vaatteiden pesu

Miten on pesettekö äitiyspakkauksen vaatteet erikseen muusta pyykistä, siis ennnen vaatteiden käyttöä? Sisareni järkyttyi, kun sanoin peseväni muiden seassa ne! Kahden lapsen äitinä kaikkitietävä sisareni käski minun pestä myös jatkossa lapsen vaatteen ihan erikseen muusta pyykistä!! En ymmärrä miksi, joten valistakaa, siskoltani en halua ohjeita koska pitää mua muutenkin täysin toopena! =(
142116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

kun itse en aikoinani pessyt niitä ollenkaan.

Äänestä
  • tosiaankaan en niitä pessyt. Ja varmasti pesen vauvan ja lasten pyykit yhdessä muiden kanssa. Inhoan ylihuolehtivia äitejä, jotka pelkää aina jotain näppylää tulevaksi ties mistä, pesuaineesta tai hajusteesta. Itseäni säästääkseni en tee kaikkea vaikeimman kautta. Jos näppyjä tai muuta ongelmia ilmenee, niin ehkä sitten pesisin potkuhousut kerrallaan pelkällä vedellä..... :)

    Äänestä

mun oma äitini sano, että kuhan pesuaine on mietoa, siis jotain joka ei ärsytä vauvan ihoa ja on allergia testattua yms, ni se on yks ja sama peseekö ne erikseen vai ei. täytyypä kysyä vielä neuvolasta! :)

Äänestä

muun pyykin kaa yhessä..Tai ainaski minä pesin.. Kunhan vaan käyttää sellasta pesuainetta ja huuhteluainetta joka käy herkälle iholle ja on hajusteeton. Ei niitä sen kummasemmin erikseen tarvii pestä. Sano siskolles että se on ihan pöhkö!! =)

Äänestä
  • Kiitos kaikille teille! Nyt uskallan siis tehdä kuten meinasinkin eli pesen muiden vaatteiden mukana! Pesuaine on hajusteeton ja nestemäinen, joten sen pitäisi olla ok. Systerin kanssa aiheesta tulee varmasti vielä otettua yhteen, mutta se on sen ajan murhe!

    Äänestä

siihen kivikautiseen hapatukseen, että vauvan vaatteet tulisi pestä erillään?

no, voit kertoa hänelle että yksi lysti. itse ainakin pesen ne värien mukaan ihan koko perheen pyykkien kanssa. miten ihmeessä vauva muka voisi saada meidän muiden vaatteista jotain semmoista "pöpöä" mitä ei muuten kodissamme olisi? no, okei, isännän työhaalarit pesen erikseen =)

tai ehkä hänellä on tapana pestä kaikkien toisten vaatteet kamalan kovin haisevalla pesuaineella ja käyttää litra huuhteluainetta? ja pesee sitten vauvan vaatteet hajusteettomalla? no, meillä ei vaikuta sekään, koska pesen kaikkien vaatteet hajusteettomalla nestemäisellä sensitive pesuaineella, kaikilla lisähuuhteluilla ja huuhteluainetta vain kolmasosa suosituksesta tai ei ollenkaan.

että pese rauhassa muiden vaatteiden kanssa. erikseen pesulle ei ole normaalia pyykkäyskäytäntöä kummempia perusteita.

terv. kahden äiti

Äänestä

Mä olen kaikkien 3 lapseni vaatteet pessyt samassa omien vaatteiden kanssa ja ei kuule ole mitään tullut lapsille siitä! Minusta ainakin ihan turhaa tuo yli hysteeristä.

Äänestä

minä olen pessyt vastasyntyneen vauvan vaatteet erillään ja vain sen vuoksi,että ne pysyvät parempina, pehmeinä yms. Kun lapsi on lähennellyt ekaa ikävuottaan olen pessyt samassa pyykissä muiden kanssa. Riippuu tietysti siitäkin miten likaista se muu pyykki on, että kannattaako vauvan vaatteita laittaa kovin raskaan likapyykin joukkoon. Vauvan pyykkiin kun ei tarvi kuin pari teelusilallista nestemäistä pesuainetta ja pienen pienen lorauksen huuhteluainetta. Jos pesee normaali pesuainemäärässä mietityttää, että lähteekö huuhtelussa kaikki pesuainen pois.

Mutta tässäkään asiassa tuskin on yhtä täysin oikeaa ratkaisua. Tehköön minun puolestani jokainen niin kuin parhaakseen katsoo. Pääasia, että hommat hoituu ja lapsella on puhdasta päälle ja iho asiat kunnossa.

Äänestä

Neuvolassa antoivat ohjeen lapsen saatuani(tyttö), että vauvan vaatteet tulee pestä erikseen. Syy oli se että esim. äidillä oleva hiivatulehdus voi kulkeutua vauvan vaatteisiin! En tiedä missä vaiheessa tartuttaisi pyykkikorissako vai pesukoneessa. Pojan saadessani tätä neuvoa ei kerrottu.

Pesin muutaman kuukauden tytön vaatteet erillään muiden alusvaatepyykistä. Mutta käytännössä mahdotonta toteuttaa. Taloyhtiömme 10 kg pesukoneeseen kun laittaisi 8 valkoista lapsen vaatetta ja seuraavaan 10 erilaista punaista vaatetta.

Muistaakseni tytön ollessa 6 kk:n ikäinen en jaksanut enää lajitella pyykkiä muuten kuin värin mukaan.

Äänestä
  • olis kyllä mielenkiintoista saada tonkin terkkarin perustelut asialle. aika heikko veto tommonen äidin hiivatulehduskin, koska ei hiiva ole mikään sieni joka vois koteloitua kuivaan ja aktivoitua sit taas kosteessa kahden viikon päästä =D kyllä se kuolee sinne pyykkikoriin ennen kuin ne kuteet on edes koneessa. ja siks toiseksi, hiiva (niin kuin jalkasieni ja silsakin) kuolee 60 asteen pesussa jos niitä nyt pelkää. aika hysteeristä sakkia siellä neuvolassakin =)

    toki kaikki sellaiset vaatteet kannattaa pestä vauvan vaatteista erillään, joissa voi olla jotain haitallisia aineita jotka ei poistu pesussa. esim. miehen työhaalarit tai farkut jos niissä on jotain kemikaalijäämiä tai mahdollisesti vaikka lasikuitu-/eristevillapölyä. mutta eiköhän jokaisen oma järki sano ettei työvaatteita laiteta samaan koneeseen edes sen muun perheen vaatetuksen kanssa....

    Äänestä

  • neuvoja... kirjoitti:

    olis kyllä mielenkiintoista saada tonkin terkkarin perustelut asialle. aika heikko veto tommonen äidin hiivatulehduskin, koska ei hiiva ole mikään sieni joka vois koteloitua kuivaan ja aktivoitua sit taas kosteessa kahden viikon päästä =D kyllä se kuolee sinne pyykkikoriin ennen kuin ne kuteet on edes koneessa. ja siks toiseksi, hiiva (niin kuin jalkasieni ja silsakin) kuolee 60 asteen pesussa jos niitä nyt pelkää. aika hysteeristä sakkia siellä neuvolassakin =)

    toki kaikki sellaiset vaatteet kannattaa pestä vauvan vaatteista erillään, joissa voi olla jotain haitallisia aineita jotka ei poistu pesussa. esim. miehen työhaalarit tai farkut jos niissä on jotain kemikaalijäämiä tai mahdollisesti vaikka lasikuitu-/eristevillapölyä. mutta eiköhän jokaisen oma järki sano ettei työvaatteita laiteta samaan koneeseen edes sen muun perheen vaatetuksen kanssa....

    muuten ympäristöä säästäen pesee 40 asteessa niin kannattaa ne vauvan vaatteet pestä ihan aikuisten oikeesti erikseen.Hiiva kun ei ole ainoa pöpö joka tarttuu ja pyykkikorissa tuskin kalsarit pääsee kuivumaan...Kyllä ne suositukset on ihan tarkoitusta varten eikä laiskojen vanhempien kiusaksi.

    Äänestä

  • pyykit kirjoitti:

    muuten ympäristöä säästäen pesee 40 asteessa niin kannattaa ne vauvan vaatteet pestä ihan aikuisten oikeesti erikseen.Hiiva kun ei ole ainoa pöpö joka tarttuu ja pyykkikorissa tuskin kalsarit pääsee kuivumaan...Kyllä ne suositukset on ihan tarkoitusta varten eikä laiskojen vanhempien kiusaksi.

    on, joilta vauvaa pitäisi suojella?? hänenhän on nimenomaan tarkoituskin sopeutua oman perheen bakteerikantaan, että ihan typerää vouhotusta on kyllä teidän pöpöjen siirtyminen vaatekorissa... jessus sentään.

    toki jos tykkää käydä mailla vierahilla ja kanniskella sinne kotiinsa klamydiasta ja tippurista alkaen kaiken mikä vähänkin liikkuu niin ehkä tossakin on sitten olevinaan järkeä.

    herpes, kondy, hiiva tai silsa ei kyllä tartu pyykki korissa että siltä pohjalta. jotain sisälukutaitoa vois itse kukin harrastaa....

    Äänestä

No, mä pesin kaikki vauvan vaatteet kertaalleen ja nyt ne odottaa tuolla lipastossa käyttäjäänsä. Mutta tosiaan pesin ne erikseen, ehkä senkin takia, että niitä oli kuitenkin pestävänä melko paljon ja sain siten hyvin täyden koneellisen vauvan vaatteita. Mulle on äitini sanonut, että tarvisi ainakin aluksi pestä vaatteet erikseen, mutta itse ajattelin katsoa tilanteen mukaan. Jos vauvan pyykkiä tulee tosiaan koko koneellinen, luultavastikin pesen silloin pelkkiä vauvan vaatteita. Sitten taas vastaavasti jos koneeseen mahtuisi vielä pyykkiä (kuten luultavasti tulee käymään), niin täytän sitä sitten myös meidän vaatteillamme. Käytän kuitenkin vauvan vaatepyykissä sensitive-pesuainetta, ihan vain varmuuden vuoksi.

Mutta jokainen tavallaan! :)

Äänestä

kuka uskaltaa vielä synnyttää alateitse, miettikää sitä bakteerien kirjoa, minkä läpi vauva työntyy....
Että sellasta likapyykkivouhotusta, ja allergiat vaan lisääntyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


täystunari kirjoitti:

Miten on pesettekö äitiyspakkauksen vaatteet erikseen muusta pyykistä, siis ennnen vaatteiden käyttöä? Sisareni järkyttyi, kun sanoin peseväni muiden seassa ne! Kahden lapsen äitinä kaikkitietävä sisareni käski minun pestä myös jatkossa lapsen vaatteen ihan erikseen muusta pyykistä!! En ymmärrä miksi, joten valistakaa, siskoltani en halua ohjeita koska pitää mua muutenkin täysin toopena! =(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu