Isontalon Antin tuomiot

v. 1855

Isontalon Antti kuunteli ensimmäisen langettavan tuomionsa 24-vuotiaana ja aiheena oli puukolla suoritettu pahoinpitely. Kyseinen käräjöinti käytiin vuonna 1855. Seuraavana vuonna Antti oli jälleen tuomiolla, tällä kertaa syytettynä luvattomasta viinanmyynnistä sekä rikotusta sapatista. Tuomiona hänelle langetettiin sakkoja. Vuonna 1858 Vaasan hovioikeus vapautti Isontalon vastuusta kuolemaan johtaneeseen Matti Tönkän puukotukseen. Hän sai ainoastaan sakot asiattomasta puukon kannosta.

Vuonna 1862 Isontalon Antti sai 33 paria raippoja sekä julkisen kirkkorangaistuksen taskuvarkaudesta, joka tapahtui Pietarsaaren markkinoilla. Kahta vuotta myöhemmin häntä syytettiin luvattomasta viinanpoltosta.

Nimismies Adolf Hägglundin nostama suuri prosessi häjyjä vastaan johti siihen, että Antti joutui vankilaan vuonna 1870. Isontalon Antin juttua käsitteli myös keisari ja senaatti, joiden armon antamisen jälkeen Antille luettiin tuomio, jossa hän sai sakkoja, raippoja, kunnianmenetyksen ja kuritushuonetta juopumuksesta, puukon kannosta ja aseen paljastamisesta käräjäpaikalla, mustalaismiehiin kohdistuneesta puukotuksesta, murroista ja varkaudesta, velkakirjan väärentämisestä ja siihen liittyvästä jauhomattojen huiputtamisesta sekä palovakuutetun omaisuuden polttamisesta vakuutusrahojen saamisen toivossa.

Lisäksi Antille langetettiin maksettavaksi huikeat korvaussummat. Kaikki muut ojennukset tuli kuitatuksi kuolemantuomiolla, kuten esim. Tönkän tappo. Rangaistus kuitenkin muutettiin 12 vuodeksi vankeutta. Kyseisestä taposta oli Anttia syytetty jo vuonna 1858, mutta silloin vapautettu todisteiden puuttuessa. Isontalon Antti vapautui vankilasta elokuun lopulla 1882.

4

1643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suksi

      Aivan äkkiseltään tämä juttu olisi kuulunut maakuntajuttuihin, mutta vilahtipa tässä Vaasakin. Se Kauhavan Ruma vallesmanni Hägglund oli vaasalainen ja on haudattuna Vaasan vanhalle hautausmaalle komian leskensä kanssa.

      Vaasalaisessa pajassa joka sijaitsi "kuolemanristeyksen vieressä" taottiin Antille raudat, olivat 80 kilon painoiset. Mutta riski oli mieskin. Matilda Wrede, Vaasan läänin maaherran tytär käännytti Anttia uskoon Vaasanlinnassa, mutta aluksi vähän heikoilla tuloksilla. Antin kaveri, se toinen Antti, eli Rannanjärvi hoiteli Isontalon Antin kotitilaa ja
      tuli samalla hoidelleeksi kaimansa vaimoakin. Tästä sai Antti tiedon vankilaan. Ja olipa kerran taas Matilda Wrede tullut selliin puhumaan uskon asioista, mutta Antti oli sillä kertaa torjunut sanoilla,
      - Kyllä mä tuun uskohon, mutta sitä ennen minä käyn tappamas Rannanjärven.

      Rannanjärvi ehdittiin tappaa ennemmin ennekuin Isoo-Antti tuli linnasta.

      Isoo Antti tuli uskoon ja Matilda Wrede oli mieluinen vieras Isossatalossa. Antista katosi entiset huligaanimetkut ja oli nuhteettomuudessa esimerkillinen mies.

      Vaasan lääninhallituksessa mietittiin sitä, että miten saataisiin järjestys Vaasan torille markkinoiden aikaan. Oman poliisin voimat eivät riittäneet.
      Joku lääninhallituksen virkamiehistä keksi, että pyydetään järjestyksen valvojaksi Alahärmästä Antti Isotalo. Näin tehtiin. Antti tuli ja maine tuli edellä ja näin tuli markkinoista rauhalliset.

      Yksi oli joka yritti pistää Antille vastaan. Hän oli vöyriläinen kivenhakkaaja Jakob Rask. Mutta Antti pisti voimillaan Jakobin nopeasti kuriin.

      Myöhemmin Jakob Rask jatkoi muuten häjyilyään ja ryyppäilyään torilla, kunnes sitten kuoli viinaan
      torille. Hän sai kunnian olla ensimmäinen joka kuoli Vaasan kaupungin uudelle torille.

      Pentti Suksi

      • Ehkä...

        tämä kotiseutuhistoria kiinnostaa erityisen paljon. On vain kiva lukea näitä juttuja ja tuo Isoo-Antti oli jonkin verran tuttu siitä laulusta ja suomenfilmistä :)

        Sama vanhemmalla iällä historiasta kiinnostunut kiittää :)


      • asiaan:
        Ehkä... kirjoitti:

        tämä kotiseutuhistoria kiinnostaa erityisen paljon. On vain kiva lukea näitä juttuja ja tuo Isoo-Antti oli jonkin verran tuttu siitä laulusta ja suomenfilmistä :)

        Sama vanhemmalla iällä historiasta kiinnostunut kiittää :)

        Mathilda Wreden isä Vaasan kuvernööri Wrede alkoi puukkojunkkareitten taltuttamisen ja nimitti Kauhavan ruman vallesmannin Hägglundin virkaansa, joka toimi nimittäjänsä linjan mukaisesti.

        Lähde: Ester Ståhlberg: Mathilda Wrede


    • Anonyymi

      Ei ne Antin korvaukset ole voinut HUIKEITA !! olla. Tuo "HUIKEA" sana / nimitys on NYKY AJAN MÄRKÄKORVIEN !! pitzojen mättö ja roskaruokien syöjien KEKSINTÖ ! Ennen syötiin kunnon ruokaa / ruokia ja vederttiin TURPAAN . . . . jos oli aihetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      39
      6915
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3898
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3280
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2844
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2662
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      37
      2092
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2047
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      38
      1963
    Aihe