Löydä hauskoja juttuja netistä.

kaisa..

Tyhmyys kukkii

YKSI VIIDESTÄ brittilapsesta ei pysty paikallistamaan Englantia maailmankartalta, paljastaa National Geographics -lehden tekemä tutkimus, jossa haastateltiin 6-14-vuotiaita kakaroita. Monet lapsista eivät edes tienneet, että Lontoo on Englannin pääkaupunki.

7

618

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tarvitsekaan

      Mitä 6-vuotiaan tarvitsee tietää? Eihän suomalainen lapsi edes ole koulussa silloin.
      Oppia saadaan koulusta, ei se ole syntymälahja.

      • 14v

        ole enään 6 vuotias


      • sitä minä vaan
        14v kirjoitti:

        ole enään 6 vuotias

        ..."jossa haastateltiin 6-14-vuotiaita kakaroita"...


    • Epsañassa on tietämys samaa luokkaa, mutta Madridin ne kyllä tietävät pääkaupungiksi. Kartta on paha, jollei sitä koulussa kunnolla opeteta. Täkäläiset tietokilpailut sisältävät "hakkuriosiossaan" sellaisia vaikeita kysymyksiä kuin mihin mereen laskee Ebro (Espanjan yksi suurimpia jokia) - arvauksia tuli Atlantista Tyyneen valtamereen asti ja vain puolet kilpailijoista sen tiesivät. Vitsi kun on siinä, että se menee Katalonian halki ja sehän on kansallistuntoiselle lähes ulkomaata.

    • Hauskan hauska

      Luin kerran netistä tuontyyppisen jutun ja oli se hauska, riemujuttu älykkyydestä, taisi olla murrejuttu. Saispa sen vielä lukea tällä palstalla. Otsikkoa en muista varmaksi, oli kuitenkin tuon tapainen. Vain älykäs antaa vastauksen savolaisen tyyliin. Olen saanut heitä kuulla jo 40 vuotta enkä kyllästy.

    • Minä en 6-vuotiaana tiennyt edes mitä tarkoittaa sana KAUPUNKI! Vielä vähemmän mikä oli Suomen pääkaupunki. :))

      • hakkma14

        6-vuotiaana en tiennyt kuin Jyväskylän kaupungiksi ja Jerusalemin (kaupunki ylhäinen).
        Sitten kun oppariin mentiin piti olla maantieto Suomen kohdalta aika hyvin hyppysissä.

        Oma lapseni 80-luvulla väänsi yo-kokeissa Eurajoen Oulun lääniin kuuluvaksi, ja oli tulisilla hiilillä, menisikö siinä reaalin ällä. Ei mennyt.

        Tieto katoaa ja kielilläpuhuminen lisäänty vai miten se meni?!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1496
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1357
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1082
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe