Opettiko

enkeli Gabriel

Muhammedille väärin sanoessaan että Jeesus ei syntynyt Pyhästä Hengestä?

Koraanissa ei puhuta eikä enkeli Gabriel opettanut missään kohtaa Muhammedille Jumalan persoonattomasta Voimasta Pyhästä Hengestä sillä Muhammed ei ymmärtänyt eikä olisi pystynyt ymmärtämään oppia Jumalan Voimasta Pyhästä Hengestä eli mitä Muhammed olisi tehnyt tiedolla jota hänelle ei ollut opetettu eikä hän olisi ymmärtänyt?

Ainoa tieto jonka enkeli Gabriel antoi Muhammedille Koraaniin oli että hän ilmoitti Muhammedille olevansa itse Pyhä Henki, (kristillisyydessä Jumaluuden kolmas persoona) eli enkeli Gabriel halusi Muhammedin ymmärtävän että Jeesus ei syntynyt Pyhästä Hengestä eli Gabrielista.

Enkeli Gabriel halusi siis tehdä selväksi että Jeesus ei siinnyt Marian kohtuun enkeli Gabrielista eli Pyhästä Hengestä.

siis seuraava Koraanin kohta pitää paikkansa kun ymmärtää että se annettiin henkilölle jolle ei ollut opetettu Jumalan persoonattomasta Voimasta Pyhästä Hengestä ja joka ei olisi ymmärtänyt tietoa mikä on Jumalan persoonaton Voima Pyhä Henki.

"Koraani myöntää Jeesuksen neitseestä syntymisen selvät todisteet, mutta kieltää Pyhästä Hengestä sikiämisen".

1

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkäpä...

      jotain enkeleistä: www.jesusfilm.org/
      Toivottavasti toimii, googlettamalla ainakin löytyy sekä googlettamalla kohdasta: Raamattu, löytyy valtava määrä Raamattua ja enkeleitä koskevaa. Onnea etsintään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      75
      1430
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      248
      1332
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      153
      1113
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1088
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      795
    6. 65
      774
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      757
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      738
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      711
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      647
    Aihe