Loisteputki tarttee sytyttimen, jotta se käynnistyy. Sitten sytyttimellä ei tee mitään. Perinteisessä sytskärissä on joku lasinen osa ja konkka... Elektronisessa sytskässä on paljon enemmän komponentteja. Onko kukaan tehnyt itse jompaa kumpaa?? Elektonisesta sytkästä en löytänyt äkkiseltään kytkentäkaavaa.
Loistelampun sytytin voiko sen tehdä itse
Eletroonikko
4677
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voi toki tehdä, mutta osat maksaa enemmän kuin valmis laite. Eräs kaavio tuossa, katso sivu 2: http://www.bourns.com/pdfs/by1112l.pdf
Perinteisessä sytyttimessä on hohtopurkaus-
lamppu. Lamppu hohtaa ja lämpenee, jolloin
sen kärjet taipuvat yhteen ja sytyttävät
putken.
Kun putki syttyy, niin virta kulkee sen kautta,
eikä enää sytyttimen kautta.
Sytyttimen voisi otta kokonaan pois ja putki
loistaa seuraavaan katkoon saakka.
Oikeastaan kun ne kärjet menee yhteen silloin loisteputken päät lämpenevät koska virta kulkee päissä olevien hehkulankojen läpi. Kun kärjet ovat jäähtyneet ja irtoavat, katkeaa virta nopeasti ja kuristimeen indusoituva jännitepiikki sytyttää lampun. Jos lamppu ei syty alkaa homma alusta. Siksi loppuunpalaneet putket usein välkkyvät, kunnes sytyttimen kärjet palaavat kiinni ja lampun päät jäävät hohkamaan punaisina ja lämpenevät voimakkaasti. Joka edelleen tuhoaa nopeasti putken muoviset pitimet. Ja myös kuristin lämpenee voimakkaasti. Joten ottakaa niistä välkkyvistä lampuista edes se sytytin pois vaikkei uutta putkea olisikaan tilalle.
Onpa saatu monta osaa menemään elektroniseen systkäriin. Hintaakin varmasti tulee... Rautakaupassa saa kaksi tavallista sytytintä 2.90 € ja elektroninen maksaasitten enemmän. Pitää ostaa valmiina, niin ainakin toimii.