mahallaan

Taas tulee näitä luokkaa tyhmä kysymys.

Eli nyt olen menossa rv18. Onko mahallaan nukkumisesta haittaa sikiölle? Itse kyllä selvästi tuntee kuinka kohtu painaa omia sisuskaluja lyttyyn kun on mahallaan, ei ole ollenaan mukavan tuntuista, mutta siedettävää. Itse en vain yksinkertaisesti saa unta ellen ole mahallaan. Samoin yöllä herään siihen jos olen kääntynyt johonkin muuhun asentoon. Toki tajuan että ennemmin tai myöhemmin uusi nukkuma-asento täytyy opetella, mutta mieluummin myöhemmin.
6732
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on nukkua mahallaan mun käsittääkseni niin kauan kun itse tuntee sen hyväks. Eiköhän vauva ole siellä ihan turvassa. Mulla on nyt rv 36 tasan ja edelleen nukun vatsallani.

Äänestä

Nukun onnellisesti mahallaan.

Äänestä

Normaali mahallaan nukkuminen ei ole onnistunut viikkokausiin mutta mun käsittääkseni aika monikin vielä näillä viikoilla kyllä tosiaan masulla nukkuu joten tuskin siitä mitään haittaa on jos vaan tuntuu itsestä hyvältä. Tuo mun maha on jotenki kumman iso, tuntuu melkein poikkeavalta näillä viikoilla mutta ehkä kuvittelen vaan... :/ Joskus yöllä oon herännyt vatsaltani ja olo on todella epämukava ja mahaan melkein sattuu, mutta nyt oon kehitellyt uuden nukkuma-asennon jossa pystyy jopa nukahtamaan. Periaatteessa ihan mahallaan mutta toinen jalka on nostettuna koukkuun niin ylös mahan alle/kyljen viereen, kuin mahdollista, niin että se nostaa sopivasti kroppaa ylös patjasta. Ihan mukava asento loppujen lopuksi ja ainakin mie oon saanut nukuttua, tosin jalka voi puutua jossain vaiheessa jos oikein kauan siinä asennossa makaa. :P

Äänestä
  • ystäväni nukkui loppuun asti mahallaan aj minäkin jos en kertakaikkiaan muuten saa nukuttua nukun semmosessa asennossa joka hyvin jäljittelee mahallaan nukkumista eli toinen jalka koukussa maha vähän siltä puolelta pursottaen.

    Tekee silleen miten ite tykkää. Nyt kun maha on hellänä vauvan kääntymisestä en ole ilennyt edes kyljellä nukkumaan kun ottaa kipeetä.

    Äänestä

niin kauan kun itse pystyt nukkumaan mahallasi. Minäkin nukuin noin viikoille 30 asti mahallani. Nyt olen joutunut olemaan kyljellään. 35 5

Äänestä
  • Mulla teki kans huonoa nukkua masullaan jonkun rv 7-16, sen jälkeen olen tyytyväisenä nukkunut masullaan. Nyt kun vauva jo sätkii tuolla sisällä se on alkanut protestoimaan/potkimaan kun menen masulleen. Taitaa tuntea olonsa tavallista ahtaammaksi ja siksi yritän nukkua enemmän kyljellään..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nukkumisesta kirjoitti:

Taas tulee näitä luokkaa tyhmä kysymys.

Eli nyt olen menossa rv18. Onko mahallaan nukkumisesta haittaa sikiölle? Itse kyllä selvästi tuntee kuinka kohtu painaa omia sisuskaluja lyttyyn kun on mahallaan, ei ole ollenaan mukavan tuntuista, mutta siedettävää. Itse en vain yksinkertaisesti saa unta ellen ole mahallaan. Samoin yöllä herään siihen jos olen kääntynyt johonkin muuhun asentoon. Toki tajuan että ennemmin tai myöhemmin uusi nukkuma-asento täytyy opetella, mutta mieluummin myöhemmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu