilmaa voi ottaa sisältä kierättämällä niin sehän on sama kun laittaisi potkurin puhaltamaan keskelle kämpää ja leikkii että on ilmastointi.
Ja joku tossa sano ihan oikein että jos lyödään tulo tukkoon niin sillon korvausilma revitään suoraan rakenteiden vuodoista ja sillä ei huijaa kuin itseään.Sillonhan LTO ei säästä mitään (kompuralla oleva säästää jos pystyy lämmittämään käyttövettä)muuten säästö menee miinukselle.
Sitähän tuo tarkoittaa kun raitista ulkoilmaa ei tuu olleskaan
ILTO TALOSSA KIERTÄÄ PIERUN HAJUT IKUISESTI PAKKASELLA!
tai tuleviin ilmamääriin -tietenkään - tämähän on maalaisjärjellä käsitettävissä.
Sen sijaan kiertoilma lisää pölyn määrää huushollissa ja kierrättää pierun hajut IV-kanaviston kautta kaikkien nuuskittaviksi! On se kiva systeemi!
Kuten joku jo tuossa aikaisemmin totesikin, pakkasella Iltosi on kuin huippuimuri-ilmanvaihto: tuloilmaa ei tule LTO:n kautta vaan ikkuinoiden raoista ym. epätiiveyskohdista! Ei kovin järkevä homma.
Ei siinä kaikki.
Pahimmassa tapauksessa Iltosi kiskoo sulle savut kämppään kun tuloläppä menee kiinni! Jos sulla on tulisija ja hormi talossasi.
Vaikkei tulisijassa oli edes tulta, niin onpa kiva saada kämppään korvausilmaa nokisen savupiipun kautta!
Kiertoilma on typerä keksintö. Sen hyötysuhde on olematon, se ei maksa ikinä itseään takaisin investointina. Kun puhutaan niin kovasti pyöriväkennoisten hajuhaitoista, niin eikö kiertoilmassa ne hajuhaitat ole 100%:a? Miksei kiertoilmassa kuutiopäitä huoleta hajuhaitat lainkaan, mutta pyöriväkennoisten teoreettisesta hajuhaitasta keskustellaan kyllä innokkasti?
Oikeasti kiertoilma on nk. perseestä oleva idea ja huonon LTO-koneen tunnusmerkki.
LTO:n pitää olla tehokas, ettei kiertoilmoja tarvita vaan tehot saadaan talteen jo kennossa.
tuloilmaan ja poistoilmaan vai?
Kai nyt perke** joku ilmavirta kasvaa tai pienenee kun lisätään kiertoilma sekaan, senhän sanoo jo maalaisjärkikin.
Vi**u kun missään ei ole toimintakaaviota asiasta!
"Tuloilma" on suurempi ei se kuitenkaan kasva koska kiertoilma joko on tai sitten sitä ei ole. Lainausmerkeissä siksi että tuloilma ei ole vain tuloilmaa vaan osa on kiertoilmaa.
Esim näin:
Tulo ulkoa 100 ämpäriä minuutissa
Poisto ulos 100 ämpäriä minuutissa
Tulo huoneisiin 120 ämpäriä minuutissa
Poisto huoneista 100 ämpäriä minuutissa
Takan päältä imetään 20 ämpäriä minuutissa
Kaavion löytää esimerkiksi ilton esitteestä.
sentään tuloilma = ulkoilma palautusilma
Mites se on toteutettu, että kun palautusilmaaukkoa tai -peltiä avataan, ei ulkoilman määrä pienene ja lisääkö koje tulopuhaltimen kierroksia automaattisesti?
Taitaa olla oma aina paras, kun ei muista kokemuksia.Ei vedä ikkunoista,leivin uuni vetää savut pihalle,hajut lähtee poistoilman mukana pihalle,kiertoilman mukana lähtevä pöly jää suodattimiin.eikä se läppä sulje sitä raitista tuloimaa kokonaan,niin tiivis se ei ole.Näin meillä vaikkakin läppäkone.
"Mites se on toteutettu, että kun palautusilmaaukkoa tai -peltiä avataan, ei ulkoilman määrä pienene ja lisääkö koje tulopuhaltimen kierroksia automaattisesti?"
Missään koneessa ei taida olla tuollaista automatiikkaa. Sen mitä minä olen nähnyt niin kiertoilmakanava on aina auki. Jos siinä jonkinlainen läppä on niin onkohan se asentajan lisäämä? Jos läppä vain lisätään kanavaan niin sen avaaminen aiheuttaa sen että, ulkoilman määrä pieneee ja alipaine kasvaa.
Puhut varmaankin jälkilämmittimestä. Tuloilma saisi olla hitusen viileämpää kuin huoneilma, jotta ilmat sekoittuvat hyvin. Pari astetta viileämpi riittää, mutta säädön voi vääntää niin alas kuin vain sietää. Lämpötila kannattaa mitata kauimmaisesta venttiilistä pikkupakkasella. Ehkei kuitenkaan kannata alle 10 asteen mennä, jottei kondenssivettä ala kertyä kylmän kanavan ulkopintaan. Iselläni on asetus 15.
Liian lämmin tuloilma kuluttaa myös turhaan lämmitysenegiaa. Kanavien eristykset harvoin ovat ihan täydellisiä, kun ne kulkevat yläpohjassa. Tavallisesti ilma jäähtyy 2-3astetta putkistossa, joskus jopa enemmän. Mitä kuumempaa ilmaa sitä enemmän se jäähtyy.
Ilmeisesti nää "järjenjättiläiset" täällä puhuu lämmönvaihtimen ohituspellistä joka toimii lähinnä kesällä. Meillä Ilto 440sta tulee nopeudella 60 l/s 17 asteista tuloilmaa kun sisäilma on 22 astetta ulkoilman ollessa -18 astetta. Jälkilämmitys patteria ei ole kytketty, mutta peltiputket ja äänenvaimentajat ovat eristämättömänä lämpimässä varastossa eli sieltä tarttunee lämpöä. Huoneilman suhteellisella kosteudella 40%-50% ei ole ollut kastepisteongelmaa putkissa.
No, ei kai sentään niin taukkia "talollista" ole, että tuota kesäpelliä joksikin"kuristussäädöksi"luulee?
Ei oo niin taukkia "talollista".Ne kummatkiin löytyy ja ihan erikseen.
Minkä vuosimallin kone sulla on?
Vuosimallin 98 kone.Ja hyvin toimii.On kait poistettu uudemmissa koneissa.Liekö sitten parempi en tiedä.Kehitys kehittyy....Täällä näköjään on se oma kone ainut ja paras vaihto ehto. Se läppä muuten ei ole jälkikäteen asennettu (niin kuin joku väitti)se näkyy kyllä käyttöohjeissakin.
Tuskinpa ne sitä konetta ainakaan huonommaksi tekisivät?