Elikkä minkälainen homma olisi vaihtaa 900 Saabiin vetonivel? Itse osan ei luulisi olevan järkyttävän kallis....kun saisin kyseisen auton ilmaiseksi mutta siitä on vetonivel rikki...kannataakko alkaa kunnostamaan?
Saab 900 vetonivelen vaihto????
Wiima88
81481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Totta kai kannattaa, korjausopas kirjastosta tai kaupasta, ja eikun hommaan.
Niin, tarvii siihen muutakin kuin sen korjausoppaan...
Hieman eksoottisia työkaluja ovat hylsy ja väännin jolla saa keskimutterin auki. Vaikka ostaisi nuo biltemasta niin eivät ne ihan ilmaisia ole. Hylsyyn menee kympin verran ja vääntimeen 15 euroa.
Tunnin voi varata tuohon hommaan korjaamolla ja halvimmillaan veloitus (paikka minkä tiedän) on 40 euroa tunnilta.
Joten, kannattaako alkaa 15 euron vuoksi harjoittelemaan, tuossa menee amatöörillä monta tuntia ja jää ikuinen epäilys siitä että pysyykö se keskimutteri kiinni ja suojakumi paikoillaan.
Nivelen suojakumin alla & rasvapaskassa olevan vetoakselin kiinnityssokka täytyy myös avata kuten alapallonivel jotta saa vedettyä akselin irti.
hintaan 49€, ei paha. Nyt sitten vinkkejä nivelen vaihtoon....?
Missäpäin asut? Jos pääkaupunkiseudulla niin voin neuvoa sinulle edullisen korjaamon.
ajattelin laittaa itse, enkä asu pääkaupunkiseudulla
Onnea laittoon.
Kerro miten kävi ja pljonko säästit :-)
Kerropa muillekin hyvä ja edullinen Saab-korjaamo pääkaipunkiseudulla. Mieluiten vielä vaikkapåa Itä-Helsingin puolelta.
Olen itse melko tuore -87 ysisatasen omistaja. Tekisi mieli pitää perheessä kulkenut klassikko kunnossa.
Hyviä vihjeita otetaan vastaan.