Pösössäni on öljyt minimissä ja uutta pitäis siis lisätä. En vaan ymmärrä, että missä ihmeessä tuossa patongin turjakkeessa on se mihin kaadan sitä öljyä?! Osaisko joku kiltti neuvoa selkeesti tai laittaa vaikka havainnoillistavan kuvan, kiitos! :)
Peugeot 309 öljynvaihto
nainen pulassa
3850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Et kertonut minkäkokoinen moottori autossasi on, niissä on meinaan eroja.
Tuossa kuvassa on ilmeisesti 1,6 tai 1,9 litrainen moottori.
Öljy lisätään kuvan vasemmassa laidassa olevaan pyöreään "tötsään" josta lähtee mustat letkut klo 11 ja klo 5 suuntiin.
Aukeaa pienellä voimalla, eli tuo ylin osa on korkki joka on enemmän tai vähemmän tiukassa.
http://www.tuningdirekt.com/catalog/images/K&N/57-0068.jpg
Kiitos sulle hirveesti!! Tollanen samanlainen "tötsä" on kyllä tossa mun autossa ja yks kaveri sanoki et sen muistaakseen se on just se mut ei viittiny alkaa repimään ku ei ollu varma... Mutta kiitoksia tuhannesti :) :)
siis konehuoneessa on tötterö josta lähtee 2 letkua , ja tietysti 1-letku alas öljytilaan.
se on huohotinsysteemi ne letkut mene kaauti/inusarja ruisku systeemiin ja sen tötterön yläosa , jossa ne 2-letkua on on korkki, eli tukevalla otteella vaan