Sokerista

Paljonkohan 100kg ihmisen sokeriarvo nousee jos juo 4dl lämmintä vettä johon on sekotettu 2dl sokeria?

Onkos moinen sokerin kerta annos vaarallinen?

Kyseessä siis veto siks tuommonen annos.
1563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

2 dl sokeria sisältää noin 170g hiilihydraatteja. On hyvin vaikea arvioida paljonko verensokeri tuosta nousee. Ilman oman kehon insuliinin vaikutusta tuollainen periaatteessa keskimäärin voisi nostaa 30-40 mmol/l, mutta terveillä ihmisillä haima kompensoi kohoavaa verensokeria niin nopeasti ettei nousua tule välttämättä yhtään.

170g sokeria vastaa karkeasti lähes kahta ravintolassa tarjoiltavaa pizzaa, eikä ole terveelle erityisen vaarallinen. Itse olen diabeetikkona joutunut parhaimmillaan tankkaamaan kolmattasataa grammaa hiilareita virheellisen insuliinipistoksen jälkeen. Todennäköisesti saat tosin melkoisen pahan olon tuosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jokeru kirjoitti:

Paljonkohan 100kg ihmisen sokeriarvo nousee jos juo 4dl lämmintä vettä johon on sekotettu 2dl sokeria?

Onkos moinen sokerin kerta annos vaarallinen?

Kyseessä siis veto siks tuommonen annos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu