Olli editoi videota

Olli sai päiväkirjahuoneesta läppärin jolle on valmiiksi ladattu eilen kamerapuhelimella kuvattuja videoklippejä. Läppärille on asennettu videoeditointisofta jolla Olli nyt koostaa valmista videota keittiön pöydällä. Naureskelevat juuri sille tallenteelle kun Kaki vahingossa iskee vasaralla huti ja särkee tuulilasin.
51153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ihmettelin sitä, että kaikki katsoivat Ollin eilisiä taltiointeja. Niissähän on myös Ollin itsensä kuvaamana ja selittämänä hänen sabotointiyrityksensä. Eikös kaikille nyt tule selväksi Ollin toimet (ja se varsinainen viikkotehtävä, jota Ollin lisäksi muut eivät saisi tietää).

Vai onko Ollin vain oltava tarkkana ja kelattava (ilman ääntä) ne kohdat nopeasti ohi, joissa hänen puheensä sabotointitehtävästä kuuluvat.

Viikkotehtävä on varmaan Ollille haasteellinen ja hän vaikuttaa olevan siitä kovin innostunut. Hauska seurata, mitä tapahtuu.

Äänestä

Olli harmittelee ettei saanut kunnon ammattilaistason ohjelmaa käyttöönsä. Hän oli pyytänyt Big Brotherilta Photoshopin editoria, mutta sai ilmeiesti paljon yksinkertaisemman Adoben Elementsin. Muut arvelevat että juuri sen takia ettei sitten mene turhaa aikaa ohjelman opiskeluun. Olli olisi kyllä osannut käyttää entuudestaan haluamaansa ohjelmaa ja kuvaileee muille mitä kaikkea sillä olisi voinut tehdä; Mm 3D mallinnuksen Skodasta ja hienoja logoja yms.

Äänestä

Olli keksi että tarvitsevat intron eli hyvän alun videoon ja kehitteli idean että jokainen asukas kuvataan Skodan edessa jokin työkalu kädessä. Olli ottaa jokaisesta "360-kuvaksen" eli pyörähtää asukkaan ympäri kameralla.

Äänestä

Olli oli jo sunnuntaina toivonut että tulisi luovuutta vaativa viikkotehtävä. Vaikka Olli vakuuttelikin päiväkirjahuonekohtauksessa että tehtävä on mielenkiintoinen niin en usko että Olli nyt kovin innoissaan oli tehtävästä jossa kitataan autoa, mutta kun kuuli tehtävän todellisen luonteen ja videoinnista niin siitä asti Olli on ollut tulessa.

Ollin luovuus on nyt irti kun suunnittelee videota ja mielenkiinnolla odotan sitä mitä saa irti kamerasta ohjaajan ominaisuudessa ja editorista leikkaajana ja suunnittelijana.

Äänestä

Mikä videoeditori pyörii läppärissä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Big_Brother kirjoitti:

Olli sai päiväkirjahuoneesta läppärin jolle on valmiiksi ladattu eilen kamerapuhelimella kuvattuja videoklippejä. Läppärille on asennettu videoeditointisofta jolla Olli nyt koostaa valmista videota keittiön pöydällä. Naureskelevat juuri sille tallenteelle kun Kaki vahingossa iskee vasaralla huti ja särkee tuulilasin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu