Yritin kysellä tästä: onko totta että Libanonissa on druuseja, jotka odottavat messiasta syntyväksi MIEHEN kautta pussihousuihin ?
Mihin moinen ajatus perustuu ? Koraaniinko ?
Libanoinin druusit, pussihousut ja messias
Thorni
2
1233
Vastaukset
- BLUE-BLUE
Kyseessä on Sunni-islamin mukaan harhaoppinen lahko. He (druusit)uskovat jälleensyntymiseen ja heidän pyhä kirjansa on Kitābu l-Ħikma eli viisauden kirja, johon suurin osa heidän opetuksistaan perustuu muistaakseni.
- thorni
Jep, wikitin ko. aihetta. Druusit ovat historiallisesti saaneet vaikutteita eniten islamista, mutta mukana on todellakin harhaoppeja ( gnostilaisuutta, sielunvaellusta jne.) eli eivät ole ilmeisesti minkään islam-suunnan mukaisesti muslimeja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1266400Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716183Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443992Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482415Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311456- 131299
- 1871128
- 64960