En käsitä väitteitä Porin väkivaltaisuudesta. Kyllä keskusta on ainakin nykyään niin rauhallinen iltaisin ja viikonloppuisinkin yksi haamukylä. Porilaiset nakkikioski tappelut ovat täyttä soopaa samoin puheet kaupungilla liikkumisen vaarallisuudesta iltaisin ja viikonloppuisin, korkeintaan oksentavia juoppoja. Vai liikkuuko kaupungilla pahiksia? Toista oli joskus 90- luvulla kun muistelee kaupungin ilta elämää. Näyteikkuja rikottiin, kauhea kortteliralli, kävis täynnä nuoria ja öisiä riidan haastajia. Vakiopahikset aina liikkeellä viikonloppuisin, niitä sai oikeasti pelätä.
Kerran meinasin saada ketjusta ja pullostakin sain joskus päähäni pari kertaa ohimennen. Turpaan meinas tulla joka kerta vklpu öisin. Pyörä rikottiin tai pöllittiin 100% varmuudella jos se jäi kaupunkiin viikonlopuksi.
En tiedä jos on kasvanut itse niin isoksi ja pelottavaksi, että kaikki pakenee tieltä mutta kyllä ainakin saa kulkea rauhassa.
Kerran meinasin saada ketjusta ja pullostakin sain joskus päähäni pari kertaa ohimennen. Turpaan meinas tulla joka kerta vklpu öisin. Pyörä rikottiin tai pöllittiin 100% varmuudella jos se jäi kaupunkiin viikonlopuksi.
En tiedä jos on kasvanut itse niin isoksi ja pelottavaksi, että kaikki pakenee tieltä mutta kyllä ainakin saa kulkea rauhassa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
nykyään ei pahistella enää käviksellä niin paljon.
tämän päivän nuoriso vetää ensin huumeita turpaan jonkun narkkikaverin kämpässä ja menee sitten joukolla baarin wc tiloihin venttaamaan jotakuta joka hakataan sinne.
sen jälkeen torilla tulitetaan tai puukotetaan jos ei tule tupakkaa.
ennen sentään selvis lommolla poskeen, nyt saa lyijyä.
vittu mikä kylä.kaikki narkit ja huumekauppiaat pitäis upottaa suohon.ei kukaan niitä huumeita pakota syömään, oma vika jos on mennyt niitä käyttämään.
tietoa. Mies pahoinpideltiin nyrkein Porissa
(22.10 21:12) Vuonna 1960 syntynyt ulvilalainen mies pahoinpideltiin nyrkein lyömällä ja potkimalla Porin Satakunnankadulla sunnuntain vastaisena yönä.
jossain satakunnankadulla
Väkivalta lisääntyisi kaikki sitruunasaappaat ja niskalaukaus. Näin käy, kun astutaan toisen reviirille ja manipuloidaan. Valkolaiset olkoon rauhassa.
tähän kommenttiin? Mitä mielestäsi olisi tehtävä ja mitä ovat "sitruunasaappaat"? Kuka astuu kenen reviirille?
ja selvemmin mitä tolla viestilläs tarkotit, aika vaikeesti ymmärrettävä !!!!!!!!!
Mustalaisia ja olen syvästi vihaa täynnä, kun yksi sellainen on manipuloinut minulle erittäin rakasta henkilöä. Tämän takia jouduin katkasemaan välit tähän rakkaaseen ihmiseen!
Viha on niin kova, ettei saa nukuttua, jos en olisi äiti olisin tottavie valmis ottaan tuomion sen sitruunasaappaan elinoimisesta:(
niin tiedätte mitä tarkoitetaan väkivaltaisella kaupungilla.turpiin vedellään kaupungilla ja ravintoloissa minkä ehtii. lyhyen visittini aikana viikonloppuna tuli vastaan viisi tappeluporukkaa ja muuta agressiivista ja provosoivaa pohojolaista.
PORI on parantanut paljon sitten 90 luvun !
Nykyään on paljon rauhallisempaa, 90 % huumeet ja viinankäyttäjät ovat jo haudassa !
oli pari tuttua muualta täällä kylässä ja lähti illalla grillille. ei edes puhunut kelleen mitään, kun vedettiin turpaan ja sitten vasta huomattiin, ettei ollutkaan ne, kenelle piti turpaa antaa...
itse mieheni kanssa käyn n. kerran kuussa viikonloppuisin ravintolassa ja usein yöllä myös grilleillä. ite harvoin vietän iltaa, ettei missään ravintolassa tule yhtään tappelua ja grilleillä miltein joka kerta on muutama matsi, kun sivusta seuraileepi, että tämä mun näkökantani, kun talsinut täällä 30 vuotta ja siitä ajasta useinkin kaupungilla nuorempana...
2v tääl asunu ja koskaan en oo yöelämässäkään mitään tappelua tms. nähny.