yrityisten it-järjestelmien hallinnasta

Olen duunaillut viitisen vuotta kahdessa eri yrityksessä järjestelmänasiantuntijan & mikrotuen töitä AMK-tutkintoni jälkeen.

Ei ole hienoa, ei. it-osastoltamme on lähtenyt tekijöitä menemään ja toimitusjohtajaa lainaten todetaan "katsotaan miten pärjätään ilman" , ja uutta ei tilalle ole edes harkittu vaikka tarve olisi kova ja samat hommat pitää tulla tehdyiksi samaan tapaan.

siispä kaksin it-osaston toimintaan, ~ 250 työaseman it-infraa lukuisine palvelimineen, jakautuen yrityksen neljään eri toimipisteeseen Suomessa. Ulkoistuistakin firma mietti muutamia vuosi sitten, mutta erinäisistä syistä it-oaston toiminta pidetään myös jatkossa omana.

Työtä on helvetisti liikaa, jo pelkästään mikrotuen työtä loppukäyttäjille. Puhelin soi jatkuvasti ja samalla pitäis viedä eri päivitysprojekteja , käyttöönotto & kehitysprojekteja eteenpäin. Kaikki on vaiheessa, käyttäjät jokseenkin tyytymättömiä, tekniikka vanhahtavaa jolla kituutellaan vaan, jotenkin ollaan vaan päivä kerrallaan selviydytty.
Mahdollisimman pienin investointikustannusten & laitehankinnoin.

it-osasto ei johda käytännössä kukaan, oma esimies ei tiedä asioista mitään eikä ole edes kovin kiinnostunut muun toimensa ohella. Kuitenkin lähes koko bisnes nojaa toiminnanohjausjärjestelmien, tietokantojen, it-infran yleisestä moitteettomastasta toimivuudesta.

Paskaa siis tulee niskaan helvetisti.

Ketä kiinnostaa olla ei it-firman it-osastolla duunissa? Liksaa tippuu hikiset 2500 - 2600€ ja töitä saat painaa niska limassa ja suurin osa firman kavereista vaan vittuilee ja naureskelee.

Oot yksin hikisessä kopissa miettimässä ongelmia ennenkuin kaikki kaatuu lopullisesti niskaan.
324567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Meillä on sentään IT päällikkö olemassa, sille oon laittanu monta kertaa palautetta ja haukkunu meidän systeemit moneen otteeseen.

Eiköhän se syyllinen ole kyllä vielä korkeammassa johdossa. Ne jotka on päättäneet laittaa IT budjetin niin tiukalle, että järjestelmien luotettavuus on kyseenalainen ja se on ilmeisesti halvempaa seisottaa koko firman työntekijöiden hommia kuin antaa rahaa sen verran, että IT hommat tehdään hyvin ja uutta rautaa löytyy varsinkin servereistä.

Tuo IT budjetti minimiin työt pitäis tehdä maksimaalisella nopeudella on todella huono yhdistelmä.

Noo nyt on varmaan sitten palkattu lisää jengiä, jotta saadaan hommat tehtyä ajallaan järjestelmien toimimattomuuden takia.

Mitä turhaan mitään rautaa servereihin uusimaan, kun vanhatkin serverit toimii?
Ihan turha kulu.

No ehkä sitten kun vanhat serverit kärähtää saadaan sitä lisäpotkua tämän kautta, on vaan niin perhanan kestäviä nykyään, et menee monta vuotta viel...

Sitten ollaan kilpailutettu firman nettipiuhat halvimpaan mahdolliseen, luotettavuudella ei oo mitään väliä, kunhan on halvin.
Se on vaan halvempaa seisottaa hommia, kun ei saa servereihin edes yhteyttä.

Äänestä
  • Veikkaisin, että suurin syyllinen on se IT-pomo tai kuka sitä roolia vetääkin. Hänen kuuluisi pitää lippu korkealla ja rummuttaa linjaorganisaation vetäjille & ylempään johtoon kuinka kriittisiä firman toiminnalle ovat tietyt IT-toiminnot. Reilusti analyysiä pöytään siitä, minkä IT:n varassa firma pyörii ja mitä häiriöitä ja kuluja tulee jos jokin osa lakkaa toimimasta (tai sama toisinpäin: kuinka tehokasta ja edullista toiminta on kaiken toimiessa 101% hyvin).
    Kunnon IT-johtaja saa laskettua tuon yksikkökuluksi /tuotettu ruuvi tai palvelutapahtuma ja silloin päsätään puhumaan siitä rahasta ja sen käytöstä.

    Jos IT-pomo ei tajua oman tonttinsa arvoa eikä pidä sitä asianmukaisesti esillä johtoryhmää myöten, olisi aika katsella terhakampaa pomoa taloon...

    Äänestä

Ensinnä pyydä kunnon palkankorotusta ainakin luokkaa 500e/kk. Saat korotuksen tai sitten et.

Kaikesta huolimatta, älä yritä suoriutua kaikesta. Vähennä puhelimeen vastailua. Teet vain välttämättömät työt ja annat olla mitä et ehdi tehdä. Jos valitetaan, sanot kylmästi ettei ole aikaa / resursseja hoita asiaa, ehkä sitten kk päästä jos aika löytyy.

Ja jos järjestelmä tai laitteet kaatuu/hajoaa anna kaatua/hajota. Aina voi sitten muistuttaa, että tämähän oli odotettavisa säästölinjan seurauksena.

Muutaman päivän sairasloma kiireisenä aikana flunssan takia voi tehdä myös hyvää, sairaanahan ei töihin pidä mennä.

Olen oppinut ettei yrityksissä ymmärretä kuin rahan päälle. Työmääräsi ei kiinosta ketään firmassa etenkin, jos osapuilleen saat pidettyä pyörät pyörimässä.

Sinut otetaan todesta ainostaan sitten, kun pyörät eivät enää pyörikkään niin luotetavasti ts. tulee kuluja. Alkaa löytyä sitä rahaa laitteisin ja lisää työntekijöitä palkataan.

Ja mitä pahimmillaan voi tapahtua sinulle teet niin tai näin, potkut? Tuskin, koska milläs irtisanovat jos kuitenkin olet parhaasi yrittänyt.

Uutta työpaikkaakin voi kannattaa etsiä.
On hyvin terapeuttista yhtenä kauniina päivänä ilmoittaa vaihtavansa työpaikkaa ja kehottaa pärjäilemään.

Äänestä

Viitisen vuotta itsellänikin kokemusta kasassa ja hommaa menee seuraavasti. Yksin ylläpidän

- 120 konetta
- Alivuokralaisen 12 konetta (erilainen ympäristö)
- 5 Palvelinta (Mail, File*2, Intra, www)
- 300 käyttäjätunnusta
- 20 tulostina ja kopiokonetta
- Kytkimet, palomuurit, Wlan jne jne

Koko verkon olen rakentanut itse. Kaikki laitteen olen hankkinut itse tai ollut hankittuna kun aloitin. En ole käyttänyt konsultteja tai asiantuntuioita. Kursseille olen päässyt tasan kerran. Loput on itse opeteltu.

Ja palkka on 1800 euroo kuussa. Ei mahda mitään mutta siivoja ja keittiöapulainenkin saa saman.

Ei kai tarvitse sanoa että esimieheni ei tiedä IT maailmasta ja se vaativuudesta mitään.

Äänestä
  • Otan oikeasti osaa, muttei tälläiselle voi enää muuta kuin nauraa. Pyydä palkankorotus tai vaihda työpaikkaa.

    Äänestä

Mulla on aikastalailla sama tilanne. Konemäärät ja palvelimet samaa sarjaa, ehkä hieman enempi, mutta vastaavasti aika kiinteästi kahdessa paikassa. Käyttäjät aivan muun alan ihmisiä.

Menin 5 vuotta sitten korkeimman johdon toimistoon ja kyselin vastuuta. Minulle oli tehty esimies, joka on pelkkä muodollisuus kuviossa. Siispä tein parin A4 sivun verran riskikartoitusta, jossa oli lueteltu tyypillisimmät ongelmat ja niiden seuraukset. Samaan oli ympätty myös palvelintuhot ja murtautumiset yms. Esitin asian niiden pikkujuttujen ja päivittäisten juttujen puolesta, koska silloin päivä meni ylitöiden puolelle, ennenkuin nauhat oli varmistettu, käyttäjille oli vaihdettu värikasetit (jep!) viruspäivitykset ajettu, tehty kaikki samperin rutiinit ja kuunneltu kuinka se "@" merkki nyt vaan ei ollut siellä näppäimistössä. Samalla oli asennettu ehkä kummenkunta konetta uusiksi, kun siellä tilassa tarttetaankin seuraavana päivänä WIN2000, kun joku muu ei toiminukkaan. Pyysin siis apuria näiden tekemiseen. En tietenkään saanut. Samalla otin asiakseni kertoa, että meinaako johto antaa ohjeita kriittisempien järjestelmien hoitamisesta, kun sieltä ei koko työuran aikana ole tullut mitään tehtävää (tietenkin olin niitä hoitanut) ja epäilin että osa alkaa olla jo niin vanhoja, että niitä ei voi päivittää. Tein selväksi, että minun työni on työtä ja johdon työtä on vastuu. Pikkuhiljaa kun kertoilin viikonkin katkoksesta, mitä joku laitteen rikkoutuminen tekisi, niin kas kummaa.. sainkin rahaa ison varmistus robon ostoon ja kun niitä kävi tasaisesti kuukauden-kahden välein kertomassa jonkun uuden epäkohdan ja vastuukysymyksen, niin nyt alkaa olla hyvällä mallilla.

Käyttäjille on tehty selväksi, että ihan turha tulla viimeisenä päivänä asennuksia vaatimaan tai että jos kokeillaan jotain erikoista, niin se käydään tekemässä läpi reilusti ennen esittelytilaisuutta eikä vaan luoteta tekniikan toimivuuteen.

Johto elää pienessä pelossa koko ajan, koska se tietää että ne ovat oikeassa vastuussa jos joku kajahtaa. Toki moraalinen vastuu on mulla, mutta yrityksestä vastaa ylin johto. Tällöin on paljon helpompi käydä kysymässä, että mitä teen tälle vanhentuneelle laitteelle? Siihen perään että minulla olisi ehdotus.. jos johto on sitä mieltä, että mitään ei tehdä, niin se ei ole enää sinun ongelmasi, viisaammat on päättäneet ja OTTANEET VASTUUN!

Äänestä
  • HEI OIKEESTI!

    Ei ne esimiehet tiedä miten kriittisistä jutuista on kyse, koska nehän on toimineet vaikka on pelattu reilulla henkilövajauksella.

    Kaikki on kunnossa esimiesten mielestä, kun ei ole mitään tapahtunut.

    Ei pomot osaa pelätä, kun eivät tiedä mitään riskeistä. Kun kertoo todellisen tilanteen alkaa äkkiä tapahtumaan.

    Eräässä softa/palvelintalossa oli jätetty kuormitustestaukset väliin, eikä ollu jaksettu kertoa miten tuotantoon järjestelmien uusia versioita asetetaan tai saati edes viitsitty mitenkään dokumentoida.

    Siinä oli toimitusjohtajan naama vähän happaman näköinen, kun sitten yhden tärkeimmän asiakkaan systeemit kaatuivat. Puhelimet soivat kuumina, kun asiakas oli kerinnyt julkaisemaan palvelunsa.

    Ei riskien poistamiseen ymmärretä investoida, jos ei tiedetä riskeistä mitään.

    Muutaman kerran kun riskit realisoituvat, herkkyys investointeihin kasvaa kunhan ensin tiedostetaan riskien olemassaolo.

    Äänestä

Jos sinun titteli on järjestelmäasiantuntija, niin kerrotkos minulle mikä on järjestelmä, jonka asiantuntija olet? Työnkuvasi ei todellakaan ole mitään muuta, kuin atk-tuen ja palkkakin siihen nähden 500-800 euroa yläkantissa.

t. Järjestelmäasiantuntija 28-v. amk-insinööri / 4200e/kk, 2-vuotta työkokemusta.

Äänestä
  • Miten olisi vaikka tietoJÄJRJESTELMÄ? :)

    Itselläni taitaa käyntikortissa lukea vaan asiantuntija ja loosin ovessa "tietohallinto".

    Näitä yleismaailmallisia nimikkeitä ei voi ku rakastaa.

    Äänestä

  • Heh heh, näin vastaa kaveri jonka (kuviteltu) palkka on 2000 EUR yläkantissa ;-)

    Äänestä

  • kamo kirjoitti:

    Heh heh, näin vastaa kaveri jonka (kuviteltu) palkka on 2000 EUR yläkantissa ;-)

    Tämä nyt vain on niin, että kun olet todellinen Järjestelmäasiantuntija , etkä mikään palvelinten ylläpitäjä, niin palkkaa maksetaan sen mukaan. Oma palkkani on vielä ehkä alakantissa työn vaativuuden ja kk-laskutukseeni nähden, mutta aina ei voi voittaa...

    Äänestä

  • kateellinen olla... kirjoitti:

    Tämä nyt vain on niin, että kun olet todellinen Järjestelmäasiantuntija , etkä mikään palvelinten ylläpitäjä, niin palkkaa maksetaan sen mukaan. Oma palkkani on vielä ehkä alakantissa työn vaativuuden ja kk-laskutukseeni nähden, mutta aina ei voi voittaa...

    No nyt kyllä ymmärsit tahallasi väärin. Kahden vuoden työkokemuksella ei kukaan ole "todellinen Järjestelmäasiantuntija", siinä ajassa ei guruksi kasveta. Eikä palvelinten ylläpitäjiä suinkaan pidä aliarvoida, niitä kun on muunkin laisia kuin ehkä tuntemasi Windows/Intel laiteistot.
    Mutta hei, jos joku oikeesti saa noin paljon palkkaa juniorina, niin mikäs siinä. Itse en tuohon yllä edes pidemmällä kokemuksella, vaikka näkisin jo vähitellen olevani todellinen Järjestelmäasiantuntija (huom. isolla J:llä )
    Lopuksi, ennen kuin joku ehtii kuittailla kirjoittelusta tänne keskellä päivää, niin istun kotona kipeänä ja tämäpä se on mukavaa ajanvietettä ;-)

    Äänestä

  • kateellinen olla... kirjoitti:

    Tämä nyt vain on niin, että kun olet todellinen Järjestelmäasiantuntija , etkä mikään palvelinten ylläpitäjä, niin palkkaa maksetaan sen mukaan. Oma palkkani on vielä ehkä alakantissa työn vaativuuden ja kk-laskutukseeni nähden, mutta aina ei voi voittaa...

    Mitkä mielestäsi ovat järjestelmäasiantuntijan työtehtävät?

    Jossain sanotaan, että toimialaosaaminen tekee vasta todellisen asiantuntijan, eikä niinkään tekninen nippelitieto yms. vaikea sanoa, tekniikastakin kun voi tietää niin paljon, ja monella tasolla..

    Äänestä

  • kamo kirjoitti:

    No nyt kyllä ymmärsit tahallasi väärin. Kahden vuoden työkokemuksella ei kukaan ole "todellinen Järjestelmäasiantuntija", siinä ajassa ei guruksi kasveta. Eikä palvelinten ylläpitäjiä suinkaan pidä aliarvoida, niitä kun on muunkin laisia kuin ehkä tuntemasi Windows/Intel laiteistot.
    Mutta hei, jos joku oikeesti saa noin paljon palkkaa juniorina, niin mikäs siinä. Itse en tuohon yllä edes pidemmällä kokemuksella, vaikka näkisin jo vähitellen olevani todellinen Järjestelmäasiantuntija (huom. isolla J:llä )
    Lopuksi, ennen kuin joku ehtii kuittailla kirjoittelusta tänne keskellä päivää, niin istun kotona kipeänä ja tämäpä se on mukavaa ajanvietettä ;-)

    Itseltäni löytyy erään alan kovaa toimialaosaamista erittäin hyvät tekniset taidot (määrittely, ohjelmointi, testaus yms.). Tähän kun lisätään vielä hyvät sosiaaliset kyvyt (asiakkaat tuntuvat olevan enemmän kuin tyytyväisiä), niin voin helposti sanoa olevani Järjestelmäasiantuntija isolla J:llä.
    Se ei ole minun vikani, ettet itse yllä ilmeisesti samaan vaikka olet alalla tahkonut vuosikaudet. Eihän toisaalta kaikista tule TeemuSelänteitäkään vaikka kuinka treenaisi.

    ps. Sen verran unohdin mainita, että valmistuin kaksi vuotta sitten ja lasken tämän 2-vuoden työkokemukseni siitä alkaen. Tulihan sitä opiskeluaikanakin paljon työssä käytyä.

    Äänestä

  • väärin ymmärretä... kirjoitti:

    Itseltäni löytyy erään alan kovaa toimialaosaamista erittäin hyvät tekniset taidot (määrittely, ohjelmointi, testaus yms.). Tähän kun lisätään vielä hyvät sosiaaliset kyvyt (asiakkaat tuntuvat olevan enemmän kuin tyytyväisiä), niin voin helposti sanoa olevani Järjestelmäasiantuntija isolla J:llä.
    Se ei ole minun vikani, ettet itse yllä ilmeisesti samaan vaikka olet alalla tahkonut vuosikaudet. Eihän toisaalta kaikista tule TeemuSelänteitäkään vaikka kuinka treenaisi.

    ps. Sen verran unohdin mainita, että valmistuin kaksi vuotta sitten ja lasken tämän 2-vuoden työkokemukseni siitä alkaen. Tulihan sitä opiskeluaikanakin paljon työssä käytyä.

    et ole vielä järjestelmäasiantuntija "isolla J:llä".

    Tittelisi voi olla mikä on, sillä ei ole mitään merkitystä. Myös minä aloitin aikoinani järjestelmäasiantuntijana -ja jopa ilman alan koulutusta.

    Sain ensimmäisen suuren kansainvälisen projektini jo untuvikkona, sillä minulta odotettiin suuria. Kahden vuoden jälkeen olin hemmetin hyvä, mutta varsinaiseksi asiantuntijaksi (=taso "GURU") kasvoin vasta neljän vuoden jälkeen (korkea ÄO auttaa kummasti). Näin jälkeenpäin katsottuna.

    Ei kannata mainostaa, että sinulla on alan "kovaa" toimialaosaamista. Kahdessa vuodessa ei ole KENELLÄKÄÄN untuvikolla kovaa osaamista (ellet ole työskennellyt vuosia alalla jo aikaisemmin). Sinä voit luulla nyt niin, mutta kasvat myöhemmin ymmärtämään, miten vähän tiesitkään nyt. Minulla oli toimialan kokemusta useita vuosia ENNEN tietohallintoon siirtymistä. Ilman sitä olisin tuskin tullut guruksi niin lyhyessä ajassa.

    Miksikö et voi olla "kova osaaja"? Siitä yksinkertaisesta syystä, että kaksi vuotta gurutason tiedon hankintaan ei yksinkertaisesti riitä. Suuret projektit kestävät helposti 6kk-24kk, jolloin olet hankkinut gurustatuksen VAIN sen yhden projektin sisällön osalta.

    Luulen, että me vanhemmat (toiminnanohjaus)gurut määrittelemme "kovan osaamisen" huomattavasti tiukemmin kriteerein kuin sinä.

    Sinussa on varmasti potentiaalia, mutta todelliseksi asiantuntijaksi sinulla on vielä paljon projekteja kokematta ja tietoa hankkimatta. Hyvää matkaa!

    P.S. Voit harkita väittäväsi itseäsi "ison J:n" asiantuntijaksi, kun kollegasi/alaisesi tulevat kysymään sinulta konsultaatiota mihin tahansa järjestelmään tai bisnesprosesseihin liittyvään asiaan, tietäen saavansa sinulta vastauksen. Sitten, kun edellämainitun lisäksi bisnespuolelta kysytään sinulta neuvoa, millaisia prosesseja ja käytäntöjä heidän kannattaisi noudattaa (=tiedät bisnesedustajia paremmin, mitä he tarvitsevat), voit ajatella olevasi guru.

    Äänestä

  • Muikkunen_ kirjoitti:

    Mitkä mielestäsi ovat järjestelmäasiantuntijan työtehtävät?

    Jossain sanotaan, että toimialaosaaminen tekee vasta todellisen asiantuntijan, eikä niinkään tekninen nippelitieto yms. vaikea sanoa, tekniikastakin kun voi tietää niin paljon, ja monella tasolla..

    Puhtaasti hardishemmot / tekniset applikaatioidentukijat (unix, linux whatever...) eivät tarvitse toimialaosaamista ollakseen todellisia asiantuntijoita. Heille riittää tieto, kuinka kriittistä palvelua he ovat tukemassa ja millaista tukea se vaatii.

    Liiketoimintaosaamista tarvitaan siinä vaiheessa, kun ohjelmistoja käytetään suoraan yrityksen liiketoimintaan.

    Äänestä

  • että sinä kirjoitti:

    et ole vielä järjestelmäasiantuntija "isolla J:llä".

    Tittelisi voi olla mikä on, sillä ei ole mitään merkitystä. Myös minä aloitin aikoinani järjestelmäasiantuntijana -ja jopa ilman alan koulutusta.

    Sain ensimmäisen suuren kansainvälisen projektini jo untuvikkona, sillä minulta odotettiin suuria. Kahden vuoden jälkeen olin hemmetin hyvä, mutta varsinaiseksi asiantuntijaksi (=taso "GURU") kasvoin vasta neljän vuoden jälkeen (korkea ÄO auttaa kummasti). Näin jälkeenpäin katsottuna.

    Ei kannata mainostaa, että sinulla on alan "kovaa" toimialaosaamista. Kahdessa vuodessa ei ole KENELLÄKÄÄN untuvikolla kovaa osaamista (ellet ole työskennellyt vuosia alalla jo aikaisemmin). Sinä voit luulla nyt niin, mutta kasvat myöhemmin ymmärtämään, miten vähän tiesitkään nyt. Minulla oli toimialan kokemusta useita vuosia ENNEN tietohallintoon siirtymistä. Ilman sitä olisin tuskin tullut guruksi niin lyhyessä ajassa.

    Miksikö et voi olla "kova osaaja"? Siitä yksinkertaisesta syystä, että kaksi vuotta gurutason tiedon hankintaan ei yksinkertaisesti riitä. Suuret projektit kestävät helposti 6kk-24kk, jolloin olet hankkinut gurustatuksen VAIN sen yhden projektin sisällön osalta.

    Luulen, että me vanhemmat (toiminnanohjaus)gurut määrittelemme "kovan osaamisen" huomattavasti tiukemmin kriteerein kuin sinä.

    Sinussa on varmasti potentiaalia, mutta todelliseksi asiantuntijaksi sinulla on vielä paljon projekteja kokematta ja tietoa hankkimatta. Hyvää matkaa!

    P.S. Voit harkita väittäväsi itseäsi "ison J:n" asiantuntijaksi, kun kollegasi/alaisesi tulevat kysymään sinulta konsultaatiota mihin tahansa järjestelmään tai bisnesprosesseihin liittyvään asiaan, tietäen saavansa sinulta vastauksen. Sitten, kun edellämainitun lisäksi bisnespuolelta kysytään sinulta neuvoa, millaisia prosesseja ja käytäntöjä heidän kannattaisi noudattaa (=tiedät bisnesedustajia paremmin, mitä he tarvitsevat), voit ajatella olevasi guru.

    Tarkennan vielä, että myös järjestelmästä oli muutaman vuoden kokemus käyttäjän näkökulmasta ennen ko. järjestelmän asiantuntijaksi ryhtymistä. Guruksi ei tulla tutkinnolla ja parilla työkokemusvuodella.

    Äänestä

  • että sinä kirjoitti:

    et ole vielä järjestelmäasiantuntija "isolla J:llä".

    Tittelisi voi olla mikä on, sillä ei ole mitään merkitystä. Myös minä aloitin aikoinani järjestelmäasiantuntijana -ja jopa ilman alan koulutusta.

    Sain ensimmäisen suuren kansainvälisen projektini jo untuvikkona, sillä minulta odotettiin suuria. Kahden vuoden jälkeen olin hemmetin hyvä, mutta varsinaiseksi asiantuntijaksi (=taso "GURU") kasvoin vasta neljän vuoden jälkeen (korkea ÄO auttaa kummasti). Näin jälkeenpäin katsottuna.

    Ei kannata mainostaa, että sinulla on alan "kovaa" toimialaosaamista. Kahdessa vuodessa ei ole KENELLÄKÄÄN untuvikolla kovaa osaamista (ellet ole työskennellyt vuosia alalla jo aikaisemmin). Sinä voit luulla nyt niin, mutta kasvat myöhemmin ymmärtämään, miten vähän tiesitkään nyt. Minulla oli toimialan kokemusta useita vuosia ENNEN tietohallintoon siirtymistä. Ilman sitä olisin tuskin tullut guruksi niin lyhyessä ajassa.

    Miksikö et voi olla "kova osaaja"? Siitä yksinkertaisesta syystä, että kaksi vuotta gurutason tiedon hankintaan ei yksinkertaisesti riitä. Suuret projektit kestävät helposti 6kk-24kk, jolloin olet hankkinut gurustatuksen VAIN sen yhden projektin sisällön osalta.

    Luulen, että me vanhemmat (toiminnanohjaus)gurut määrittelemme "kovan osaamisen" huomattavasti tiukemmin kriteerein kuin sinä.

    Sinussa on varmasti potentiaalia, mutta todelliseksi asiantuntijaksi sinulla on vielä paljon projekteja kokematta ja tietoa hankkimatta. Hyvää matkaa!

    P.S. Voit harkita väittäväsi itseäsi "ison J:n" asiantuntijaksi, kun kollegasi/alaisesi tulevat kysymään sinulta konsultaatiota mihin tahansa järjestelmään tai bisnesprosesseihin liittyvään asiaan, tietäen saavansa sinulta vastauksen. Sitten, kun edellämainitun lisäksi bisnespuolelta kysytään sinulta neuvoa, millaisia prosesseja ja käytäntöjä heidän kannattaisi noudattaa (=tiedät bisnesedustajia paremmin, mitä he tarvitsevat), voit ajatella olevasi guru.

    Toimialallani on muutamia "tosiguruja" jotka ovat aikoinaan työskennelleet alalla hyvin tavallisen toiminnanohjausjärjestelmän toimittajan listoilla ohjelmoitsijoina (cobol, c), mutta sittemmin siirtyneet silloisten asiakkaidensa hommiin ylläpitämään ohjelmistoa.

    Tuollainen tie on käsittäääkseni se lyhyin siihen todelliseen Asiantuntijuuteen - koskien tietenkin ainoastaan tätä yksittäistä ohjelmistoa.

    Äänestä

  • Muikkunen_ kirjoitti:

    Toimialallani on muutamia "tosiguruja" jotka ovat aikoinaan työskennelleet alalla hyvin tavallisen toiminnanohjausjärjestelmän toimittajan listoilla ohjelmoitsijoina (cobol, c), mutta sittemmin siirtyneet silloisten asiakkaidensa hommiin ylläpitämään ohjelmistoa.

    Tuollainen tie on käsittäääkseni se lyhyin siihen todelliseen Asiantuntijuuteen - koskien tietenkin ainoastaan tätä yksittäistä ohjelmistoa.

    Vuosien varrella uusia seuranneena olen jokseenkin eri mieltä. Lyhin tie asiantuntijuuteen käy toiminnanohjausjärjestelmien osalta bisnesprosessien osaamisen kautta. Tämä tietysti vaatii sen, että henkilöllä on koodausosaamista vähintään sen logiikan ja lukutaidon verran JA että sourceen pääsee kiinni. Olettaen tietysti, että tämän asiantuntijan ei tarvitse itse tuottaa koodia, vaan se ostetaan ulkoa.

    Bisnesosaajat ovat päässeet järjestelmän kehittämiseen ja käytön tukemiseen huomattavasti nopeammin sisään, mitä pelkkää teknistä osaamista taitavat. Heillä on etunaan tietämys järjestelmän käyttötarkoituksesta ja bisnestarpeista, jolloin tietämys on tietyllä tavalla syvällisempää.

    Koodarit ovat toki hyviä, mutta he pääsevät harvemmin näkemään niin nopeasti kehitystyönsä kautta suuria kokonaisuuksia, joiden hallinta on edellytys asiantuntijaksi kasvamiseen.

    Siten olen kanssasi samaa mieltä, että jos asiakas ei pääse sourceen käsiksi, todelliseksi asiantuntijaksi voi kasvaa nopeimmin koodauskokemuksen kautta.

    Joka tapauksessa asiantuntijan on hallittava molemmat: bisnes ja teknologia.

    Äänestä

  • että sinä kirjoitti:

    Tarkennan vielä, että myös järjestelmästä oli muutaman vuoden kokemus käyttäjän näkökulmasta ennen ko. järjestelmän asiantuntijaksi ryhtymistä. Guruksi ei tulla tutkinnolla ja parilla työkokemusvuodella.

    että kateutesi/katkeruutesi paistaa kirjoituksistasi läpi todella pahasti. Ei kai joku vastaava, kuin minä ole duunipaikallasi edennyt paremmin kun sinä, vaikka juuri sinä olet työpaikan tärkein/viisain henkilö? Tuo sinun ÄO-juttusi lähinnä todistaa että sitä ei löydy.

    Äänestä

  • voi muuta sanoa, kuin kirjoitti:

    että kateutesi/katkeruutesi paistaa kirjoituksistasi läpi todella pahasti. Ei kai joku vastaava, kuin minä ole duunipaikallasi edennyt paremmin kun sinä, vaikka juuri sinä olet työpaikan tärkein/viisain henkilö? Tuo sinun ÄO-juttusi lähinnä todistaa että sitä ei löydy.

    keksit ainoaksi motiiviksi kateuden. Perisuomalainen ajattelutapa, mutta se ei kuulu omaan repertuaariini.

    Asiantuntijatehtävät olen jättänyt jo vuosia sitten siirtyessäni johtoportaaseen. Olen nykyiseen positiooni erittäin tyytyväinen. Mielenkiintoista, että älykkyys koetaan aiheena, jota ei saa mainita, vaikka se on ehdoton edellytys alan asiantuntijalle. Ilman loogista päättelykykyä ei tule yhtään hyvää koodaria tai muuta IT-alan asiantuntijaa. Oman logiikkasi mukaan sinun ajurinasi kommenteillesi on nimenomaan kateus ja katkeruus. Sinua mukaillen: veivätkö parempasi ylennyksesi, vai mistä kiikastaa?

    On hienoa, että taitavia ihmisiä löytyy. Asiantuntijuuteen liittyy kuitenkin tietynlainen nöyryys. Vasta sen jälkeen voi aloittaa henkisen kehittymisen asiantuntijaksi, kun myöntää tiedoissaan olevan parantamisen varaa ja ymmärtää, miten vähän tietääkään (=välietappi matkalla guruuteen).

    Aiempi kirjoittaja tekisi itsensä työpaikallaan naurettavaksi väittämällä olevansa jo "todellinen ison J:n järjestelmäasiantuntija". Varmasti hänellä myönnetään olevan paljon potentiaalia kasvaa asiantuntijaksi, mutta kokeneemmat hymähtelisivät samalla itsekseen nuoruuden kaikkitietävyydelle.

    Ei, ei tässä todellakaan ole kyse kateudesta. Tämä on vain yksinkertainen muistutus aiheesta "asiantuntijaksi ei synnytä, vaan kasvetaan". En suinkaan halua mollata tätä 28-vuotiasta insinööriä. Päinvastoin. Jos hän on niin potentiaalinen tulevaisuuden lupaus kuin väittää, olisin jopa valmis palkkaamaan hänenlaisensa tyypin.

    Äänestä

  • Täysin yksin vastaan seuraavista

    -Win2003 server*2 (Sovellus ja DC)
    -Exchange2003
    -SharePoint portal server
    -IIS
    -SQL server
    -Linux server
    -AD (yli 300 käyttäjää, GP asetukset etc. etc.
    -XP (120 konetta) Alivuokralaisen koneet
    - kytkimte ja palomuurit asentamiset ja ylläpidot
    -Office tukea
    - Jatkuva puhelinpäivystys (myös lomalla ja iltaisin, Onneksi ei vloppuisin, tuntitunnilta korvaus vapaana)
    - puolenkymmenen neuvottelutilan ylläpidot..

    -Sekä ympäristön kehittäminen, jonka suunnitteluun ei kyllä valittettasti jää aikaa

    Plus muut hommat
    -Kuvankäsittelyä (Kevyttä)
    -Videoeditointia(Vaatimatonta mutta kuitenkin,
    -www sivujen valmistus ja ylläpito.

    Ei tässä voi järjestelmäasiantuntijaksi itseään nimittää kun kaikkea tarvii osata mutta mitään ei voi hallita ihan viimosen päälle. Ja en ole myöskään tittelinkipeä.

    Mutta jos palkka on 1800 € kuussa ( puhelinetu), niin täytyy 4200 € palkalla olla kyllä melkoinen jeesus tai sitten v*un hyvä työpaikka.

    Äänestä

  • JuupsJuups!!! kirjoitti:

    Täysin yksin vastaan seuraavista

    -Win2003 server*2 (Sovellus ja DC)
    -Exchange2003
    -SharePoint portal server
    -IIS
    -SQL server
    -Linux server
    -AD (yli 300 käyttäjää, GP asetukset etc. etc.
    -XP (120 konetta) Alivuokralaisen koneet
    - kytkimte ja palomuurit asentamiset ja ylläpidot
    -Office tukea
    - Jatkuva puhelinpäivystys (myös lomalla ja iltaisin, Onneksi ei vloppuisin, tuntitunnilta korvaus vapaana)
    - puolenkymmenen neuvottelutilan ylläpidot..

    -Sekä ympäristön kehittäminen, jonka suunnitteluun ei kyllä valittettasti jää aikaa

    Plus muut hommat
    -Kuvankäsittelyä (Kevyttä)
    -Videoeditointia(Vaatimatonta mutta kuitenkin,
    -www sivujen valmistus ja ylläpito.

    Ei tässä voi järjestelmäasiantuntijaksi itseään nimittää kun kaikkea tarvii osata mutta mitään ei voi hallita ihan viimosen päälle. Ja en ole myöskään tittelinkipeä.

    Mutta jos palkka on 1800 € kuussa ( puhelinetu), niin täytyy 4200 € palkalla olla kyllä melkoinen jeesus tai sitten v*un hyvä työpaikka.

    Ja vielä lisää että työkokemusta von vajaa 5 vuotta

    Äänestä

  • JuupsJuups!!! kirjoitti:

    Täysin yksin vastaan seuraavista

    -Win2003 server*2 (Sovellus ja DC)
    -Exchange2003
    -SharePoint portal server
    -IIS
    -SQL server
    -Linux server
    -AD (yli 300 käyttäjää, GP asetukset etc. etc.
    -XP (120 konetta) Alivuokralaisen koneet
    - kytkimte ja palomuurit asentamiset ja ylläpidot
    -Office tukea
    - Jatkuva puhelinpäivystys (myös lomalla ja iltaisin, Onneksi ei vloppuisin, tuntitunnilta korvaus vapaana)
    - puolenkymmenen neuvottelutilan ylläpidot..

    -Sekä ympäristön kehittäminen, jonka suunnitteluun ei kyllä valittettasti jää aikaa

    Plus muut hommat
    -Kuvankäsittelyä (Kevyttä)
    -Videoeditointia(Vaatimatonta mutta kuitenkin,
    -www sivujen valmistus ja ylläpito.

    Ei tässä voi järjestelmäasiantuntijaksi itseään nimittää kun kaikkea tarvii osata mutta mitään ei voi hallita ihan viimosen päälle. Ja en ole myöskään tittelinkipeä.

    Mutta jos palkka on 1800 € kuussa ( puhelinetu), niin täytyy 4200 € palkalla olla kyllä melkoinen jeesus tai sitten v*un hyvä työpaikka.

    "- Jatkuva puhelinpäivystys (myös lomalla ja iltaisin, Onneksi ei vloppuisin, tuntitunnilta korvaus vapaana)´"

    Työnantajasi rikkoo työaikalakia. Päivystys ei saa kohtuuttomasti sitoa työntekijää ja päivystyksestä tulee maksaa korvaus. Siis vaikka se puhelin ei soi.

    Teet ilmaista työtä työnantajallesi... MIKSI?

    Minulle maksetaan puhelinpäivystyksestä 50% peruspalkasta ja jos jotain täytyy tehdäkin, aloitetaan suoraan 100% ylityöpalkan maksaminen. Päivystys kestää korkeintaan viikon kerrallaan ja toistuu parin kuukauden välein.

    Äänestä

  • kjkjk kirjoitti:

    "- Jatkuva puhelinpäivystys (myös lomalla ja iltaisin, Onneksi ei vloppuisin, tuntitunnilta korvaus vapaana)´"

    Työnantajasi rikkoo työaikalakia. Päivystys ei saa kohtuuttomasti sitoa työntekijää ja päivystyksestä tulee maksaa korvaus. Siis vaikka se puhelin ei soi.

    Teet ilmaista työtä työnantajallesi... MIKSI?

    Minulle maksetaan puhelinpäivystyksestä 50% peruspalkasta ja jos jotain täytyy tehdäkin, aloitetaan suoraan 100% ylityöpalkan maksaminen. Päivystys kestää korkeintaan viikon kerrallaan ja toistuu parin kuukauden välein.

    Työnantaja ei suoraan käske päivystämään. Sanoo vaan että jos lomalla tulee työpuheluita niin hoidathan ne jos sopii..? Saat sitten vapaina ne takaisin. Tiedän että hän rikkoo lakia ja sen tietää muuten hänkin. Vieä en ole uskaltanut olla hoitamatta kun näkee kuinka on työkavereita viety. Ja ainoo IT hemmo talossa. Joka on helppo ulkoistaa. Toisaalta eipähän ihan hirveesti haittaisikaan...?

    Äänestä

  • että sinä kirjoitti:

    keksit ainoaksi motiiviksi kateuden. Perisuomalainen ajattelutapa, mutta se ei kuulu omaan repertuaariini.

    Asiantuntijatehtävät olen jättänyt jo vuosia sitten siirtyessäni johtoportaaseen. Olen nykyiseen positiooni erittäin tyytyväinen. Mielenkiintoista, että älykkyys koetaan aiheena, jota ei saa mainita, vaikka se on ehdoton edellytys alan asiantuntijalle. Ilman loogista päättelykykyä ei tule yhtään hyvää koodaria tai muuta IT-alan asiantuntijaa. Oman logiikkasi mukaan sinun ajurinasi kommenteillesi on nimenomaan kateus ja katkeruus. Sinua mukaillen: veivätkö parempasi ylennyksesi, vai mistä kiikastaa?

    On hienoa, että taitavia ihmisiä löytyy. Asiantuntijuuteen liittyy kuitenkin tietynlainen nöyryys. Vasta sen jälkeen voi aloittaa henkisen kehittymisen asiantuntijaksi, kun myöntää tiedoissaan olevan parantamisen varaa ja ymmärtää, miten vähän tietääkään (=välietappi matkalla guruuteen).

    Aiempi kirjoittaja tekisi itsensä työpaikallaan naurettavaksi väittämällä olevansa jo "todellinen ison J:n järjestelmäasiantuntija". Varmasti hänellä myönnetään olevan paljon potentiaalia kasvaa asiantuntijaksi, mutta kokeneemmat hymähtelisivät samalla itsekseen nuoruuden kaikkitietävyydelle.

    Ei, ei tässä todellakaan ole kyse kateudesta. Tämä on vain yksinkertainen muistutus aiheesta "asiantuntijaksi ei synnytä, vaan kasvetaan". En suinkaan halua mollata tätä 28-vuotiasta insinööriä. Päinvastoin. Jos hän on niin potentiaalinen tulevaisuuden lupaus kuin väittää, olisin jopa valmis palkkaamaan hänenlaisensa tyypin.

    Kateus, Katkeruus ja Kyynisyys. Näillä mennään, päivästä päivään.

    Äänestä

  • väärin ymmärretä... kirjoitti:

    Itseltäni löytyy erään alan kovaa toimialaosaamista erittäin hyvät tekniset taidot (määrittely, ohjelmointi, testaus yms.). Tähän kun lisätään vielä hyvät sosiaaliset kyvyt (asiakkaat tuntuvat olevan enemmän kuin tyytyväisiä), niin voin helposti sanoa olevani Järjestelmäasiantuntija isolla J:llä.
    Se ei ole minun vikani, ettet itse yllä ilmeisesti samaan vaikka olet alalla tahkonut vuosikaudet. Eihän toisaalta kaikista tule TeemuSelänteitäkään vaikka kuinka treenaisi.

    ps. Sen verran unohdin mainita, että valmistuin kaksi vuotta sitten ja lasken tämän 2-vuoden työkokemukseni siitä alkaen. Tulihan sitä opiskeluaikanakin paljon työssä käytyä.

    Hyvähän se on, jos olet onnistunut neuvottelemaan itsellesi tuollaiset tulot. Onnittelut siitä.
    Mutta edelleen olen sitä mieltä, että kahden vuoden kokemuksella (vaikka olisikin opiskeluaikaista kokemusta takana) ja 28-v. iällä et varmasti ole guru taikka Järjestelmäasiantuntija (isolla J:llä) millään alueella. Taitosi ovat varmasti hyvät ja kehityspotentiaalia riittää, mutta aikaa ja nöyryyttä tarvitset lisää, se on kylmä fakta.

    Äänestä

  • JuupsJuups!!! kirjoitti:

    Täysin yksin vastaan seuraavista

    -Win2003 server*2 (Sovellus ja DC)
    -Exchange2003
    -SharePoint portal server
    -IIS
    -SQL server
    -Linux server
    -AD (yli 300 käyttäjää, GP asetukset etc. etc.
    -XP (120 konetta) Alivuokralaisen koneet
    - kytkimte ja palomuurit asentamiset ja ylläpidot
    -Office tukea
    - Jatkuva puhelinpäivystys (myös lomalla ja iltaisin, Onneksi ei vloppuisin, tuntitunnilta korvaus vapaana)
    - puolenkymmenen neuvottelutilan ylläpidot..

    -Sekä ympäristön kehittäminen, jonka suunnitteluun ei kyllä valittettasti jää aikaa

    Plus muut hommat
    -Kuvankäsittelyä (Kevyttä)
    -Videoeditointia(Vaatimatonta mutta kuitenkin,
    -www sivujen valmistus ja ylläpito.

    Ei tässä voi järjestelmäasiantuntijaksi itseään nimittää kun kaikkea tarvii osata mutta mitään ei voi hallita ihan viimosen päälle. Ja en ole myöskään tittelinkipeä.

    Mutta jos palkka on 1800 € kuussa ( puhelinetu), niin täytyy 4200 € palkalla olla kyllä melkoinen jeesus tai sitten v*un hyvä työpaikka.

    Kyllä kannattais palkasta neuvotella. Itse sain alkupalkaksi saman yhden ison IT firman helpparissa jossa vastasin lähinnä puhelimeen..

    Äänestä

dna halpa

Äänestä

esimiehet on iso vitsi.

Äänestä

Tuollaista se on nykyisin aika monen yrityksen it-osastolla. it-infraa pyöritetään niukoilla resursseilla ja pienin investoinnein koitetaan pitkälle pärjätä. IT-osastot ovat monessa PK-firmassa täysin heitteillä ja toiminta helvetin huonosti johdettua.

Ite oon kohdannut saman ongelman, esimies ei tiedä mitään koko it-osaston toimista, ongelmista tms. suuntaviivoista.
Esimies on toisen osaston esimies ja it-puoli on tullut vain siinä sivussa mukana.

IT-osaston jannut on ittekseen ja kuuntelevat narinat. Peloissaan varrotaan koska ikivanhat serverit räjähtää käsiin. Vanha työasemakanta lisää mikrotuen hommia totta munassa ja kaikkia vituttaa.

It-osaston kavereita ei arvosteta pätkän vertaakaan PK-firmoissa, mikrotukia tms. ylläpitäjiä. Loppujen lopuksi kuitenkin helvetin tärkeitä jannuja.

Oon hommissa 350 työntekijän firmassa ja talon vittumaisimpana miehenä pitävät, ehkä ei suottakaan. Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan!

Sitä se on, puhelin soi taukoamatta aamusta iltaan ja samalla pitäis toiminnanohjausjärjstelmän parissa tapella, vaihtaa serveriä uudempaan, ottaa uutta sähköpostipalvelinta käyttöön yms. perseilyä!

kiitos.

Äänestä
  • Että vois jotain esittää mitä muualla saa!!

    Itelläni on ihan sama tilanne. Arvostus on täysi nolla. Esimieheni ei tiedä tuontaivaallista mitä teen. Mitä resursseja vaatii. Laitteita on saanut onneksi ihan kohtuudella ostaa. Ja ohjemistotkin on aikas uutukaisia... tai lähes uusimpia versioita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juuso 76.._ kirjoitti:

Olen duunaillut viitisen vuotta kahdessa eri yrityksessä järjestelmänasiantuntijan & mikrotuen töitä AMK-tutkintoni jälkeen.

Ei ole hienoa, ei. it-osastoltamme on lähtenyt tekijöitä menemään ja toimitusjohtajaa lainaten todetaan "katsotaan miten pärjätään ilman" , ja uutta ei tilalle ole edes harkittu vaikka tarve olisi kova ja samat hommat pitää tulla tehdyiksi samaan tapaan.

siispä kaksin it-osaston toimintaan, ~ 250 työaseman it-infraa lukuisine palvelimineen, jakautuen yrityksen neljään eri toimipisteeseen Suomessa. Ulkoistuistakin firma mietti muutamia vuosi sitten, mutta erinäisistä syistä it-oaston toiminta pidetään myös jatkossa omana.

Työtä on helvetisti liikaa, jo pelkästään mikrotuen työtä loppukäyttäjille. Puhelin soi jatkuvasti ja samalla pitäis viedä eri päivitysprojekteja , käyttöönotto & kehitysprojekteja eteenpäin. Kaikki on vaiheessa, käyttäjät jokseenkin tyytymättömiä, tekniikka vanhahtavaa jolla kituutellaan vaan, jotenkin ollaan vaan päivä kerrallaan selviydytty.
Mahdollisimman pienin investointikustannusten & laitehankinnoin.

it-osasto ei johda käytännössä kukaan, oma esimies ei tiedä asioista mitään eikä ole edes kovin kiinnostunut muun toimensa ohella. Kuitenkin lähes koko bisnes nojaa toiminnanohjausjärjestelmien, tietokantojen, it-infran yleisestä moitteettomastasta toimivuudesta.

Paskaa siis tulee niskaan helvetisti.

Ketä kiinnostaa olla ei it-firman it-osastolla duunissa? Liksaa tippuu hikiset 2500 - 2600€ ja töitä saat painaa niska limassa ja suurin osa firman kavereista vaan vittuilee ja naureskelee.

Oot yksin hikisessä kopissa miettimässä ongelmia ennenkuin kaikki kaatuu lopullisesti niskaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu