moi.
jos tätä palstaa lukee joku autokorinkorjaaja,niin kertoisitko ystävällisesti mulle,että kannaattaako kyseiseen ammattiin kouluttaa itsensä.saan yo lakin ensi keväänä ja haluaisin aloittaa yo-pohjaisen koulutuksen autoalalta,autokorinkorjaaja kiinnostaisi kun olen kiinnostunut autoista ja tuning on lähellä tämän tytön sydäntä..
kiitos jos sait selvää mitä kysyin ja vielä vastasit :)
kannattava ammatti?
12
1868
Vastaukset
- päätät
Mikä itsestäsi tulee isona.
Mitä esim. palkkaukseen tulee se ei varmaan vedä vertoja jollekkin huippujuristille.
Mutta eipä sekään ole elämän arvoista jos työskentelee alalla tai työssä joka ei anna mitään muuta kuin palkan.
Ja kyllä se palkka on vuosien työnteon jälkeen palkkio hyvin suoritetusta työstä.
Joten hakeudu rohkeasti kiinnostusta aiheuttavien töiden pariin.
Opiskelukin on varmaan huomattavasti helpompaa jos ala yleensä sivuaa kiinnostuksen kohteita.
Tsemppiä kouluun, mihin sitten suuntaatkin. - wc.
Itse en enää kouluttautuisi ko. alalle.En keksi kovinkaan positiivisia asioita tältäkään viikolta.Mietippä montako kiitosta asiakkailta saa, kun ensin repii helposti 300-500 egeä määräaikaishuollosta.Tosin poikkeuksiakin on.
Kaikilla aloilla on puolensa, joten kannattaa seurata sydämensä ääntä. Onnea valitsemallasi tiellä. - touhua
nykyään,varsinkin korikorjaus. Suurlujuusteräkset antavat uuden maailman tähän tojotahitsaukseen.
Nykyiset mittalaitteet ovat helppokäyttöisiä mutta maksavat paljon.
Mielenkiintoinen ala jos varsinkin monimerkkikorjaamoon menet ja vinkki; kannattaa opetella EHDOTTOMASTI myös hieman maalauspuolta! - Nimetön
muutama auto ihan harrastus ja oppimielessä.Toki autopeltisepälle työmaita on,kun ottaa huomioon muutaman asian.
1.Vanhemmalla kalustolla ajavat eivät aina ole kaikkein maksukykyisimpiä.Ja sen "yhden pienen reiän" asianmukaiseen korjaamiseen saa kyllä aikaa kulumaan. Koko päivän töistä täytyy kuitenkin muutama satanen saada.
2. Jos aiot custom tms. suuntausta niin jotta saisit asiakaskunnan luottamuksen ja määrättyä "nimeä" niin sinun täytyy rakentaa
3.Nykyautoissa käytetään paljon erikoisteräksiä ja tekniikka sekä materiaalit täytyy hallita.
Että kyllä se siitä, mutta ei helpolla. - tyttö haalareissa
niin ala kyllä kiinnostaa ja intoa olisi.ongelmaksi muodostuu se että lähin yo-pohjainen linja on reilusti yli sadan kilometrin päässä kotoa keskellä metsää.ongelmia tuottaa myös vanhempien huono suhtautuminen,pelkäävät,että työ liian raskasta,huono palkka,en työllisty ja..no ehkä se ei vastaa äidin kuvaa naisellisesta alasta.mutta eipä minusta sisarhentovalkoista saa vaikka haluaisikin :) aika näyttää
kiitos kommenteista kaikille :)- lähempääkin
opiskelupaikkoja autonkorjaus ja -maalausalaa opettavista ammattioppilaitoksista. Hyväksilukevat yleensä hyvin aiemmat lukio-opinnot. Pääset suoraan keskittymään ammatillisiin opintoihin. Tiedän eräänkin tytön joka opiskeli autokorinkorjaajaksi ja automaalariksi lukiopohjalta.
- eimuuta
MISSÄ ON LOANHEITTÄJÄT JA TÖRKYKIRJOITTAJAT. YLEENSÄ SUOMI24 ON NIITÄ TÄYNNÄ. EI SILLÄ, ETTÄ KAIPAISIN HEITÄ.
- huonoAsentajakoOlet
Ja kaivoit 2006 eläneen jutun aivopierusi pohjaksi, et taida olla mikään nero?
- Lokaaa
Ai et vai? Kovaan ääneen huudat heitä paikalle. Oma elämäsi lienee erittäin surkeaa, kun jo valmistuva yo saa sinut niin kateelliseksi että kaipaat loanheittäjää.
- mitenkähän.kävi
Mitähän aloittajalle kuuluu tänä päivänä, menikö autokorikorjaajaksi vai ei ja jos meni niin miltä työ on maistunut? Kymmenen vuotta kulunut aloituksesta jo.
- lokaaa
taitaa olla jo eläkkeellä
- Työeläkkeellä.jo.13.v
AINA kannattaa opiskella. Ihan mitä vaan! Tietysti ensisijaisesti sitä, mikä kiinnostaa. Ja jos ei työllisty sille alalle, niin sitten heti lisää jotakin muuta.
Jo parikymmentä vuotta sitten arvioitiin, että Suomessa ihminen joutuu opiskelemaan työhistoriansa aikana keskimäärin kolme eri ammattia. Niin kävi minullekin; autotehtaan hihnatyötä ja muita satunnaisia ja lyhytaikaisempia töitä en ole laskenut mukaan tähän.
Jos et mitään ammattia opiskele, et saa kuin niitä ns paskaduuneja ja niitäkin vain jos pärjäät venäläiselle, virolaiselle tai poikkeuksellisen ahkeralle matulle työhaastattelussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1605110- 1944061
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1403715Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat553029Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia522986- 1461987
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441747Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.361499Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?631434Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261319