Täällä metsästäjän vaimo kyseleepi, josko joku teistä harrastajista olisi eksynyt internetissä sivulle, jossa myytiin jonkinlaisia metsästäjän "herkkukoreja"? Kori siis kaiketi sisälsi eri riistaeläimien lihaa(???).
Mieheni, metsästäjä myös, kerran ohimennen mainitsi moisesta, mutta enhän hölmöyksissäni tajunnut painaa mieleeni kyseisiä sivuja. Jos jollain siis löytyisi osoitetta niin kiitollisena tiedon vastaanottaisin. Muitakin isänpäivä- lahja ideoita otetaan mieluusti vastaan metsästykseen liittyen.
Mieheni, metsästäjä myös, kerran ohimennen mainitsi moisesta, mutta enhän hölmöyksissäni tajunnut painaa mieleeni kyseisiä sivuja. Jos jollain siis löytyisi osoitetta niin kiitollisena tiedon vastaanottaisin. Muitakin isänpäivä- lahja ideoita otetaan mieluusti vastaan metsästykseen liittyen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eipä ole kohdalle sattunut kyselemiäsi sivuja. Googlasin mutta ei löytynyt yhtään vinkkiä.
Hyvin varustetut lihakaupat myyvät riistaa silloin tällöin.
Yksi - eikä suinkaan huono - idea on tarjota iskälle vaikka paahdettua peuranseläkettä jossain hyvässä ravintolassa. Eli viedä se Isä ulos syömään valmiiseen pöytään. Niinhän moni äitikin äitienpäivää viettää!
Mitä muuta metsästäjä toivoisi isänpäivänä? Metsästysasuja, varusteita...? Laittakaapa metsästäjät vinkkejä tänne.
mitä itellä tullut hankittua tai mielessä jo pitempään, kaikki ei kaikille sovi mutta näistä vois löytyä
timanttiteroitin
terästermos
uusi kompassi
hyvä pieni otsalamppu
emännän itse tekemät hyvät villasukat
leatherman
kunnollinen nylkyveitsi ja lihanleikkuuveitsi(siis ei puukko vaan lihanleikkaajien ammattiveitsi, esim eräkontista(www. erakontti.fi)), ja niille puikkoteroitin
viiltosuojakäsine
kasaanmenevä makkaratikku (jotku tykkää, jotku ei voi sietää)
lampaantalja pyllyn alle kylmissä kopeissa peuraväijyä harrastavalle
r-collection vaatteita sopivilla painatuksilla (hyvä laatu hyvät kuvat)
hyvät sukat (craft urheilusukat paremmasta päästä)
lihalämpömittari
päällysvaatteet tms usein niin henkilökohtaisen mieltymyksen asioita että osaako vaimo ostaa kyseenalaista, siksi en niitä ehdottele
hyvä tuolireppu seuruemetsästäjälle
kunnon lampaankarvainen lentäjähattu passimiehille (kylmiä aikoja varten)
Boresnake aseenpuhdistin (ostaessa pitää tietää miehen aseen kaliberi (piipun tarkka halkaisija))
tässähän pääsi vauhtiin
Riistankäsittely- ja ruokakirjoja (www.kokkikolmonen.com), löytyy monia hyviä
lintuhihna
hirvikärpästakki
ja jatkuu
kuulevat kuulosuojaimet
ravistettava taskulamppu
ja tärkeimpänä positiivista ymmärrystä miehen harrastusta kohtaan (ja siis varsinkin siitä seuraavaa reissaamista),
ja miehen muita tarpeita kohtaan joista ei voi puhua tällä palstalla kun ei ole 18v vastuunpoistolausetta (ja siis ymmärrys ei riitä vaan aktiivinen osallistuminen)
itse vois pitää riistanlihan, ainakin kotimaisen tuomista melkein loukkauksena, mutta riistaruoanlaittoon sopivat mausteet ja välineet tietenkin ois eri asia,
eli hyvä keittiölihaveitsi,
metsolle tarpeeksi iso rautapata,
katajanmarjat ja minttuhyytelöt mausteina
lihalämpömittari (hyvä, jossa näyttö uunin ulkopuolella
Joku ehdottikin jo tuolla ylempänä isän viemistä ravintolaan syömään riistalounasta.
Jospa minunkin eukkoni olisi lukenut sen!!
Todella hyvä idea.