elikkäs vaihdoin tässä taannoin tuon ilmanjakoläpän askelmoottorin mutta ilmastoinnin automatiikka ei nyt tunnu osaavan puhaltaa oikeisiin paikkoihin. Oisko se moottori jotenkin nollattava tai saatava laitettua oikeaan asentoon ennen kun laittaa virrat päälle?
askelmoottori
ht
8885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oletko kalibroinnut ilmastointilaitteen tuon askelmoottorin asentamisen jälkeen? Jos et ole, niin tee se nyt painamalla yhtäaikaa "AUTO" ja "OFF" -painikkeita.
Oletko varma, että vika oli nimenomaan askelmoottorissa, eikä missään muussa ilmastointilaitteen osassa? Asia varmistuu kalibroimalla tuo ilmastointi.
Mulla on 9000 vm 87, eikä siinä ainakaan ole mitään askelmoottoria. Purin ilmanohjaimen moottorin muutama vuosi sitten....päällinmäisessä kotelossa luki SAAB...seuraavassa BOSH ja viimeisinpänä paljastui pieni leikkiauton moottori, jossa luki made in hong kong. SAAB laatua. siinä kolme keskinmäistä asentoa oli tunnistettua potentiometrrin avulla ja kumpaankin päätyn moottori ajoi vain päin ja moottorille pysyi jännite senkin jälkeen kun se oli jumissa aika kauan (about 20 sekuntia). Eli se kalibroi joka kereta itsensä..... Voihan olla että uudenmissa on vähän laadukkaammat systeemit.
Ainakin NG900/OG9-3/9-5:ssa automaatti-ilmastointi tarvitsee kalibroida jomman kumman askelmoottorin (=ilmanjakajan ja ilmaseosläpän askelmoottorit) vaihdon jälkeen, jotta järjestelmä tunnistaisi, että vikaa ei enää ole. Vähän sama juttu, kuin resetoisit tietokoneen sen jälkeen, kun se (yleisimmin Windows) on kaatunut.
Vm 90 eteenpäin tuli askelmoottorit. Se leikkiauton moottori on muuten Bosch:n tekele, valmistusmaata en muista, mutta maksaa maltaita. Jos moottori on kärähtänyt kannattaa ostaa romuttamolta ilmankierrätysläpän moottori, jonka sisältä löytyy täsmlleen sama pikkumoottori. Kierrätysläpän moottori on taas joka 9000:ssa, joten niitä saa romikselta eikä niitä ole edes pahemmin käytetty.
Se takaisinkytkentäpotikka on jäänyt jotenkin meikäläisellekin arvoitukseksi. Koitan tosissani välttää sen avaamista. Moottori/potikka pakettia ei saa muuten ajaa irrallisena järjestelmästä koska moottori silloin pääsee rikkomaan potikan.
Vahva muistikuva on että siinä moottorissa luki tosiaan MADE IN HONGKONG........
Ainakin se oli samanlainen kuin pikkupoikana tuli purettua leikkiautoista!
Muuten moottori rupes toimimaan mulla puhdistuksen jälkeen. Oli vaan niin täynnä kuparipölyä että se aiheutti oikosulun kommutaattorin väleihin!!
Mulla oli siitä moottorista kollektorin pää niin kulunut että ei jaksanut enää pyöriä. se on tosiaan kuin autoradoissa olevien autojen moottori.
Kyllähän se on siksi ihmettelinkin sen hintaa. Vaikka se onkin Bosch:n tekele, niin se on voitu koota ties missä. Kysyin vastaavaa moottoria askarteluliikkeesta, mutta se on kuulema kohtuullisen tehokas kokoisekseen. Onhan siinä esim oikeat hiilet, eikä harjoja kuten leikki vehkeissä.