http://lada-madeinrussia.com/index.php?id=100
No niin, ja jälleen hyvä osoitus siitä että meikäläiset(Teltta-auto)tulee jälkijunassa.
Niin, miksiköhän Ladan uusinta mallia -Kalinaa SAA Keski-Euroopasta, !!jopa!! SAKSANMAALTA, muttei täältä Pohjolan perukoilta..
Voi vain todeta, että merkin Suomalaiset markkinoijat ovat täysin tyhmiä, eivätkä ole päteviä pisnesmiehiä. Jokainen tervejärkinen voisi pitää itsestäänselvyytenä sitä, että takavuosien luokkansa myydyimpiin merkkeihin lukeutuva Lada nousisi nytkin aivan leikiten myydyimpien autojen tilastoissa kympin sakkiin.
No niin, ja jälleen hyvä osoitus siitä että meikäläiset(Teltta-auto)tulee jälkijunassa.
Niin, miksiköhän Ladan uusinta mallia -Kalinaa SAA Keski-Euroopasta, !!jopa!! SAKSANMAALTA, muttei täältä Pohjolan perukoilta..
Voi vain todeta, että merkin Suomalaiset markkinoijat ovat täysin tyhmiä, eivätkä ole päteviä pisnesmiehiä. Jokainen tervejärkinen voisi pitää itsestäänselvyytenä sitä, että takavuosien luokkansa myydyimpiin merkkeihin lukeutuva Lada nousisi nytkin aivan leikiten myydyimpien autojen tilastoissa kympin sakkiin.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Deltan päämerkki on Kiia.Koeajon perusteella en voi paljon vielä sanoa.Mutta kun tietää,että auton valmistus on todella kehitysmaahommaa,uskon Ladan yltävän pian samoihin ajo-ominaisuuksiin
Tuo takavuosien myyntimenestys perustui vanhaan NL-kaupankäyntiin. Myyntiluvut nykyisellään kertovat paremmin merkin haluttavuudesta Suomessa. Kukapa haluaisi lada-autoja, jotka ovat ajettavuudeltaan huonoja, tekniikaltaan ja turvallisuudeltaan ala-arvoisia. Edes Calina ei tuo riittävää edistysaskelta merkin menestykselle.
Vai että "keinotekoinen menestys, joka perustui vanhaan NL-kaupankäyntiin". No mihinkäs sitten mielestänne perustuu nykyinen länsimaista ja Kaukoidästä peräisin olevien merkkien menestys?
On muistettva myös ettei kukaan tuolloin 1970-80 luvulla pakottanut täällä meikäläisiä ostamaan Lada -merkkistä autoa. Uskaltaisin väittää että tuohon aikaan miltei jokainen kyseisen auton hankkijoista perusteli hankintaansa sillä, että Lada oli yksinkertaisesti tarjolla olevista ajoneuvoista paras vastine rahalle ja hinta-laatu suhde oli enemmän kuin kohdallaan.
No mitä sitten voisi sanoa tästä uudesta Lada Kalinasta. Saksassa myytävistä malleista löytyy vakiovarusteena aiankin mm. 4x turvatyynyt(2 kojetaulussa 2 sivuovissa), ABS -jarrut, ohjaustehostin jne. Auton runko on törmäystestien yhteydessä osoittautunut täysin nykystandardien määräyksiä vastaavaksi matkustajainturvallisuuden kannalta katsottuna. Auton moottori on myös todella nykyaikainen ja vastaa EURO 4 -normeja.
Ihan oikein. Ja täytyy vielä lisätä että kun Kalinassa on 8v versiossa 80 hevosvoimaa ja 16v versiossa vielä enemmän ja se on olennaisesti kevyempi kuin Lada 110 niin siitä tulee lähes urheiluauto. 170 km. tunnissa maksiminopeus ja 100 km. kiihdytys 12,9 sekunnissa (8 venttilillä). Se pystyy ajamaan kilpaa vaikka BMW 316:n kanssa!
Ja nyt vertailkaa kuinka paljon maksaa halvimmillaan BMW 316 ja kuinka paljon tulee maksamaan Kalina.
Mutta Ladavihaajat eivät rauhoitu koskaan. Aina löytävät Ladassa jotain moitittavaa (ovatko kaikki muut autot ilman vikoja?)
Loppujen lopuksi - jos Lada on niin huono ja halveksittava auto mitä te teette tällä palstalla? Ei kukaan pakota teidät ostamaan Ladaa...
Itsekkään. Hintakaan ei näköjään mikään myyntivaltti taida olla. Eipä varmaan kannata muutaman kymmenen auton mahdollisen myynnin takia maahantuontiin alkaa. Kyllä Vennään poika tietää mikä kannattaa, mikä ei.
Syy: Lada on ehdottomasti turvallisin auto Suomen teillä.Kuinka minä tämän näin koen,itse ajan sillä ja ei ole sattunut mitään.En ole nähnyt Ladaa kolarin aiheuttajana.Tämä on syy miksi se on meille suomalaisille juuri se hyvä ja sopiva
Kyllä rollaattori on vieläkin turvallisempi Suomen teillä.
Olisiko sinulla jotain tilastotietoa todisteeksi ettei Ladat aiheuta kolareita?
Uskaltaisimpa väittää että Ladat kolaroivat liikenteessä olevaan lukumääräänsä ja niillä ajettaviin ajokilometreihin nähden vähintäänkin yhtäpaljon kuin keskimäärin muutin merkit.
Kun ladisti joutuu kolariin, vammautumis-/hengenmenetysriski on selkeästi suurempi kuin muissa uusissa autoissa. Eihän ladasta löydy kuin turvavyöt ja hatara kori suojana.
PS. Ladoille sattuu keskimäärin ihan yhtä paljon onnettomuuksia kuin muillekin autoille.
Ladalla ajeta enemmän kolareita ainakin ajettuihin kilometreihin nähden. Kuskeista suurin osa on enemmän tai vähemmän heikkonäköisiä ja -kuuloisia ja refleksitkään eivät pelaa niin kuin nuorena.
Juuri näin. Lada-autoilijat ovat enimmäkseen eläkeiässä olevia, pitkän autoilu-uran omaavia, mutta huomiokyvyiltään jo huomattavan heikkoja autoilijoita. Heidän ajamisensa on rauhallista, mutta jokseenkin arvaamatonta juuri heikentyneiden aistien vuoksi. Yhdistettynä turvattomaan autoon -sekä itselle että muille - onnettomuusriski on suuri.
Ladan myynti on Suomessa jo käytännössä loppunut. Uusia Ladan ostajia ei enää tule ja vanhoista viimeisiä kuopataan juuri. Miksi Delta ryhtyisi mahdottomaan tehtävään kun heillä on kunnon autojakin myydä?
"Jokainen tervejärkinen voisi pitää itsestäänselvyytenä sitä, että takavuosien luokkansa myydyimpiin merkkeihin lukeutuva Lada nousisi nytkin aivan leikiten myydyimpien autojen tilastoissa kympin sakkiin. "
Jokainen joka ymmärtää yhtään mitään käsitteestä markkinatalous, ja tietää kysynnän ja tarjonnan välisen riippuvuuden ,osaa olla ihmettelemättä miksi lada ei ole enää vuosiin ollut maamme myydyimpien merkkien joukossa.
En ymmärrä miksei Ladalle löytyisi tänäpäivänä kysyntää myös Länsi-Euroopasta, kyseessähän on ensiluokkainen tuote; premium-auto (laatu korkeaa). Vai mitä hyvät kanssatoverit?
Kun tuo markkinatalous vaatii aina mahdollisimman hyvän vastineen sijoitetulle pääomalle. Eli tervejärkinen auton ostaja on tarkkaan harkittuaan tullut siihen tulokseen, että Ladassa saa vähiten vastinetta siihen sijoitetulle rahamäärälle. Yli 99% suomalaisista ei voi olla väärässä.
Näin asia toverit.Ladaa ei saa.Miksi en tiedä.Ehkä muut autotehtaat vaikeuttaa sitä.Ladaa tosiaan menisi kaupaksi ja paljon.On isänmaallinen vahinko,että tieturvallisuus kärsii huonoista saksalaisista ja ranskalaisista autoista