Kun kissalla ei ole enää hyvä olla ja se täytyy lopettaa. Omistajalla lienee valta päättää milloin ja miten, eläinlääkäri ymmärtääkseni piikin pistää, mutta mitä tapahtuu sen jälkeen? Saako ruumiin mukaan esim omalle tontille hautaamista varten? Vai velvoittaako laki hautaamaan tai tuhkaamaan sen jonnekin yleiselle eläinten hautuumaalle?
Mitä kuolleelle kissalle tehdään
toona
94458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Valitettavaa jos tuollainen on teillä ajankohtaista. Kuolleen lemmikin voi joko jättää eläinlääkäriin tai ottaa mukaan kotiin haudattavaksi. Eläinlääkäriin lemmikin voi jättää joko ilmaiseen/edulliseen yhteishautaukseen (lähinnä yhteistuhoaminen, mutta vaihtoehto sekin) tai toimitettavaksi hinnaltaan vaihtelevaan pieneläinkrematorioon joka tuhkaa lemmikin ja lähettää sen tuhkan takaisin kotiin.
Kuolleen lemmikin voi haudata itse omistamaansa pihaan, rajoituksena on kissankin kohdalla vain se että alue ei ole pohjavesialuetta ja hautauksesta ei aiheudu mitään haittoja ympäristölle. Kissa on haudattava vähintään puolen metrin syvyiseen hautaan. Jos ei itse omista mahdollista hautauspaikkaa niin hautaaminen edellyttää maanomistajan lupaa. Lemmikin tuhkan voi myös haudata tai sirotella itse omistamansa pihaan.
Kiitos tiedoista. Helpompi käsitellä lähestyvää asiaa kun tietää jotain.. Juu jatkuvasti tulee vanhuuden mukana kaikenlaista ikävää.. Mutta mistä sen oikeestaan tietää millon on sen aika.. Lääkkeitä on vaivaan kun vaivaan mutta kun niiden antaminenkin on taistelua..
Mielestä kissan voi ihan hyvin haudata omalle maalleen jos asuu omakoti talossa tai rivitalossa.Kerrostalossa asuvaa kissaa ei voi haudata omalle maalleen ilman lain antamaa virallista lupaa.Eläinlääkäri vain lopettaa kissan ja sen jälkeen antaa sen sinun käsiisi.Minulle saa mailata.Oisoitteeni on:[email protected]
Voi rakkaat ihmiset älkää laittako osoitteittenne yhteyteen tuota @merkkiä, se osoite on sitten niin helppo napata...ihan ysävällisenä neuvona.Laitatte sen merkin tilalle vaikka(at)tai (miukumauku)tms.
Onko kenelläkään tietoa eläinten täyttämisestä? Miten eläin pitää säilyttää ennen kuin sen vie täytettäväksi ja mitä kissan täyttämiset maksavat?
musta olisi kamalaa, kun oma kulta kuolleena "tuijottelisi" kirjahyllyn päältä. siinä tehdään eläimestä esine..laitetaanko mummo sinne viereen.. ;)
googleta "eläintentäyttäjä"
Edelleenkin olen todellakin pahoillani tulevasta :(
Jos kissanne on teillä jo monta vuotta ollut ja perheenjäseneksi tiensä löytänyt niin kyllä silloin jo kisun käyttäytymisestä ja silmistä näette milloin se aika on, lääke pidentää ikää mutta ei kisun elämänlaatua (ellei ole parannettava tauti kyseessä).
Saatte kisun jättää eläinlääkäriasemalle yleistuhkaukseen missä sen tuhka sirotellaan eläinten muistolehtoon teidän alueellanne (se riippuu) tai sitten voitte halutessanne valita yksilötuhkauksen ja uurnan sekä muistolaatan rakkaallenne mikä toimitetaan postiennakolla (tietysti riippuen eri paikkakunnista).Ja voi myös itse haudata ruumiin.
Olen henk.koht, sitä mieltä etten rakasta lemmikkiäni hautaisi oman taloni pihaan sen takia että jos joutuisin talon myymään niin myöskin se muru sinne jäisi..:(
Ja vaikka kuinka uusille asukkaille asiasta mainitsisi niin he välttämättä ei asiaa ottaisi huomioon..
Eli oma mielipiteeni on että tuhkaus ja omaan kotiin se uurna tai sitten rakkaaseen paikkaan mitä ei ihan heti ylös kaiveta niin se uurnan hautaus tai sitten tuhkan sirottaminen tärkeelle maalle.
Voi myös yhteyttä ottaa jos puhua haluatte.
http://www.kissakoti.palvelee.fi
juuri yhden rakkaan menetin:(
Vihdoin pystyin myöntämään itselleni, että luovuttava oli.
Kiitos Nelli näistä yli 18 vuodesta kanssasi, olet korvaamaton.
Itse jouduin tekemään tuon päätöksen 6,5 vuotiaan sairaan kisuni puolesta 13.10.06, ja sen todella näkee silmistä ja kissan olemuksesta, jos kissa kärsii.. Itkenyt olen,saavillisia, mutta tiesin tehneeni oikean päätöksen, en halunnut toisen kärsivän. Voimia toonalle ja muille samassa tilanteessa oleville..